Wraz z nadejściem roku 2024 rząd ma zamiar wprowadzić nowe opłaty za przejazd autostradami. W Polsce jest obecnie 1753,6 km autostrad, z czego 726 km stanowią odcinki płatne. Niestety w nowym roku na 1400 km dróg krajowych i autostrad będą obowiązywać nowe opłaty. Takie rozwiązanie ma pomóc w zwiększeniu przepustowości i rentowności kolei. Nowe przepisy będą dotyczyć jednak wyłącznie kierowców ciężkich pojazdów o dmc powyżej 3,5 t, to oni powinni liczyć się ze wzrostem kosztów.
Płatność za autostrady w Polsce
Im bliżej nowego roku, tym więcej informacji dotyczących opłat drogowych wychodzi na jaw. Nie od dziś wiadomo, że koszty za przejazdy autostradą wzrosną, z czego kierowcy i właściciele firm transportowych, na pewno nie są zadowoleni. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że rozszerzenie systemu poboru opłat jest przewidziane wyłącznie dla pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Docelowo opłaty drogowe mają obejmować wszystkie autostrady oraz drogi szybkiego ruchu, ta sieć objęta opłatą elektroniczną będzie sukcesywnie rozszerzana. To decyzja będąca wypełnieniem zobowiązań zawartych w Krajowym Planie Odbudowy.
Nie warto mieć złudzeń, płatności za autostrady w Polsce będą rosły, co wpłynie również na ogólne koszty transportu towarów. Wyższe koszty transportu to wyższa cena za usługę, bo większa część opłat będzie przeniesiona na klienta. Dla pojazdów ciężarowych opłata drogowa obejmuje normy emisji spalin, generowany hałas, a także stawkę za przejechane kilometry. Od 2024 roku za przejazd ciężarówką autostradami zarówno na terenie kraju, jak i za granicą, między innymi w Niemczech, zapłacimy dużo więcej. Szacowany wzrost ceny wynosi od 6 do 40%. Od nowego roku za przejazd drogą ekspresową lub autostradą kierowca ciężarówki do 12 t lub autobus z silnikiem Euro 5 najprawdopodobniej będzie musiał zapłacić 24 gr za km. Teraz ta opłata to 21 gr.
Każda autostrada płatna?
Mimo że obecnie tylko niektóre odcinki autostrad są płatne, przyszłość jawi się w ciemnych barwach i to nie tylko dla kierowców pojazdów ciężarowych, ale także właścicieli samochodów lekkich.
Choć z informacji przekazach przez rzecznika Ministerstwa Infrastruktury wynika, że nie są planowane prace związane z objęciem opłatami odcinków autostrad i dróg ekspresowych dla pojazdów lekkich typu samochody osobowe i motocykle, to taki dzień pewnie kiedyś nastąpi. Obecnie jednak możemy cieszyć się z bezpłatnego użytkowania poszczególnych dróg.
Płatne odcinki autostrad w Polsce to:
Odcinki koncesyjne:
- A1 Gdańsk - Toruń (Rusocin - Nowa Wieś)
- A2 Świecko - Konin
- A4 Katowice - Kraków
Odcinki rządowe:
- A2 Konin - Stryków
- A4 Wrocław - Gliwice (Bielany Wrocławskie - Sośnica)
Ile kosztuje przejazd autostradą (2022)?
Jakie są opłaty za autostradę A4? Czy ceny przejazdu płatnymi odcinkami autostrad mogą się od siebie różnić? Oczywiście, że tak. Wysokość opłat zależy przede wszystkim od podmiotu zarządzającego. Na przykład na odcinkach dróg rządowych zapłacimy 0,10 gr za każdy przejechany kilometr. Natomiast na odcinkach koncesyjnych koszty będą wyższe, cena za kilometr może kosztować nawet 2,54 zł. W tym wypadku zazwyczaj opłata zawiera także obsługę oraz opłaty związane z utrzymaniem drogi. Podane opłaty dotyczą oczywiście samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
A1 Gdańsk - Toruń (Rusocin - Nowa Wieś)
- Długość: 152 km
- Koszt całkowity: 29,90 zł (Toruń - Grudziądz: 12,30 zł; Grudziądz - Gdańsk: 17,60 zł)
- Jak zapłacić za autostradę A1? - na bramkach, za pomocą aplikacji SkyCash, AmberOne, Autopay, aplikacji bankowej, karty flotowej.
