Taryfikator mandatów został zaktualizowany 17 września 2022 roku. Polskie przepisy drogowe stale ulegają zaostrzeniu w celu ograniczenia brawury na drogach oraz zmniejszenia liczby pijanych kierowców. Podwyższenie stawek mandatów, możliwość odebrania prawa jazdy to nie koniec zmian, jakie czekają nas w przyszłym roku. Czego można się spodziewać? Jakie mandaty i punkty karne 2023 będą obowiązywać?
- Taryfikator mandatów 2023 - punkty karne
- Punkty karne 2023 - za co można otrzymać?
- Punkty za przekroczenie prędkości 2023
- Nowe mandaty 2023 tabela
- Taryfikator mandatów 2023 - tabela dla innych wykroczeń drogowych
- Recydywa, czyli karanie kierowcy za to samo przewinienie
- Nowe przepisy drogowe 2023 tabela
Taryfikator mandatów 2023 - punkty karne
Nowy taryfikator mandatów 2023 bardzo mocno uderza w kieszenie piratów drogowych, brawurowi kierowcy od kilku lat nie mogą liczyć na taryfę ulgową, bo przepisy są coraz bardziej restrykcyjne. Ile można mieć punktów karnych 2023? W bieżącym roku kara za wykroczenie była równoznaczna z nałożeniem do 10 punktów karnych, od połowy września ich wartość wzrosła do 15 punktów. Obecnie nie ma też możliwości przystąpienia do kursu redukującego punkty karne, które ulegają wyzerowaniu dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu.
Jaki jest limit punktów karnych 2023? Prawo jazdy jest odbierane po przekroczeniu 24 punktów, natomiast kierowcom posiadającym uprawnienia mniej, niż rok po przekroczeniu 20 punktów. Jak widać, punkty karne 2023 za złamanie przepisów ruchu drogowego, mogą być bardzo wysokie, dlatego nie warto ich łamać.
Zmiany nastąpiły także w zakresie recydywy. Jeżeli kierowca zostanie ukarany mandatem i popełni wykroczenie ponownie przed upływem dwóch lat, wówczas wysokość mandatu może być dwukrotna.
Punkty karne 2023 - za co można otrzymać?
Jaki jest taryfikator punktów karnych 2023? Po pierwsze, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że według nowych przepisów ruchu drogowego kierowcy nie mają możliwości wyzerowania punktów karnych, uczestnicząc w kursie organizowanym przez WORD. Poza tym zmienił się także okres samoistnego zerowania punktów, obecnie trzeba czekać na to, aż dwa lata od daty uregulowania należności za mandat. Lista wykroczeń, za które można otrzymać mandat oraz punkty karne jest długa, co więcej obejmuje nie tylko wykroczenia, ale też sytuacje drogowe.
Najcięższe wykroczenia drogowe będą karane nawet 15 punktami karnymi. Wśród nich można znaleźć między innymi takie zachowania jak:
- przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h,
- kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków,
- prowadzenie pojazdu po odebraniu prawa jazdy,
- spowodowanie katastrofy w ruchu zagrażającej życiu, zdrowiu lub mieniu,
- nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku,
- używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu pasażerów lub osób znajdujących się poza nim,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub wchodzącemu na pasy, omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- niestosowanie się do sygnałów świetlnych lub osoby uprawnionej do kierowania i kontroli ruchu,
- niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 (zakaz wyprzedzania),
- naruszenie zakazu wjazdu na przejeździe kolejowym za sygnalizator przy czerwonym sygnale lub bez wolnego miejsca po drugiej stronie,
- przewożenie więcej niż dwojga dzieci w sposób niezgodny z przepisami,
- przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do przewozu osób, w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Punkty za przekroczenie prędkości 2023
Poniżej przedstawiamy nowy taryfikator mandatów 2023 punkty karne. Zmiany nie są duże, jednak warto wiedzieć, jakie czekają nas konsekwencje, gdy nie będziemy stosować się do przepisów ruchu drogowego. W przypadku przekroczenia prędkości nowy taryfikator przewiduje:
- przekroczenie o 10 km/h - 1 pkt (dotychczas bez punktów),
- przekroczenie o 11 do 15 km/h - 2 pkt,
- przekroczenie o 16 do 20 km/h - 3 pkt (dotychczas 2 pkt),
- przekroczenie o 21 do 25 km/h - 5 pkt,
- przekroczenie o 26 do 30 km/h - 7 pkt,
- przekroczenie o 31 do 40 km/h - 9 pkt (dotychczas 6 pkt),
- przekroczenie o 41 do 50 km/h - 11 pkt (dotychczas 8 pkt),
- przekroczenie o 51 do 60 km/h - 13 pkt,
- przekroczenie o 61 do 70 km/h - 14 pkt,
- przekroczenie powyżej 70 km/h - 15 pkt.
Nowe mandaty 2023 tabela
Jakie mandaty 2023 punkty karne będą obowiązywać w nowym roku? Kierowcy bez wątpienia powinni zachować szczególną ostrożność, zważywszy na to, że nie ma możliwości uczestnictwa w kursie WORD, dzięki któremu można zredukować otrzymane punkty karne. Co więcej, ich kasacja następuje dopiero dwa lata po zapłaceniu za mandat. Jaka <strong>liczba punktów karnych 2023</strong> sprawi, że stracimy uprawnienia do kierowania pojazdami? Wystarczy zebrać 24 punkty, co wbrew pozorom nie jest takie trudne, bo niekiedy wystarczą dwa wykroczenia.
następująco:
- 31-40 km/h - 800 złotych,
- 41-50 km/h -1000 złotych,
- 51-60 km/h - 1500 złotych,
- 61-70 km/h - 2000 złotych,
- 71 km/h i więcej - 2500 złotych.
