Mimo że utrata wartości samochodu to naturalna kolej rzeczy i musimy brać to pod uwagę podczas zakupu auta, to warto wiedzieć, które modele będziemy mogli później odsprzedać w dobrej cenie. Ile traci na wartości samochód i jakie elementy mają na to wpływ?
Utrata wartości pojazdu – co to?
Utrata wartości pojazdu to nic innego jak ubytek wartości rynkowej. Chociaż jest to rzecz całkowicie normalna i dotyczy każdego auta bez wyjątku, to te uszkodzone w wypadku tracą na wartości dużo więcej. W sytuacji, gdy samochód był uszkodzony, to nawet jak został naprawiony w renomowanym warsztacie samochodowym, będzie wart mniej, niż ten sam rocznik auta bezwypadkowego. Osoby poszukujące samochodu z rynku wtórnego są zainteresowane przede wszystkim autami bezwypadkowymi, nawet jeśli trzeba zapłacić za nie więcej pieniędzy. Poniekąd jest to dla nich gwarancja, że wybrany samochód nie będzie wymagał dodatkowych napraw.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale najszybciej na wartości tracą nowe auta, w ciągu 3 lat ich cena spada o około 40-50%. Utrata wartości samochodu po 5 latach nie będzie już tak dotkliwa, jednak nadal pozostaniemy stratni w przypadku, gdy będziemy chcieli odsprzedać auto. Nie bez przyczyny mówi się, że nowy samochód tuż po wyjeździe z salonu jest wart o 10% mniej. Dzieje się tak, ponieważ zaczyna być eksploatowany i ze statusu nowego auta przechodzi w stan używania. Tak naprawdę jest niewiele modeli trzymających dobrze swoją cenę, co więcej są takie samochody, przy zakupie których można stracić naprawdę dużo pieniędzy. To dlatego nowe auta kupowane są głównie w ramach leasingu.
Wartość rezydualna samochodu – czym jest?
Wartość rezydualna samochodu to prognoza zakładająca jego wartość rynkową na przykład po upływie 3 lat. Wpływa ona na koszty, jakie poniesie właściciel pojazdu w przypadku leasingu, wynajmu długoterminowego lub miesięcznej raty kredytu samochodowego. Chociaż utrata wartości samochodu wydaje się czymś oczywistym, to wiele osób o tym zapomina, analizują wyłącznie parametry wybranego samochodu, koszty jego serwisu oraz spalanie. Tymczasem wartość rezydualna jest kluczowa i od niej zależy, ile tak naprawdę zapłacimy za auto i ile na jego zakupie stracimy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pojazd traci na wartości tak samo. W dużej mierze na wartość rezydualną auta wpływ będą miały takie czynniki jak jednostka napędowa, wyposażenie, kończąc na kolorze nadwozia. Duże znaczenie ma w tym wypadku także sposób eksploatacji auta, tj. jego uszkodzenia, personalizacja, stylistyka czy zastosowane systemy bezpieczeństwa
.
Kiedy auto najwięcej traci na wartości?
Według rzeczoznawców wpływ na to, ile samochód straci na wartości, ma jego marka, model, wyposażenie, cena serwisu, a także kolor lakieru nadwozia. W przypadku, gdy planujemy zakup nowego pojazdu z myślą o tym, że w przyszłości najprawdopodobniej będziemy chcieli go odsprzedać, warto sprawdzić, które modele najlepiej trzymają cenę. Spadek wartości auta to sytuacja zupełnie normalna, co nie oznacza, że nie możemy zadbać o to, żeby nie stracić aż tak dużo pieniędzy.
Największą popularnością w Polsce cieszą się samochody niemieckie i japońskie, to one wybierane są najchętniej, gdyż są uważane za bezpieczną inwestycję. Wśród nich można wymienić takie marki jak Audi, Skoda, Volkswagen, Toyota i Kia. Oczywiście zawsze trzeba mieć na uwadze także czynnik ludzki, tj. status na rynku, historię i postrzeganie danego modelu.
Największy spadek wartości samochodu można odnotować w przypadku modeli, które uległy uszkodzeniu w wypadku drogowym, co jest całkowicie zasadne. Drugą grupą pojazdów, które najwięcej i najszybciej tracą na wartości, są auta służbowe.
Spadek wartości auta – jak można tego uniknąć?
Na spadek wartości auta wpływa wiele elementów, na przykład bieżąca cena danego modelu w salonie, utrzymanie produkcji, dostępność serwisu oraz części. Poza czynnikami rynkowymi, które wynikają z samego faktu utrzymania auta, na jego wartość wpływ będzie miała także regularność przeglądów oraz prowadzenie książeczki serwisowej. Nie bez znaczenia pozostaje też liczba właścicieli pojazdu, to czy samochód był garażowany oraz jego ogólna kondycja. Tak więc o samochód trzeba po prostu dbać, dzięki temu w przyszłości będziemy mogli szybciej go sprzedać, do tego w dobrej cenie. O ile nie mamy wpływu na ceny rynkowe, czy dostępność części do auta, tak regularne przeglądy i naprawy, leżą po naszej stronie. Gdy samochód będzie zadbany, bezwypadkowy i sprawny technicznie, bez wątpienia proces jego sprzedaży nie powinien być trudny.
Jeśli chcemy oszacować spadek wartości samochodu, kalkulator online jest jednym z przydatnych narzędzi dostępnych na niektórych portalach motoryzacyjnych.
Które samochody najmniej stracą na wartości w 2023 roku?
Każdy, kto zastanawia się nad zakupem samochodu, bez wątpienia zadaje sobie pytanie, jak wybrać nowe auto, aby po kilku latach, można byłoby je sprzedać bez dużej straty? Specjaliści Info-Ekspert już kilka lat temu uznali, że najbardziej opłacalną inwestycją będą SUV-y. W ich zestawieniu aż 13 modeli z 20 najlepszych aut 2020 roku, które najprawdopodobniej najmniej stracą na wartości w ciągu najbliższych 5 lat, to SUV-y.
Najmniej opłacalnym wyborem okazały się luksusowe limuzyny, które po 3-4 latach mogą stracić na wartości nawet o połowę. Jeżeli chodzi o silniki, dobrą inwestycją są auta wyposażone w wersje benzynowe i niektóre hybrydy.
20 najlepszych modeli aut 2020 roku, które najprawdopodobniej najmniej stracą na wartości w ciągu najbliższych 5 lat:
- Toyota C-HR – 56,9% ceny,
- Suzuki Jimny – 56,4% ceny,
- Hyundai Tucson – 55,3% ceny,
- Dacia Duster – 55,2% ceny,
- Volkswagen Tiguan – 54,7% ceny,
- Toyoty Yaris – 54,5% ceny,
- Mitsubishi ASX – 54,3% ceny,
- Corolla – 53,9% ceny,
- Toyota RAV4 – 53,8% ceny,
- Skoda Kamiq – 53,7% ceny,
- Nissan Qashqai – 53,5% ceny,
- Skoda Octavia – 53,4% ceny,
- VW T-Roca – 53,1% ceny,
- Volvo XC60 – 52,9% ceny,
- Kia Sportage – 52,7% ceny.
- Renault Clio – 52,6% ceny,
- Suzuki Vitary – 52,5% ceny,
- Fiat 500 – 52,4% ceny,
- Volkswagen Golf – 52,2% ceny,
- Skoda Fabia – 52% ceny.