A2 Świecko - Konin
- Długość: 252 km
- Koszt: 93 z
- Cena za poszczególne odcinki:
- Świecko (granica z Niemcami) - Rzepin: bezpłatnie
- Rzepin (Tarnawa) - Jordanowo (S3 Międzyrzecz/ Świebodzin): 10 zł
- Jordanowo (S3 Międzyrzecz/Świebodzin) - Poznań Zachód (obwodnica S11): 33 zł
- Poznań Zachód (obwodnica S11) - Poznań Wschód (S5): bezpłatnie
- Poznań Wschód (S5) – Września: 25 zł
- Września - Konin: 25 zł
Jak zapłacić za autostradę A2? - na bramkach
A4 Katowice - Kraków
- Długość: 61 km
- Koszt: 24 zł
- Jak zapłacić za autostradę A4? - na bramkach, urządzenie A4Go, za pomocą aplikacji Autopay, mPay i SkyCash.
A2 Konin - Stryków
- Długość: 99 km
- Koszt: 9,90 zł
- Jak płacić na autostradzie A2? - e-biletem autostradowym, biletem papierowym na stacji paliw, za pomocą aplikacji e-Toll, e-TOLL PL BILET, Autopay, mPay, Orlen Pay, Spark.
A4 Wrocław - Gliwice (Bielany Wrocławskie - Sośnica)
- Długość: 162 km
- Koszt: 16,20 zł
- Jak zaplacic za przejazd A4? - e-biletem autostradowym, biletem papierowym na stacji paliw, za pomocą aplikacji e-Toll, e-TOLL PL BILET, Autopay, mPay, Orlen Pay, Spark.
Jak zapłacić za przejazd autostradą?
Brak jednolitego systemu poboru opłat sprawia, że korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych wcale nie jest proste. Jak płacić za autostradę? Wszystko zależy od tego, jaką drogą się poruszamy, metody płatności niestety są różne i nie zawsze będą intuicyjne.
Obecnie większość systemów opiera się na geolokalizacji, w tym wypadku nasze położenie jest określane za pomocą GPS lub adresu IP urządzenia. Rejestracja pojazdów polega na geofencingu, czyli sprawdzaniu lokalizacji pojazdu według punktów wjazdu oraz zjazdu z odpłatnego odcinka. Innym rozwiązaniem jest videotolling, który sczytuje numery tablic rejestracyjnych, dzieje się to między innymi na odcinkach koncesjonowanych A1 i A4. Jak widać, opłata za autostradę A4, A2, A1, może być pobierana w zupełnie inny sposób. Chociaż dla większości z nas najprostszym rozwiązaniem byłby zakup biletu przy bramkach, nie zawsze będziemy mogli w ten sposób uiścić opłatę. To dlatego przed wyruszeniem w podróż, warto sprawdzić jak opłacić autostradę, po której mamy zamiar się poruszać. Dzięki temu unikniemy stresu i problemów.
Jak płacić na autostradzie? Wśród dostępnych sposobów płatności za przejazd autostradą można wyróżnić takie jak:
- Aplikacja e-Toll - to rządowa aplikacja umożliwiająca dokonywanie opłat za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad takich jak A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Gliwice. Jest ona dostępna do pobrania na smartfony w sklepie Google Play lub App Store. Niezbędnym krokiem jest założenie konta klienta w serwisie https://mojekonto.etoll.gov.pl, w czasie przejazdu daną autostradą aplikacja musi być uruchomiona, aby mogła przekazywać dane geolokalizacyjne do systemu e-tool. Trzeba pamiętać też o tym, aby podpiąć do niej swoją kartę płatniczą, aby mogła zostać pobrana opłata, należy wybrać też sposób opłaty za przejazd (przedpłata lub płatność odroczona).
- Aplikacja Autopay - to aplikacja umożliwiająca dokonanie opłaty za przejazd autostradami zarówno koncesyjnymi, jak i państwowymi, z wyjątkiem drogi A2 Świecko - Konin (na tym odcinku można dokonać opłaty na bramkach). Jak zapłacić za przejazd autostradą A4? Aplikacja jest dostępna do pobrania w Google Play, App Store oraz AppGalerry. Po otworzeniu aplikacji należy wybrać odcinek, po którym będziemy się poruszać, po zakończeniu przejazdu system automatycznie pobiera opłatę. W tym wypadku niezbędne jest dodanie karty płatniczej. Podobnie, jak w przypadku e-tool, korzystanie z Autopay wymaga włączenia aplikacji podczas trwania przejazdu.