Punkty karne 2023 za prędkość są wysokie, tak samo jak mandaty, dlatego warto jeździć zgodnie z przepisami. Inaczej musimy liczyć się z utratą prawa jazdy oraz ponoszeniem bardzo wysokich kosztów.
Taryfikator mandatów 2023 - tabela dla innych wykroczeń drogowych
- Ile punktów karnych za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych? Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu będzie nasz kosztować 1500 złotych i 12 punktów karnych,
- prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub innego podobnie działającego środka - 2500 złotych,
- złamanie zakazu wyprzedzania - 1000 złotych,
- Ile punktów za wyprzedzanie na pasach lub przed nim? - 1500 złotych,
- niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. - 1500 złotych,
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - 1500 złotych,
- wjazd na torowisko przy czerwonym świetle lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - 2000 złotych,
- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 800 zł,
- korzystanie z telefonu podczas jazdy - 500 zł.
Recydywa, czyli karanie kierowcy za to samo przewinienie
Od jakiegoś czasu w polskim prawie drogowym obowiązuje zasada recydywy. W tym wypadku, jeżeli kierowca na przestrzeni dwóch lat otrzymał mandat za to samo przewinienie, drugi mandat zapłaci podwójnie. Zasada recydywy weszła w życie 17 września bieżącego roku. Oczywiście należy wiedzieć, że recydywa dotyczy wyłącznie mandatów, natomiast punkty karne przyznawane są normalnie.
Jeżeli chodzi o stawki mandatów za przekroczenie prędkości, to w przypadku recydywy wygląda to tak:
- przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - zwykły mandat 800 złotych, recydywa 1600 złotych,
- przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - zwykły mandat 1000 złotych, recydywa 2000 złotych,
- przekroczenie prędkości o 51-60 km/h - mandat: 1500 złotych, recydywa 3000 złotych,
- przekroczenie prędkości o 61-70 km/h - mandat 2000 złotych, recydywa 4000 złotych,
- przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h - mandat 2500 złotych, recydywa 5000 złotych.
Nowe przepisy drogowe 2023 tabela
Recydywa to nie tylko kary za przekroczenie prędkości, bo podwójny mandat można dostać także za inne przewinienia. Niestety za poszczególne wykroczenia możemy otrzymać wysokie punkty karne 2023, dlatego należy zachować szczególną ostrożność na drodze.
Wejście w życie nowych przepisów prawa drogowego, tj. zasady recydywy, można bardzo boleśnie odczuć, dopuszczając się dwa razy tego samego przewinienia w niedługim czasie. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że zapłacimy podwójny mandat, chociaż punkty karne 2023 się nie podwoją.
Wykroczenia, za które można zapłacić podwójny mandat:
- prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub innego środka odurzającego - zwykły mandat 2500 złotych, recydywa 5000 złotych,
- wyprzedzanie pomimo zakazu - zwykły mandat 1000 złotych, recydywa 2000 złotych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu - zwykły mandat 1500 złotych, recydywa 3000 złotych,
- spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, w wyniku którego poszkodowany został pieszy lub rowerzysta - zwykły mandat 1500 złotych, recydywa 3000 złotych,
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu - zwykły mandat 1500 złotych, recydywa 3000 złotych,
- wjechanie na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub gdy nie można kontynuować jazdy za torowiskiem - zwykły mandat 2000 złotych, recydywa 4000 złotych.
Trzeba pamiętać, że prawo nie działa wstecz, co oznacza, że wykroczenia, które popełniliśmy przed 17 września 2022 roku (zanim nowe przepisy weszły w życie) są wyłączone, przez co policjant nie może nałożyć na nas podwójnego mandatu, gdy dokonamy kolejnego przewinienia o tym samym charakterze. Oczywiście sprawa może zostać skierowana przez policję do sądu, wówczas zostaje ona rozpatrzona i jeżeli jest podstawa, może być nałożona na nas kara, nawet do 30000 złotych.
Mandaty i punkty karne 2023 mają za zadanie zniechęcić kierowców do szaleństwa na drodze oraz wsiadaniu za kółko na podwójnym gazie. Wysokie kary oraz punkty karne, na których wyzerowanie trzeba czekać aż dwa lata, z pewnością skutecznie zniechęcają do brawury na drodze. Czy dzięki temu jest szansa na poprawę bezpieczeństwa? Zdania na ten temat są podzielone, niemniej jednak trzeba przyznać, że perspektywa otrzymania mandatu na kwotę, która bardzo często stanowi 50% naszych zarobków, naprawdę demotywuje do szybkiej jazdy i łamania przepisów.
Statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, że w I kwartale 2022 roku liczba mandatów za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym zmniejszyła się o około 50%, zmalała też liczba wypadków śmiertelnych. Można więc wnioskować, że bezpieczeństwo na polskich drogach zaczyna się poprawiać, a bez wątpienia będzie jeszcze lepiej, przy czym jako kierowcy musimy znać swoje prawa i obowiązki.