Auto Hold to jeden z elektronicznych systemów wspomagających prowadzenie pojazdów. Dotyczy on układu hamulcowego. Wpływa korzystnie na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Dowiedz się, czym dokładnie jest Auto Hold oraz w jaki sposób działa. Przekonaj się, czy można go aktywować i wyłączyć w dowolnym momencie.
- Funkcja Auto Hold — co to jest?
- Jak działa funkcja Auto Hold?
- Obsługa Auto Hold — co musisz wiedzieć?
- Funkcja Auto Hold — manualna skrzynia biegów
- System Auto Hold — co to daje kierowcy?
- Awaria systemu Auto Hold — to musisz wiedzieć
- Co może być przyczyną problemów z Auto Hold?
- Jak radzić sobie z awariami Auto Hold?
- Dlaczego warto zdecydować się na system Auto Hold?
- System Auto Hold — zapamiętaj!
Funkcja Auto Hold — co to jest?
Zastanawiasz się, co to jest Auto Hold? To automatyczny hamulec postojowy uruchamiany w momencie, gdy samochód się zatrzymuje. Jest to bardzo pomocne przede wszystkim w autach wyposażonych w automatyczne i półautomatyczne skrzynie biegów, gdyż nie wymaga nieustannego wciskania hamulca podczas postoju. System Auto Hold utrzymuje auto w miejscu nawet wtedy, gdy stoi ono na wzniesieniu.
Jak działa funkcja Auto Hold?
Funkcja Auto Hold współpracuje z układem ABS zapobiegającym blokowaniu kół w trakcie hamowania oraz EPS, czyli stabilizacją toru jazdy. Czujniki kontrolujące prędkość wysyłają sygnał o tym, że prędkość spadła do zera, co oznacza całkowite zatrzymanie pojazdu. W tym momencie jednostka hydrauliczna uruchamia zaciski hamulcowe przy kołach uniemożliwiające samoczynne stoczenie się samochodu.
Auto Hold kontroluje także przez cały czas poziom ciśnienia układu hamulcowego, aby zapewnić bezpieczny postój. Jeśli wyczuje nawet najmniejszy ruch kół auta, to automatycznie podnosi ciśnienie, aby zwiększyć siłę hamowania. Dzięki temu pojazd pozostaje unieruchomiony w określonym miejscu. Jeśli kierowca wciśnie pedał gazu, to ciśnienie od razu się obniży i będzie on mógł rozpocząć jazdę samochodem.
Obsługa Auto Hold — co musisz wiedzieć?
Jeśli już wiesz, co to Auto Hold, powinieneś także poznać sposób wykorzystywania tej funkcji. Jeśli aktywowałeś ją przed zgaszeniem silnika, to po ponownym odpaleniu auta uruchomi się ona automatycznie. To wygodne rozwiązanie, które zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort. Jeśli jednak funkcja ta była wyłączona w momencie unieruchamiania auta, będzie trzeba ją aktywować. Jak to zrobić?
W większości samochodów przycisk aktywujący Auto Hold znajduje się w pobliżu hamulca postojowego. Piktogram zazwyczaj przedstawia literę „A” umieszczoną w kółku otoczonym dwoma nawiasami. Niekiedy producenci samochodów umieszczają pełną nazwę systemu.
Funkcja Auto Hold — manualna skrzynia biegów
Auto Hold najczęściej stosuje się w przypadku aut ze skrzyniami automatycznymi lub półautomatycznymi, ale funkcję tę można spotkać także w samochodach z manualami. Działanie tego systemu w takich pojazdach jest nieco inne. Wiąże się to bowiem z koniecznością wciśnięcia sprzęgła oraz wrzucenia neutralnego biegu. Auto Hold w autach z manualną skrzynią przydaje się jednak podczas ruszania na wzniesieniu. Nie trzeba bowiem kontrolować hamulca, a można skupić się wyłącznie na sprzęgle oraz gazie. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla niedoświadczonych kierowców, dla których ruszanie pod górę jest dużym wyzwaniem i wiąże się ze stresem.
System Auto Hold — co to daje kierowcy?
Funkcja Auto Hold to przede wszystkim:
- wygoda, gdyż podczas postoju nie trzeba wciskać hamulca nożnego;
- bezpieczeństwo, gdyż auto jest zabezpieczone przed przypadkowym stoczeniem się;
- możliwość sprawnego ruszania na wzniesieniu;
- mniejsze zużycie poszczególnych elementów układu hamulcowego.
