Poszukiwanie nowego samochodu może być trudniejsze, niż się wydaje. To dlatego warto wcześniej sprawdzić najlepsze premiery samochodowe – być może dzięki temu uda nam się znaleźć auto marzeń w lepszej cenie. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy samochodu miejskiego, sportowego, kompaktowego, czy szukamy elektryka, 2023 rok z pewnością będzie pełen ciekawych propozycji.
Premiery aut w 2023 roku
Każdy miłośnik czterech kółek czeka na nowości motoryzacyjne. Mimo światowego kryzysu w nowym roku możemy liczyć na wiele interesujących modeli samochodów osobowych. Sprawdź nowości samochodowe 2023 roku – poniżej przedstawiamy wybrane auta miejskie, kompaktowe, crossovery i samochody elektryczne, które według nas są godne uwagi.
Honda Civic Type R
Honda Civic Type R nowej generacji jest zaopatrzona w mniej agresywny design nadwozia. Mimo to dysponuje równie imponującymi osiągami. Jest to udoskonalona jednostka benzynowa 2.0 VTEC, która jest w stanie rozwinąć moc około 330 KM. Moc zespołu napędowego wynosi 135 kW, a maksymalny moment obrotowy sięga 315 Nm. Dane fabryczne informują, że jest to pojazd o średnim zużyciu paliwa poniżej 5 l/100 km (pomiar WLTP). Civic Type R na wyposażeniu ma centralny ekran dotykowy o przekątnej 9 cali. Porównując go do poprzedniej wersji, znajduje się wyżej, co ma ograniczyć rozpraszanie kierowcy w trakcie jazdy. System samochodu to Android Auto, który umożliwia bezprzewodową komunikację poprzez Apple CarPlay. Dużą zaletą jest to, że samochód można dostosować do swoich upodobań oraz indywidualnych potrzeb poprzez personalizację takich parametrów jak reakcje przepustnicy i układu kierowniczego.
Honda Civic Type R nowej generacji została dobrze przeszklona, dlatego jej stylistyka może się podobać. Producent podkreśla, że do wykonania jej wnętrza zostały użyte trwałe, przyjemne w dotyku materiały. Auto posiada metalową kratkę nawiewu powietrza w formie plastra miodu, która biegnie przez całą szerokość deski rozdzielczej. W wersji wyposażenia Advance wyświetlacz ma 10,2-calowy panel kolorowy LCD HD.
Honda Civic Type R jest szybka i ma sportowy charakter, a jednocześnie gwarantuje komfort jazdy.
Mazda 2
Najnowsza Mazda 2 nawiązuje do Toyoty Yaris i trudno się temu dziwić, skoro ci dwaj japońscy producenci samochodów od dawna ze sobą współpracują. Niektórzy uznają ten model za kontrowersyjny – w końcu obecnie to samochody typu SUV wiodą prym. Mazda i Toyota Yaris tak naprawdę są bliźniakami, jednak w tym przypadku można mówić o bardzo dużej inspiracji. Jeżeli chodzi o napęd, omawiany model został wyposażony w wydajny silnik dostępny również z układem Mazda M Hybrid. Dzięki temu można oszczędzić jeszcze więcej paliwa. Mazda 2 otrzymała 16-calowe felgi aluminiowe w kolorze srebrnym, które podkreślają sportowy, elegancki charakter samochodu.
Mazda 2 jest zgrabna i przyciąga wzrok eleganckim designem. Na wyposażeniu można znaleźć na przykład efektowne reflektory diodowe, eleganckie i smukłe zderzaki z jasnymi elementami dekoracyjnymi oraz antenę dachową w kształcie płetwy rekina. Samochód oferuje łączność bezprzewodową ze smartfonem (z systemem iOS) oraz moduł przewodowej integracji ze smartfonem (z systemem Android).
Jeep Avenger
Wśród nowości motoryzacyjnych 2023 roku znajdziemy także pierwszego w pełni elektrycznego Jeepa. Samochód posiada 56-konny silnik sparowany z akumulatorem o pojemności 54 kWh. Auto osiąga prędkość 100 km/h w 9 sekund, jego maksymalna prędkość to 150 km/h. Producent obiecuje zasięg do 404 km w cyklu mieszanym WLTP. Maksymalna obsługiwana moc ładowania auta wynosi 100 kW, a więc baterię można uzupełniać od 20 do 80 proc. w około 25 minut.
To mały, miejski SUV z podniesionym zawieszeniem, grillem składającym się z 7 segmentów, który łączy się LED-owymi reflektorami. Wśród wyposażenia na uwagę zasługuje 10,25-calowy ekran dotykowy, który producent umieścił w górnej części deski rozdzielczej, auto zostało zaopatrzone także w cyfrowe zegary i system multimedialny łączący się bezprzewodowo z Android Auto i Apple Car Play. Warto wiedzieć, że Jeep Avenger jest produkowany w Polsce w fabryce w Tychach.
