Głównym zadaniem kontrolek w samochodzie jest informowanie kierowcy o stanie pojazdu oraz sygnalizowanie różnych problemów. Brak wiedzy dotyczącej tego, co oznaczają, może skutkować wieloma problemami na drodze. Zanim wyruszysz w podróż, dowiedz się, co symbolizują kontrolki na desce rozdzielczej w Twoim aucie.
- Jakie lampki kontrolne występują w samochodach?
- Informacyjne lampki kontrolne w samochodzie
- Informacyjno-ostrzegawcze ikony na desce rozdzielczej
- Jak postępować po pojawieniu się kontrolki check engine?
- Czerwone kontrolki w samochodzie – co oznaczają?
- Jak zapobiegać pojawianiu się kontrolek ostrzegawczych w samochodzie?
Jakie lampki kontrolne występują w samochodach?
Wyróżnia się trzy oznaczenia kontrolek w samochodzie:
- informacyjne (sygnalizacyjne) – w kolorze zielonym lub niebieskim,
- informacyjno-ostrzegawcze – barwy żółtej lub pomarańczowej,
- alarmowe – w kolorze czerwonym.
Kontrolki na desce rozdzielczej pełną więc różne funkcje, którym warto bliżej się przyjrzeć.
Informacyjne lampki kontrolne w samochodzie
Mają one informować kierowcę o włączonych funkcjach w samochodzie. Ich pojawienie się na desce rozdzielczej nie powinno więc wzbudzać niepokoju. Sprawdź, co oznaczają kontrolki w samochodzie zaliczane do grupy sygnalizacyjnych:
- światła mijania – jeśli są włączone, to na desce rozdzielczej pojawia się grafika przedstawiająca reflektor z trzema ukośnymi paskami skierowanymi w dół;
- tempomat – o jego uruchomieniu informuje symbol prędkościomierza z zewnętrzną strzałką;
- światła pozycyjne – są oznaczone dwoma reflektorami zwróconymi do siebie tyłem;
- kierunkowskazy – najczęściej są to zielone strzałki znajdujące się w górnej części deski rozdzielczej, ale producenci mogą stosować dla nich indywidualne oznaczenia;
- przednie światła przeciwmgielne – ich symbol przypomina oznaczenie świateł mijania, z tą różnicą, że paski są przecięte falą;
- tylne światła przeciwmgielne – w tym przypadku reflektor skierowany jest w prawą stronę;
- asystent pokonywania wzniesień – włączenie tej funkcji symbolizuje grafika samochodu stojącego na wzniesieniu.
Informacyjno-ostrzegawcze ikony na desce rozdzielczej
Symbole w kolorze żółtym lub pomarańczowym ostrzegają przed ewentualną awarią. Ich zapalenie się nie oznacza konieczności natychmiastowego przerwania podróży. Najczęściej można ją kontynuować, ale niekiedy potrzebny jest krótki postój. Jeśli na desce rozdzielczej w Twoim samochodzie zapalą się takie kontrolki, to oznacza, że prawdopodobnie będziesz musiał udać się w najbliższym czasie do warsztatu. Mają one za zadanie ostrzegać o niewłaściwym działaniu poszczególnych podzespołów lub o ich całkowitym uszkodzeniu. Informują również o kończących się płynach eksploatacyjnych i konieczności uzupełniania ich poziomu. Informacyjno-ostrzegawcze ikony, które najczęściej występują w samochodach to:
- rezerwa paliwa – oznaczona symbolem dystrybutora;
- zbyt niskie ciśnienie w oponach – sygnalizowane przez pojawienie się niedomkniętego małego koła z bieżnikiem na dole i wykrzyknikiem w środku;
- awaria oświetlenia – problemy z oświetleniem są sygnalizowane przez pojawienie się ikony żarówki z wykrzyknikiem;
- awaria silnika – jest to symbol check engine przedstawiający blok silnika, może oznaczać także słabą jakość paliwa;
- problem ze świecami żarowymi – o jego wystąpieniu informuje niewielka spirala na desce rozdzielczej;
- awaria skrzyni biegów – symbolizowana jest kołem zębatym z wykrzyknikiem.
Jak postępować po pojawieniu się kontrolki check engine?
Check engine to jedna z lampek w samochodzie, której pojawienie się wywołuje najczęściej duży stres. Kłopoty z silnikiem nie są bowiem niczym przyjemnym i kojarzą się z poważnymi problemami i dużymi wydatkami. Pojawienie się tego symbolu nie musi oznaczać, że napęd uległ awarii. Nie należy jednak go ignorować.
Jeśli zauważysz taki symbol na desce rozdzielczej, najlepiej dokładnie sprawdź, co jest przyczyną jego pojawienia się. Zaleca się wykonanie diagnostyki silnika. W tym celu należy udać się do warsztatu, w którym samochód zostanie podpięty do komputera. Można też to zrobić samodzielnie, za pomocą odpowiedniej aplikacji i interfejsu, ale jeśli kompletnie się na tym nie znasz, lepiej zostaw to profesjonalistom.
