- Ładowanie samochodu elektrycznego – gdzie można to zrobić?
- Od czego zależy czas ładowania auta elektrycznego?
- Ile ładuje się samochód elektryczny w domu?
- Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?
- Samochody elektryczne w Polsce
- Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce
- Gdzie naładować swój samochód elektryczny?
Ładowanie samochodu elektrycznego – gdzie można to zrobić?
Zanim przekonasz się, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, dowiedz się, gdzie możesz to zrobić. Masz kilka opcji do wyboru, a każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety, które warto bliżej poznać. Wybór konkretnego sposobu wpływa także na czas ładowania samochodu elektrycznego.
Korzystanie z szybkich stacji ładowania DC
Jest to pierwsza z dostępnych metod wykorzystująca prąd stały o mocy od 50 do 150 kW, jednak bardzo często ma on zdecydowanie wyższą moc. Dzięki niej można szybko naładować baterię w samochodzie elektrycznym. Takie stacje wymagają zamontowania specjalnego transformatora ze względu na duże zużycie energii. Koszty związane z ich budową oraz utrzymaniem sprawiają, że są one dostępne w ograniczonej liczbie. Najczęściej można je znaleźć w pobliżu autostrad oraz dróg szybkiego ruchu.
Wykorzystanie prądu stałego pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na napełnienie baterii w samochodzie. To, ile ładuje się auto elektryczne na takiej stacji, zależy głównie od modelu pojazdu. Najnowocześniejsze samochody na prąd potrzebują na to około 30 minut, a niekiedy proces ten trwa jeszcze krócej. Wszystko dzięki zastosowaniu prądu stałego o dużej mocy.
Wykorzystanie stacji ładowania AC
Do napełnienia akumulatorów w samochodzie wykorzystują one prąd przemienny. Takie ładowarki można znaleźć w wielu miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe, restauracje czy hotele. Są one także przystosowane do użytku domowego. Mogą mieć formę praktycznych wallboxów przeznaczonych do montażu na ścianie lub wygodnych słupków, które można zamontować w garażu lub na posesji.
Tego rodzaju stacje ładowania są przede wszystkim łatwe w instalacji, ponieważ nie wymagają specjalnego przystosowania infrastruktury i mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmują zbyt dużo miejsca. Do montażu wallboxa w domu potrzebne jest doprowadzenie prądu trójfazowego o napięciu 400 V. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda, jaką gwarantuje możliwość naładowania auta we własnym domu. Taka stacja może być zasilana prądem wytwarzanym za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu korzystanie z niej będzie tańsze.
Ładowanie auta z gniazdka
Swoje auto elektryczne możesz naładować, wykorzystując do tego także zwykłe gniazdko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinno być ono wyposażone w uziemienie, które zapewnia bezpieczeństwo podczas całego procesu. Instalacja musi być także dopasowana do wymagań ładowarki. Należy sprawdzić, czy będzie w stanie wytrzymać duże przeciążenie. Jeśli nie, to niezbędne jest przeprowadzenie modyfikacji instalacji. Pamiętaj jednak, że proces ładowania elektryka za pomocą takiego rozwiązania może potrwać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin, w zależności od rodzaju baterii.
Do napełnienia akumulatora w Twoim samochodzie w domu będziesz potrzebował specjalnej ładowarki, która przetwarza prąd przemienny w stały.
Od czego zależy czas ładowania auta elektrycznego?
Jak już wiesz to, jak długo ładuje się samochód elektryczny, zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć przede wszystkim:
- pojemność baterii – im jest większa, tym dłużej trwa cały proces;
- rodzaj prądu – wszystko zależy od tego, czy ładujesz pojazd energią elektryczną o stałym, czy przemiennym natężeniu;
- typu pojazdu – niektóre modele obsługują wyłącznie ładowarki o mocy 7 kWh, dlatego w ich przypadku zastosowanie mocniejszych, a więc szybszych wersji jest niemożliwe;
- poziomu naładowania baterii – jeśli Twój akumulator jest całkowicie rozładowany, to jego ponowne napełnienie zajmie zdecydowanie dłużej, niż tylko podładowanie go o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.