Toyota C-HR
W grudniu 2022 roku Toyota zapowiedziała drugą generację kompaktowego SUV-a coupe C-HR. Samochód ma bazować na drugiej generacji platformy TNGA (Toyota New Global Architecture) w wersji GA-C, która zadebiutowała w 2022 roku. Odważny, charakterystyczny design C-HR będzie kontynuowany, przy czym samochód przybrał jeszcze nowocześniejszą formę. W nowym modelu Toyoty C-HR nie będzie klasycznego grilla pomiędzy reflektorami, a tylne światła będą smuklejsze. Producent informuje, że auto będzie dostępne w 3 kolorach lakieru. Nowy C-HR zyskał bardziej przestronne wnętrze i większy rozstaw osi. Zmniejszą się za to przednie i tylne zwisy. Nowa Toyota C-HR ma być oferowana z napędem hybrydowym, chociaż marka nie precyzuje dokładnie, czy model będzie też dostępny w wersji spalinowej i elektrycznej.
Prototyp C-HR niedawno ujrzał światło dzienne i być może na rynek trafi już w 2024 roku, choć są to oczywiście przypuszczenia. Mimo tego jego premiera jest naprawdę warta uwagi.
Audi A6 e-tron
Audi A6 e-tron to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier motoryzacyjnych. Elektryczne kombi A6 o pojemności akumulatora 100 kWh powinno zapewnić zasięg około 700 kilometrów (wg WLTP). To auto klasy premium, które będzie można ładować z mocą 270 kW. W najmocniejszej wersji zastosowano dwa silniki elektryczne o mocy 350 kW (476 KM) z momentem obrotowym 800 Nm. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż cztery sekundy. Standardowe wersje mają osiągnąć tę prędkość w około 7 sekund. Rozstaw osi auta został poszerzony, co pozwoliło konstruktorom na wygospodarowanie większej ilości miejsca na baterię. Samochód wyglądem przypomina Audi A6 i A7, chociaż jest on bardziej aerodynamiczny.
Audi A6 e-tron będzie miało nisko osadzone zawieszenie oraz wysoki prześwit. Ciekawym aspektem będzie jego oświetlenie, bo z przodu auto będzie wyposażone w reflektory LED z diodami Digital LED – kierowcy będą mogli dostosować kształt przednich świateł do własnych preferencji. Lampy tylne to nowa generacja pasków OLED, pełniących funkcję wyświetlacza. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja wyświetlania sygnałów na jezdni, które mają ostrzegać pieszych i innych użytkowników drogi. W ten sposób bezpieczeństwo na drodze jest większe. Audi A6 e-tron zapewnia również rozrywkę. W czasie ładowania auta można wyświetlić grę wideo za pomocą lamp Digital Matrix.
BMW XM
Jakie nowości motoryzacyjne na 2023 rok nas jeszcze czekają? Na uwagę z pewnością zasługuje BMW XM, na którego pokładzie pracuje potężny napęd hybrydowy plug-in najnowszej generacji. Najnowszy model XM ma napęd hybrydowy z 4,4-litrowym turbodoładowanym motorem spalinowym V8 i jednostką elektryczną. To najmocniejszy seryjny SUV w historii BMW. Serię ma uzupełnić wersja Label Red i ona będzie jeszcze mocniejsza.
BMW XM to luksusowy SUV o długości 511 cm, 200,5 cm szerokości i 175,5 cm wysokości, rozstaw osi to aż 310,5 cm. Ten model będzie dostępny z obręczami kół o średnicy od 21 do aż 23 cali. Jeżeli chodzi o wyposażenie, to auto posiada 2-poziomowe reflektory i dwa loga na tylnej szybie estetyką nawiązujące do BMW M1. Grill jest podświetlany. Wewnątrz znajdziemy dwa ekrany o przekątnej 12,3 i 14,9 cala, 4-strefową klimatyzację oraz efektowną podsufitkę z motywem pryzmatów. Adaptacyjny układ jezdny zapewnia sportowe właściwości jezdne, a zintegrowany układ kierowniczy stabilizuje pojazd.
BMW XM to nowoczesny SUV o dużych możliwościach. Zapewnia dynamiczną, komfortową jazdę. To idealne połączenie wysokich osiągów z innowacyjnością hybrydy plug-in.
Mitsubishi ASX
Mitsubishi ASX to eleganckie, zaawansowane technologiczne auto typu SUV, które oferuje obszerne wnętrze i dużo funkcjonalności. Ten model jest blisko spokrewniony z Renault Capturem i trudno się temu dziwić, gdyż dwa koncerny ściśle ze sobą współpracują. ASX został wyposażony w bardzo nowoczesne systemy komunikacji oraz rozrywki cyfrowej, a także systemy ADAS, które mają za zadanie wspomagać kierowcę w prowadzeniu pojazdu. Samochód jest oparty na platformie CMF-B Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi i oferuje szeroki wybór układów napędowych, w tym pełną hybrydę (HEV) i miękką hybrydę (Mild Hybrid). W podstawowej wersji ASX silnik to innowacyjna trzycylindrowa jednostka benzynowa z turbodoładowaniem o pojemności 1,0 litra i mocy 91 KM z 6-biegową manualną skrzynią biegów.
Przednia część nadwozia Mitsubishi ASX jest ukształtowana w charakterystycznym dla Mitsubishi Motors stylu dynamicznej tarczy. Profil auta jest opływowy, auto posiada wysokie nadkola i 17- lub 18-calowe koła, dzięki czemu prezentuje się efektownie, zachowując sportowy charakter. Tył nadwozia również nawiązuje do sportowej stylistyki, a światła LED są ciekawie wystylizowane, tak samo zresztą jak oświetlenie z przodu. Ten samochód będzie dostępny w 6 wariantach kolorystycznych z czarnym dachem.