System ten wpływa więc nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów. Warto więc zastanowić się nad wyborem auta wyposażonego w taką opcję.
Awaria systemu Auto Hold — to musisz wiedzieć
Może zdarzyć się, że Auto Hold przestanie spełniać swoją funkcję i działać zgodnie z oczekiwaniami. Najczęściej awaria objawia się brakiem uruchomienia hamulca mimo zatrzymania pojazdu, gdy system jest aktywny. Najczęściej jest to wynikiem:
- niewyhamowania auta do zera, co czujniki interpretują jako dalszą jazdę;
- nieodpowiedniego naciśnięcia hamulca przed zatrzymaniem.
Niekiedy zdarza się, że Auto Hold zbyt późno się rozłącza, co utrudnia ruszenie z miejsca. W przypadku zaobserwowania kłopotów z prawidłowym funkcjonowaniem systemu warto skonsultować tę kwestię z zaufanym mechanikiem.
Co może być przyczyną problemów z Auto Hold?
Najbardziej problematyczna jest awaria Auto Hold będąca wynikiem nieprawidłowej pracy całego systemu. Nie zawsze jest to jednak przyczyna kłopotów z poprawnym działaniem tej funkcji. Wśród pozostałych można wymienić m.in.:
- zużycie elementów układu hamulcowego;
- brak płynu hamulcowego;
- nieregularne przeglądy układu.
Warto więc pamiętać o tym, aby systematycznie wymieniać płyn oraz przeprowadzać oględziny pracy układu hamulcowego. Pozwoli to wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i zapobiec poważniejszym awariom.
Jak radzić sobie z awariami Auto Hold?
Awarie tego systemu nie są zbyt częste, ale powinieneś wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Może zdarzyć się, że automatyczny hamulec postojowy uruchomi się i nie zwolni w momencie dodawania gazu. Powinieneś wtedy wyłączyć Auto Hold i spróbować samodzielnie dezaktywować hamulec przyciskiem. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wyłącz i włącz samochód. Jeżeli żaden z tych sposobów nie pozwoli Ci ruszyć z miejsca, należy wezwać lawetę, która dostarczy pojazd do wybranego warsztatu.
Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy Auto Hold nie uruchamia hamulca postojowego. Łatwo to zauważyć – samochód zacznie się staczać przede wszystkim wtedy, gdy będzie znajdował się nawet na niewielkim wzniesieniu. Aby uniknąć problemów, wciśnij hamulec nożny, wyłącz Auto Hold i samodzielnie aktywuj hamulec postojowy.
Dlaczego warto zdecydować się na system Auto Hold?
Automatyczny hamulec postojowy to element wyposażenia większości samochodów dostępnych na rynku. Jeśli zależy Ci na systemie Auto Hold, wybierz wariant wyposażenia, który go obejmuje. Możesz także zdecydować się na dokupienie go jako dodatkowego elementu dla wyposażenia standardowego. Wszystko zależy od oferty producenta, z której zamierzasz skorzystać.
Ta funkcja pozwala wykonywać mniej czynności podczas jazdy, co przekłada się na komfort oraz bezpieczeństwo. Ogranicza także ryzyko stłuczek w korkach, gdyż zabezpiecza przed staczaniem się pojazdów. Pomaga ruszać na wzniesieniach oraz wtedy, gdy droga jest śliska. Dzięki temu, że kierowca nie musi samodzielnie obsługiwać hamulca postojowego, może lepiej skupić się na tym, co dzieje się przed jego samochodem.
System Auto Hold — zapamiętaj!
Każdy, kto zastanawia się, co to jest Auto Hold, musi wiedzieć, że jest to automatyczny hamulec postojowy. Współpracuje on z systemem ABS oraz ESP. Czujniki prędkości kół wysyłają informację o całkowitym zatrzymaniu pojazdu. Wtedy jednostka hydrauliczna elektronicznego programu stabilizacji włącza zaciski hamulcowe. System ten zapobiega stoczeniu się pojazdu bez konieczności wciskania pedału.
Auto Hold współpracuje głównie z automatycznymi i półautomatycznymi skrzyniami biegów, jednak można go spotkać także w modelach z manulami. Ta funkcja wpływa korzystnie na bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie podczas jazdy, postaw na auto z systemem Auto Hold.