- Chiński rynek producentów samochodów – to musisz wiedzieć
- Jakie chińskie samochody są dostępne w Polsce?
- Chińskie marki samochodów w Polsce
- Samochody chińskie w Polsce – przegląd dostępnych modeli
Chiński rynek producentów samochodów – to musisz wiedzieć
Jeszcze do niedawna europejscy kierowcy nie wyobrażali sobie jazdy samochodami sprowadzanymi z Chin. Prym wiodły japońskie, niemieckie, amerykańskie oraz koreańskie koncerny. Jednak sytuacja ta zaczęła się zmieniać na przestrzeni ostatnich lat. Pierwsze miejsca w rankingach najpopularniejszych samochodów nadal zajmują marki takie jak Toyota, Skoda, KIA, Volkswagen, Hyundai, BMW czy Ford, jednak auta chińskie także zyskują rosnącą popularność.
W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2023 roku w całej Europie sprzedano 189 000 samochodów wyprodukowanych w Chinach. Jest to 2,8% całej sprzedaży. Na uwagę zasługuje także fakt, że aż 8% wszystkich aut elektrycznych, które są obecne na europejskim rynku, sprowadzono właśnie z Chin. Analitycy branży motoryzacyjnej szacują, że ten udział do 2025 roku wzrośnie do 15%.
Jakie chińskie samochody są dostępne w Polsce?
Ze względu na rosnące zainteresowanie chińskimi samochodami także w Polsce, warto znać najpopularniejsze marki wywodzące się z Państwa Środka. Specjalizują się one w produkcji samochodów osobowych, a także lekkich pojazdów dostawczych. Większość z nich ma w swojej ofercie auta zeroemisyjne, gdyż to właśnie one cieszą się największą popularnością. Wynika to głównie z faktu, że coraz więcej kierowców chce dbać o środowisko i wybiera samochody z alternatywnymi napędami.
Chińskie marki samochodów w Polsce
Poniżej znajdziesz opis różnych marek oferujących chińskie auta w Polsce. Obecnie na krajowym rynku są dostępne auta m.in. tych producentów:
- Hongqi,
- Maxus,
- BYD,
- NIO,
- Skywell,
- Omoda.
Poznaj bliżej ich historię oraz dowiedz się, w czym się specjalizują.
Hongqi
Są to luksusowe chińskie samochody, a marka ta należy do koncernu FAW Car Company. Powstała w 1959 roku i jest to jeden z najstarszych producentów aut w Państwie Środka. Pierwsze samochody wypuszczane na rynek przez Hongqi były przeznaczone dla urzędników pełniących najwyższe funkcje w państwie. Produkcja została wstrzymana w 1981 roku, ale w połowie lat 90. ponownie ją przywrócono. Obecnie samochody tej marki to połączenie zaawansowanych technologii oraz kultury Zachodu i Wschodu.
Pierwszym samochodem, który trafił na polski rynek jest model E-HS9. To luksusowy i w pełni elektryczny SUV o eleganckim wyglądzie oraz imponujących osiągach.
Maxus
Ten producent chińskich samochodów funkcjonuje w branży od 2011 roku i jest częścią giganta motoryzacyjnego SAIC Motor. Klienci w Polsce mogą wybierać między dwoma modelami samochodów dostawczych e-Deliver 3 i 9 oraz czterema autami osobowymi: Euniq5 MPV, Euniq6 SUV, T90 EV Pickup oraz MIFA9. Są to auta wyposażone w elektryczne napędy.
W Polsce aktualnie kilkanaście salonów zlokalizowanych na terenie całego kraju oferuje w sprzedaży samochody chińskie marki Maxus. Cieszą się one coraz większą popularnością.
BYD
Jest to skrót od sformułowania „Build Your Dreams”. Jest to największy producent samochodów elektrycznych na świecie. Firma ta opracowała ponad 28 000 patentów wykorzystywanych podczas projektowania oraz tworzenia pojazdów, a także na części do nich, takich jak baterie, silniki oraz układy elektroniczne.