- Urządzenia pokładowe OBU / ZSL - działają analogiczne do aplikacji e-Tool oraz Autopay. OBU (On Board Unit) oraz ZSL (zewnętrzny system lokalizacyjny) naliczają opłaty za przejazd w sposób elektroniczny. Można je zastosować w przypadku przejazdów autostradami A2 i A4. Urządzenia pokładowe przesyłają informacje do systemu e-Tool, dlatego wymagają kalibracji. Tak więc niezbędne jest założenie konta klienta w serwisie https://mojekonto.etoll.gov.pl. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest stosowane przez firmy oferujące usługi transportowe. Na przykład urządzenie ZSL jest montowane na stałe w pojeździe, stanowi integralną część komputera pokładowego CAN i tachografu. Z kolei OBD to urządzenie zewnętrzne zasilane ze złącza zapalniczki.
- Aplikacja mPay - aplikacja wykorzystująca videotolling, czyli wideo lub kamery do odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów. To dobry wybór dla podróżujących odcinkami: A2 Konin - Stryków, A4 Wrocław - Gliwice oraz A4 Katowice - Kraków. Aplikacja dostępna jest dla systemów Android Auto oraz iOS. Jak płacić na A4 Gliwice-Wrocław? Logujemy się do aplikacji i wybieramy zakładkę Autostrady e-TOLL, tam podajemy informacje takie jak numer rejestracyjny pojazdu, jego kategorię oraz odcinki przejazdu. Opłata jest pobierana automatycznie, jeśli podepniemy kartę płatniczą, możemy też dokonać przedpłaty na mRachunek.
- Pobór opłat na bramkach - z tej metody płatności za przejazd możemy skorzystać na odcinkach: A1 Gdańsk - Toruń, A2 Świecko - Konin i A4 Katowice - Kraków. Jak oplacic bramki na A4 i A2? Opłaty można dokonywać gotówką, kartą płatniczą lub paliwową.
- E-bilet autostradowy - to bilet, który można kupić za pośrednictwem strony internetowej e-TOLL lub aplikacji e-Toll, PL BILET, Orlen Pay, Spark, mPay. Niezbędne będzie podanie takich informacji jak dane pojazdu, odcinek autostrady, a także data i godzina planowanej podróży.
- Orlen Pay - to aplikacja, która nie tylko pozwala zapłacić za paliwo na stacjach Orlen, ale umożliwia też zakup biletu na państwowe płatne odcinki autostrad tj. A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Gliwice. Jak płacić na A4 Gliwice-Wrocław? Można dokonać płatności online za pośrednictwem aplikacji lub kupić bilet papierowy na jednej ze stacji Orlen lub innej zlokalizowanej niedaleko płatnych odcinków drogi.
Mandaty za brak biletu autostradowego
Niezależnie od tego, czy nie dokonaliśmy opłaty za bilet autostradowy umyślnie, czy nieumyślnie, najprawdopodobniej zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. To dlatego warto przygotować się do takiego przejazdu, pamiętając o tym, że musimy włączyć aplikację oraz usługę lokalizacji. Oczywiście w przypadku, gdy rozładuje nam się telefon lub zapomnimy udostępnić swoją lokalizację, kwota mandatu może zostać pomniejszona o 100 złotych. Ważne jest to, aby płatności za przejazd dokonać do 7 dni. Jak zapłacić za przejazd A4 po fakcie? Trzeba pamiętać, że posiadając aplikację mobilną, mamy możliwość opłaty za przejazd po fakcie, dlatego, jeśli przez roztargnienie zapomnieliśmy uiścić opłaty, nic straconego.
Sprawa pobierania opłat za przejazdy autostradami oraz drogami ekspresowymi od lat budzi w Polsce wiele kontrowersji. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają, że taki system sprawdza się w innych krajach Europy Zachodniej, przeciwnicy uważają zaś, że nie powinniśmy płacić za poruszanie się drogami, które wybudowano z pieniędzy pochodzących z naszych podatków. Mimo że obecnie płacimy tylko za niektóre odcinki autostrad, za jakiś czas może się to zmienić.