Suv-y to obecnie jedne z najchętniej i najczęściej kupowanych samochodów w Polsce. Dlaczego? Bo są praktyczne i znacznie przestronniejsze od innych pojazdów osobowych. Bez wątpienia stanowią dobrą alternatywę dla modeli miejskich. Jakie są najpopularniejsze suv-y dostępne na rynku?
Małe suv-y na każdą kieszeń
Miejskie suv-y w ostatnich latach zyskały na popularności i trudno się temu dziwić. Pojazdy tego typu oferują bowiem bardziej przestronną kabinę, większy prześwit, wyższą pozycję za kierownicą, co więcej, stosunkowo łatwo nimi zaparkować. Ponieważ w suv-ach siedzi się wyżej, niż w typowo miejskich samochodach, dłuższe podróże nie są okupione bólem pleców. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością i formatem. Czy małe suv-y to dobry wybór?
Poniżej przedstawiamy ranking suv-ów 2024, to bestsellery w swoich segmentach. Wśród najpopularniejszych małych suv-ów można znaleźć między innymi takie samochody jak:
- Toyota Yaris Cross
- Hyundai Tucson
- Dacia Duster
- Opel Crossland
- Ford Puma
- Renault Captur
- Kia Stonic
- Volkswagen T-Roc
Toyota Yaris Cross
Toyota uchodzi za prekursora suv-ów, ich samochody zyskały sympatię klientów za swoją niezawodność. Model Yaris Cross oferuje całkiem sporo miejsca, auto prowadzi się przyjemnie i przewidywalnie. To świetnie połączenie miejskiego designu z wygodą samochodu z segmentu SUV. Toyota Yaris Cross została zaopatrzona w technologię hybrydową z napędem na wszystkie koła AWD-i. Chociaż design samochodu może budzić mieszane uczucia, szczególnie jak patrzy się na niego z przodu, gdyż jest całkiem masywny, to wcale nie wygląda źle. Auto zostało wyposażone w 18-calowe koła, które przez wysokie nadkola nie sprawiają wrażenia dużych. Na uwagę zasługuje także listwa LED na klapie oraz animowane kierunkowskazy. Jak na małego suv-a Toyota Yaris Cross jest dość duża, co przekłada się na stabilność jazdy. Wewnątrz jest wygodnie, więc samochód dobrze sprawdzi się na przykład dla czteroosobowej rodziny. Można wyruszyć nim w podróż po trudniejszych terenie, przy czym warto pamiętać, że nie jest to auto terenowe. Do czego można się przyczepić? Z tyłu niestety nie ma gniazd USB, za wadę można uznać też brak nawiewów w tunelu centralnym. Chociaż wsiadanie do samochodu do drugiego rzędu nie jest tak wygodne, jak zajmowanie miejsca z przodu, to poziom wygody – tak czy inaczej – jest wystarczający. Bagażnik ma pojemność 397 litrów, więc będziemy w stanie pomieścić większe bagaże. Jeżeli chodzi o napęd, to pod maską znajdziemy połączenie czterocylindrowej, półtoralitrowej jednostki benzynowej pracującej w oszczędnym cyklu Atkinsona oraz silnika elektrycznego. W niektórych wersjach można znaleźć również trzeci silnik elektryczny napędzający koła osi tylnej, na przykład, gdy przednie koła stracą przyczepność. Nie można nie wspomnieć także o wielowahaczowym zawieszeniu tylnej osi.
Mocnym punktem tego modelu auta jest jazda miejska, Toyota Yaris Cross jest dynamiczna, setkę można osiągnąć w 11,8 sekundy. Niestety w przypadku szybkiej jazdy autostradą robi się głośno po przekroczeniu 110 km/h. Czy samochody Toyota Yaris Cross to najpopularniejsze suv-y? Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na ten model samochodu, gdyż wspiera kierowcę w szerokim zakresie.
Hyundai Tucson
Hyundai Tucson IV generacji ujrzał światło dzienne w 2020 roku. Przeszedł dość dużo zmian, nabrał ciekawszego, awangardowego kształtu, został zaopatrzony w masywniejsze proporcje i liczne przetłoczenia. Przedni pas posiada atrapę chłodnicy o strukturze łusek, która łączy się z reflektorami LED. Tylna część nadwozia została zaopatrzona w lampy połączone pasem świetlnym. Inaczej wygląda także kabina, w nowym modelu Tucsona postawiono na prosty kokpit, a także większy ekran dotykowy o przekątnej 10,25-cala.