W 2023 roku firma weszła również na polski rynek, a jej oficjalnym partnerem został Inter Cars. Jako pierwszy do sprzedaży trafił model BYD ETP3, czyli lekki samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 t oraz napędzie elektrycznym. Portfolio tej marki w Polsce ma być sukcesywnie uzupełnianie.
NIO
Chińskie samochody w Polsce to także auta marki NIO. Jest to producent, który zaczął swoją działalność w 2014 roku. W 2021 roku zadebiutował w Norwegii, a niedawno trafił także na rodzimy rynek. Firma ta specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samochodów elektrycznych.
W Polsce pod koniec 2023 roku dostępne są następujące modele NIO: średniej klasy ET5, SUV EL7 oraz luksusowe auto ET7. Są to samochody przyciągające uwagę oraz walczące z marką Tesla o pierwsze miejsce w rankingach popularności wśród pojazdów elektrycznych.
Skywell
Marka ta funkcjonuje na rynku motoryzacyjnym od 2000 roku. Od początku swojej działalności zajmuje się produkcją samochodów osobowych, a także dostawczych oraz autobusów. Jest częścią dużego koncernu Nanjing Golden Dragon Bus. Za produkcję pojazdów elektrycznych odpowiada oddział Skywell New Energy, który powstał w 2017 roku.
Polscy klienci mogą kupić model ET5 cechujący się nowoczesnym designem oraz bogatym wyposażeniem.
Omoda
Jest to firma należąca do koncernu Chery. Auta tego producenta są bardzo popularne nie tylko w Chinach, ale także w Meksyku, Australii czy Izraelu. Polska jest jednym z pierwszych państw w Europie, w którym będzie można kupić chiński samochód Omoda 5. Pierwszy salon ma zostać otwarty w Warszawie na początku 2024 roku.
Omoda jako samodzielna marka działa na rynku motoryzacyjnym od 2022 roku. Jednak koncern Chery specjalizuje się w produkcji samochodów już od 1997 roku.
Samochody chińskie w Polsce – przegląd dostępnych modeli
Zanim wybierzesz chiński samochód, poznaj najpopularniejsze modele wspomnianych producentów, które są dostępne w Polsce. Dowiedz się, jakie mają osiągi oraz czym się wyróżniają. Są to marki, które dopiero “raczkują” w naszym kraju, ale stopniowo zyskują zaufanie oraz uznanie wśród klientów. Chiński samochód może być świetną alternatywą dla dobrze znanych marek.
Hongqi E-HS9
To w pełni elektryczny chiński samochód zaliczany do klasy luksusowych SUV-ów. Jest dostępny w wersji dla 6 i 7 osób. Ta limuzyna zachwyca swoimi doskonałymi osiągami oraz najwyższym komfortem jazdy. Wersja Business została wyposażona w akumulatory o pojemności 84 kWh umożliwiające pokonanie do 396 km. Moc 435 KM zapewnia płynną i komfortową jazdę.
Wersje Executive oraz President są w stanie przejechać 465 km na jednym ładowaniu. Jest to możliwe dzięki akumulatorom o pojemności 99 kWh. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa wspomagają kierowcę i sprawiają, że jazda tym samochodem staje się jeszcze przyjemniejsza.
Maxus Euniq 6
To kolejny chińskie samochód w Polsce należący do klasy elektrycznych SUV-ów. Ten model świetnie sprawdzi się zarówno do codziennych dojazdów, jak i w trakcie dłuższych podróży. Jest wyposażony w akumulator o pojemności 70 kWh. Może pokonać 345 km w trybie mieszanym oraz 465 km w trybie miejskim.
Na szczególną uwagę w przypadku tego samochodu zasługuje także bagażnik o pojemności 754 litrów, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Przestronna oraz funkcjonalna kabina zapewnia komfort kierowcy i wszystkim pasażerom.