Pamiętaj, że za to, ile czasu ładuje się samochód elektryczny, w dużej mierze odpowiadają także warunki pogodowe. Ten proces przebiega najszybciej i najefektywniej w temperaturze oscylującej w granicach 20–25°C. Jeśli spadnie ona lub wzrośnie, to ładowanie może trwać zdecydowanie dłużej.
Ile ładuje się samochód elektryczny w domu?
Jak już doskonale wiesz, najdłużej trwa ładowanie samochodu elektrycznego bezpośrednio z gniazdka. Auto z akumulatorami o pojemności około 40 kWh może potrzebować do ich napełnienia nawet całej doby. Jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się jedynie wtedy, gdy wiesz, że możesz sobie pozwolić na pozostawienie samochodu podpiętego do sieci przez tak długi czas.
Jeśli chcesz skrócić ten proces, wybierz domową ładowarkę wykorzystującą prąd przemienny. Nowoczesne wallboxy mają moc ładowania na poziomie do 22 kW, dzięki czemu cały proces można znacząco skrócić. Akumulatory w swoim samochodzie napełnisz dzięki nim w ciągu kilku godzin. Najczęściej trwa to od 2 do 5 godzin, ale wszystko zależy od tego, jaka jest pojemność baterii w Twoim pojeździe.
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?
Naładowanie samochodu elektrycznego na ogólnodostępnych stacjach DC trwa średnio 30 minut, ale w nowoczesnych modelach czas ten może być zdecydowanie krótszy. Pozwala to szybko naładować baterie i wyruszyć w dalszą drogę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego większość tego typu stacji jest zlokalizowana przy najbardziej ruchliwych drogach w kraju. Umożliwia to skorzystanie z szybkiej ładowarki podczas podróży.
Samochody elektryczne w Polsce
Rynek samochodów elektrycznych rozwija się w Polsce prężnie. Każdego roku można zaobserwować coraz większe zainteresowanie takimi modelami. Pod koniec października 2023 roku w kraju było zarejestrowanych 52 327 pojazdów w pełni elektrycznych (osobowych i użytkowych). Oznacza to, że w okresie styczeń–październik przybyło ich aż 18 912. Jest to wzrost o 55% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.
Pod koniec października po polskich drogach poruszały się łącznie 90 902 samochody elektryczne, także hybrydy plug-in z możliwością zewnętrznego ładowania. BEV, czyli aut wyłącznie z silnikiem na prąd, zarejestrowano 46 888 sztuk. Natomiast PHEV, czyli hybryd plug-in było 44 014 sztuk.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce
Wzrost zainteresowania samochodami hybrydowymi wiąże się także z rozwojem infrastruktury ładowania. W całej Polsce systematycznie przybywa punktów, w których można napełnić akumulator swojego pojazdu. Pod koniec października 2023 roku na terenie kraju działało 3 166 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a samych punktów było 6 378.
Zdecydowaną większość stanowiły ładowarki prądu przemiennego AC o mocy mniejszej lub równej 22 kW (67%). 33% wszystkich punktów to szybkie stacje ładowania prądem stałym DC. W samym tylko październiku na mapie Polski przybyło 98 nowych ogólnodostępnych stacji.
Gdzie naładować swój samochód elektryczny?
Warto wiedzieć nie tylko, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, ale także, gdzie to można zrobić w trakcie podróży. Aktualne mapy z zaznaczonymi punktami znajdziesz w sieci. Większość z nich obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale i Europę oraz cały świat. Wybierając się w dłuższą podróż, warto zaplanować trasę w taki sposób, aby przebiegała przez odcinki, na których są zlokalizowane stacje ładowania. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z rozładowaniem baterii w Twoim samochodzie. Nieustanny rozwój infrastruktury pojazdów elektrycznych sprawia, że znalezienie ładowarki staje się coraz łatwiejsze.
Samochody w pełni elektryczne oraz hybrydy plug-in, które można naładować z zewnętrznego źródła, są coraz powszechniejsze na ulicach. Wynika to głównie z niższych kosztów ich eksploatacji, a także korzystnego wpływu na środowisko naturalne. Silniki elektryczne nie generują bowiem szkodliwych substancji. Są także ciche, dlatego jazda autami, które są w nie wyposażone, jest wygodna i komfortowa.