Miejskie suv-y Hyundai Tucson posiadają silniki benzynowe 1.6 T-GDI o mocy 150 KM i maksymalnym momencie obrotowym 250 Nm. Współpracują z 6-biegową skrzynią manualną i napędem na przód. Jeżeli chodzi o przyspieszenie od 0 do 100 km/h można osiągnąć w 10,3 sekundy, maksymalna prędkość to 189 km/h. Dostępny jest też model 180-konny z silnikiem 1.6, oferujący już 265 Nm ze skrzynią dwusprzęgłową DCT oraz napędem 4x4. Wybierając taką wersję, można liczyć na lepsze przyspieszenie, bo rozpędzenie się do 100 km/h zajmuje jedynie 9 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 201 km/h. Hyundai nie oferuje wprawdzie diesli, ale proponuje dwa układy hybrydowe oparte na jednostce 1.6 T-GDI.
Dacia Duster
Kolejnym przedstawicielem grupy najpopularniejszych SUV-ów jest Dacia Duster. Najnowsza Dacia miała swój debiut w 2017 roku, natomiast w 2021 roku przeprowadzono jej modernizację, wtedy upodobniła się do pozostałych modeli Sandero i Jogger. Na uwagę zasługuje oświetlenie typu ECOLED w przednich i tylnych światłach, a także kierunkowskazy przednie z diodami LED. Wprowadzono też nowy system multimedialny z bezprzewodowymi Apple CarPlay i AndroidAuto. Samochód przeszedł pozytywne zmiany pod względem designu i aerodynamiki, został zaopatrzony w 17-calowe aluminiowe obręcze kół. W standardzie Dacia Duster otrzymała także komputer pokładowy z ekranem, funkcję automatycznego włączania świateł mijania i ogranicznik prędkości.
Dacia Duster jest dostępna z różnego rodzaju silnikami. Można wybierać spośród trzech wariantów benzynowych, odmiany z fabrycznym LPG oraz diesel. Standardowa Dacia w benzynie 1.0 TCe ma moc 90 KM i maksymalny moment obrotowym 160 Nm. W tym wypadku przyspieszenie od 0 do 100 km/h następuje w ciągu 13,1 s, auto osiąga prędkość maksymalną 166 km/h.
Opel Crossland
Crossland to jedna z najnowszych propozycji Opla. Ten mały suv będzie doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, które lubią spędzać weekendy poza miastem. Chociaż samochód nie należy do największych, to ma zaskakująco duży bagażnik (410 litrów), który będzie w stanie pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Crossland został zaopatrzony w minimalistyczny kokpit, fotele z certyfikatem AGR. Można znaleźć w nim również dużo klasycznych przycisków oraz gniazda USB. System multimedialny ma praktyczny ekran dotykowy z Bluetooth. Crosslanda wyposażono w szereg udogodnień dla kierowcy, m.in. funkcję automatycznego hamowania, alarm martwego pola, kamerę cofania, bezkluczykowy dostęp. Auto ma diodowe reflektory, funkcję head-up, indukcyjną ładowarkę telefonu czy podgrzewane fotele i kierownicę. Pod maską samochodu znajdziemy silnik trzycylindrowy 1.2 Turbo, auto przyspiesza do 100 km/h w 9,9 sekund, potrafi osiągnąć prędkość 200 km/h, przy czym w tym wypadku może robić się już trochę niestabilnie.
Jak widać. małe suv-y 4x4 dają radę i mogą okazać się świetnym wyborem zarówno do jazdy miejskiej, jak i na trasy. Omawiany model warto pochwalić za porządne zawieszenie, które tłumi wszelkiego rodzaju nierówności. To najpopularniejsze suv-y, które bez wątpienia warto wziąć pod uwagę.