Maxus Euniq 5
To elektryczny minivan z baterią o pojemności 70 kWh. Może przejechać do 360 km w trybie mieszanym oraz 437 zł w trybie miejskim. Jest przystosowany do tego, aby podróżowało nim 6 osób. W długich podróżach przydaje się także pojemny bagażnik. Akumulator tego modelu można naładować od 30 do 80% w zaledwie 35 minut. Panoramiczny dach oraz wygodne siedzenia gwarantują najwyższy komfort w trakcie jazdy.
Maxus T90 EV
To pierwszy w Europie chiński samochód w pełni elektryczny na podwoziu pickup. Wyróżnia się muskularnym wyglądem oraz bogatym wyposażeniem. Akumulator o pojemności 88,5 kWh pozwala mu pokonać 330 km. Ładowność wynosząca 1 000 kg pozwala natomiast transportować także cięższe ładunki. To funkcjonalny chiński samochód, który sprawdzi się zarówno do zadań specjalnych, jak i jako rodzinne auto. Wewnątrz kabiny znajduje się bowiem 5 przestronnych miejsc przeznaczonych dla kierowcy oraz 4 pasażerów.
NIO ET7
Ten model może śmiało konkurować z popularnym elektrycznym samochodem, którym jest Tesla Model S. Jest wyposażony w napęd na obie osie, a także dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 653 KM. Może rozpędzić się do 200 km/h, a od 0 do 100 km/h przyspiesza w 3,8 s.
Model ten jest dostępny w dwóch wersjach: z akumulatorem o pojemności 75 kWh oraz 100 kWh. Pierwszym z nich można przejechać do 445 km na jednym ładowaniu, a drugim do 580 km.
NIO ET5
To chińskie auto w Polsce jest coraz popularniejsze. Jest to odpowiednik samochodu Tesla Model 3. Dwa silniki elektryczne zapewniają mu moc wynoszącą 545 KM. Napęd na obie osie pozwala pokonać nawet najbardziej wymagające trasy. Wersja z akumulatorem o pojemności 75 kWh może przejechać 456 km na jednym ładowaniu, natomiast ta z wariantem 100 kWh bez problemu pokona dystans wynoszący 590 km.
Skywell ET5
Jest to jak na razie jedyny model tej marki oferowany w Polsce. Ten nowoczesny SUV zachwyca swoim nowoczesnym wyglądem oraz bogatym wyposażeniem. Bateria o pojemności 72 kWh pozwala na przejechanie dystansu 520 km na jednym ładowaniu. W bagażniku zmieści się od 467 do 1 141 litrów bagaży. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak m.in. asystent parkowania i utrzymania pasa ruchu, czujniki parkowania czy system rozpoznawania znaków drogowych, wpływają korzystnie na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.
Omoda 5
Będzie to jak na razie jedyny model firmy Omoda oferowany w Polsce po otwarciu pierwszego salonu sprzedaży. Samochód ten wyróżnia się śmiałym designem, który przypomina stylem luksusowe modele Lexusa. Liczne przetłoczenia, duży i wyrazisty grill oraz nowoczesne lampy nadają mu zadziornego wyglądu. Jest to auto, obok którego nie można przejść obojętnie.
Do sprzedaży w Polsce na początku trafi wersja wyposażona w turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 o mocy 197 KM. Przyspieszenie tego modelu od 0 do 100 km zajmuje 7,8 s. W następnej kolejności do oferty dla polskich klientów ma trafić wersja elektryczna tego modelu.
Chińskie marki aut szturmem podbijają rynek europejski, a także Polski. Systematycznie pojawiają się na nim nowe modele samochodów głównie elektrycznych. Samochody chińskie są zaprojektowane oraz wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Bardzo często wyglądem oraz specyfikacją przypominają flagowe modele największych znanych koncernów. Chińskie auta w Polsce mogą być świetną, a także tańszą alternatywą dla aut innych producentów.