Wielu kierowców zastanawia się, co zrobić, gdy taka lampka kontrolna zaświeci się w trakcie podróży. Jeśli po jej pojawieniu się praca silnika nie uległa zmianie, to najczęściej nie ma powodów do obaw. Warto wtedy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, zgasić auto i po chwili ponownie je uruchomić, a kontrolka powinna zniknąć. Jeśli jednak symbol check engine nadal się świeci, najlepiej odwiedzić sprawdzony warsztat samochodowy.
Czerwone kontrolki w samochodzie – co oznaczają?
Czerwone lampki kontrolne w aucie zazwyczaj oznaczają konieczność natychmiastowego zatrzymania pojazdu. Kontynuowanie jazdy po ich pojawieniu się może skutkować poważną awarią. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co symbolizują czerwone oznaczenia pojawiające się na desce rozdzielczej:
- słaby akumulator – oznaczony prostokątem z umieszczonymi wewnątrz znakami plus i minus,
- wysoka temperatura płynu chłodniczego – symbolizowana termometrem umieszczonym na dwóch falach,
- problem ze wspomaganiem kierownicy – oznaczony symbolem kierownicy z wykrzyknikiem,
- niski poziom oleju silnikowego – informuje o nim ikona olejarki przypominającej mały kaganek z kroplą,
- awaria układu elektroniki – oznaczona symbolem samochodu i klucza francuskiego,
- zużycie klocków hamulcowych – oznaczone kołem z przerywanymi liniami umieszczonymi po obu jego stronach,
- brak płynu hamulcowego – symbolizowany okręgiem z płynem znajdującym się w nawiasie,
- awaria systemu hamowania ABS – oznaczona kołem z napisem ABS znajdującym się wewnątrz niego,
- problem z poduszką powietrzną – najczęściej jest oznaczony dużą kropką i symbolem człowieka z zapiętymi pasami,
- inny problem z samochodem – jego wystąpienie symbolizuje trójkąt z umieszczonym w nim wykrzyknikiem.
Musisz wiedzieć, że nie zawsze pojawienie się czerwonej ikony oznacza poważne kłopoty z autem. Czerwony wykrzyknik w kole symbolizuje zaciągnięty hamulec ręczny, a więc symbol ten pełni funkcję informacyjną. W przypadku, gdy hamulec zostanie opuszczony, a ikona nie znika z deski rozdzielczej, może to oznaczać problem z funkcjonowaniem układu hamulcowego. Ikony w samochodzie w kolorze czerwonym symbolizują także włączone światła awaryjne. Po ich uruchomieniu na desce rozdzielczej pojawiają się dwa trójkąty. Z kolei ikona samochodu z otwartymi drzwiami oznacza, że są one niedomknięte.
Kontrolki w tym kolorze nie mogą być nigdy ignorowane, gdyż w większości przypadków ich pojawienie się oznacza problemy z samochodem. Jeśli zauważysz ikonę informującą o problemach z systemem ABS, wspomaganiem kierownicy czy układem hamulcowym, powinieneś udać się do serwisu, w którym mechanik sprawdzi przyczynę pojawienia się danego symbolu.
Lampek kontrolnych w samochodzie jest zdecydowanie więcej. Wymienione zostały tylko najważniejsze z nich, które najczęściej pojawiają się na desce rozdzielczej. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co symbolizują, gdyż jest to niezbędne w trakcie podróży.
Jak zapobiegać pojawianiu się kontrolek ostrzegawczych w samochodzie?
Jeśli już wiesz, co oznaczają kontrolki w samochodzie, to warto także dowiedzieć się, jak zapobiegać pojawianiu się tych, które symbolizują poważne awarie. Najlepszym sposobem jest wykonywanie regularnych przeglądów oraz uzupełnianie płynów. Pamiętaj, aby kontrolować i w razie potrzeby wymieniać olej silnikowy. Nie zapomnij również o regularnym sprawdzaniu poziomu ciśnienia w oponach. Nie uda Ci się całkowicie ochronić samochodu przed awarią, ale dbając o niego, możesz zminimalizować to ryzyko.
Kupując samochód używany, symbole na desce rozdzielczej mogą Ci wiele powiedzieć o jego stanie technicznym. Jeśli po uruchomieniu silnika pojawia się na niej wiele ikon, zwłaszcza tych w kolorze czerwonym, to musisz zachować szczególną czujność i dokładnie sprawdzić pojazd. Dobrym pomysłem jest zakup samochodu ze sprawdzonego źródła. Auta w dobrym stanie technicznym znajdziesz w Multisalon24.pl.
Lampki kontrolne w samochodzie mają za zadanie odpowiednio wcześnie poinformować kierowcę o tym, co dzieje się z jego autem. Pamiętaj, że najczęściej nie zapalają się one bez powodu. Nie można ich lekceważyć. Dotyczy to przede wszystkim czerwonych symboli, które mogą oznaczać konieczność przeprowadzenia naprawy.