Ford Puma
Ranking suv-ów 2024 nie mógłby odbyć się bez wspomnienia o Fordzie Puma. Te mini suv-y są niezwykle funkcjonalne, mają świetne właściwości, dlatego z jazdy można czerpać naprawdę sporo przyjemności. Forda Pumę należy pochwalić za pojemność bagażnika, co ciekawe, dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jak schowek Megabox pod uchylną podłogą bagażnika do auta zmieszczą się rzeczy o większych gabarytach. Ford oferuje też usportowioną wersję ST z silnikiem 1.5 Ecoboost oraz ST X – obie mają mocą 200 KM, a więc całkiem sporo, jak na małego suv-a. Ford Puma doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i poza nim. Cechuje go ciekawy design, w standardzie otrzymujemy 18-calowe felgi i pełne LED-y. Pod maską mamy silnik trzycylindrowy z układem miękkiej hybrydy, która jest w stanie wspomóc silnik spalinowy dodatkowymi 50 Nm. Moc całkowita układu 1.0 EcoBoost Hybrid w tym aucie to 155 KM. Jeżeli chodzi o wnętrze samochodu Ford Puma, to także nie ma na co narzekać – tapicerka prezentuje się oryginalnie, siedzenia są wygodne, nie zapomniano o regulacji odcinka lędźwiowego. Na wyposażeniu jest ładowarka indukcyjna, uchwyty na napoje, podłokietnik, a także dwa gniazda USB, przednie fotele są podgrzewane. Samochód prowadzi się pewnie, oferuje stabilną, komfortową jazdę, dlatego na pewno warto rozważyć ten model suv-a.
Renault Captur
Wśród najpopularniejszych suv-ów można znaleźć także model Renault Captur, który stanowi odpowiedź na potrzeby klientów szukających crossoverów. Samochód ma ciekawą formę, konstruktorzy zadbali o duży zakres praktycznych rozwiązań technicznych. Bez problemu mogą podróżować nim cztery dorosłe osoby, gdyż wewnątrz jest sporo przestrzeni. Do wyboru mamy bardzo dużo jednostek napędowych, począwszy od silników benzynowych, fabrycznie zainstalowane instalacje gazowe, po innowacyjny napęd hybrydowy (E-Tech) i hybrydy plug-in. Renault Captur nie jest wprawdzie demonem prędkości, jednak na autostradzie zachowuje się poprawnie i przewidywalnie. Samochód jest po prostu wygodny, ma miękkie fotele, 18-calowe koła, indukcyjną ładowarkę, cztery gniazda USB. Osiągi Captura i jego niskie spalanie są w zupełności wystarczające dla rodziny czteroosobowej.
Kia Stonic
Wśród miejskich suv-ów na uwagę zasługuje też Kia Stonic. Ten mały, koreański crossover zachęca do zakupu ceną, która w porównaniu z innymi suv-ami jest naprawdę atrakcyjna. Oczywiście na tym jego atuty się nie kończą. Pod maską znajdziemy silnik benzynowy o zakresie mocy od 84 do 120 KM, niektóre modele zostały zaopatrzone dodatkowo w układ miękkiej hybrydy. Jak na tak małe auto Kia Stonic jest całkiem pojemna, sprawdzi się jako auto rodzinne.
Volkswagen T-Roc
Volkswagen T-Roc miał swoją premierę w 2017 roku, jednak już wtedy był uznawany za bestseller. Nie bez przyczyny cieszy się tak dużą popularnością wśród kierowców. Model T-Roc przeszedł facelifting w roku 2021, wówczas otrzymał lepsze materiały wykończeniowe oraz bogatsze wyposażenie. Prezentuje się naprawdę ciekawie i bez wątpienia jest godny uwagi. Bazowy T-Roc ma silnik benzynowym 1.0 TSI i 6-biegową skrzynię manualną, rozwija 110 KM i 200 Nm. Jest też mocniejszy wariant 1.5 TSI o mocy 150 KM i 250 Nm oraz 2-litrowy benzyniak o mocy 190 KM i maksymalnym momencie obrotowym 320 Nm. Volkswagen T-Roc jest funkcjonalny, jego najnowsza wersja jest zaopatrzona w wirtualne zegary w postaci ekranów o przekątnej 8 cali lub 10,25 cala, posiada bezprzewodowy Apple CarPlay i Android Auto, który działa bez zarzutów. To samochód kompaktowy, ale jednocześnie bardzo wygodny, dlatego sprawdzi się także w przypadku dłuższych podróży. Warto wspomnieć też o dużej pojemności bagażnika, producent deklaruje 445 litrów. Ten miejski suv jest wygodny w użytkowaniu, prowadzi się go bardzo precyzyjnie. Jeśli zależy nam na bardziej dynamicznej jeździe, wówczas wystarczy przełączyć skrzynię DSG w tryb sportowy.
Czy miejskie suv-y to dobry wybór? Takie samochody są praktyczne, oferują wiele funkcjonalności, są pojemne i wygodne, nic więc dziwnego, że obecnie to jedne z najchętniej kupowanych aut na rynku. Oczywiście każdy model samochodu ma wady i zalety, niemniej jednak, gdy dopasujemy go do swoich indywidualnych potrzeb, na pewno będziemy czerpać radość z jazdy.