Leasing to opłacalna forma finansowania zakupu samochodu, z której bardzo chętnie korzystają przedsiębiorcy. Dzięki temu można uzyskać nowoczesne auto dobrej jakości, nie ponosząc wysokich kosztów. Na czym polega leasing? Jaki jest rzeczywisty koszt leasingu? Czy z takiej oferty mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy?
Czym jest leasing?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest leasing. Otóż jest to forma finansowania zakupu danej rzeczy, na przykład samochodu. Leasing jest formą umowy, rodzajem stosunków cywilnoprawnych pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Najprościej rzecz ujmując, osoba, która decyduje się na leasing, na podstawie zawartej umowy ma prawo korzystać z danego przedmiotu. Podlega on dzierżawie na określony czas w zamian za płacenie regularnych rat. Zgodne z prawem leasing obejmuje obiekty konsumpcyjne, nieruchomości i inwestycje. Z leasingu bardzo często korzystają przedsiębiorcy, gdyż w ten sposób są w stanie zoptymalizować obciążenia podatkowe i użytkować dany przedmiot bez kupowania go za własne pieniądze. Co ciekawe, z leasingu mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Leasing konsumencki działa na podobnych zasadach i mogą skorzystać z niego osoby fizyczne.
Jak działa leasing samochodu?
Ile zaoszczędzę, kupując na firmę? Jak wygląda proces finansowania samochodu za pomocą umowy leasingowej? Czy w dzisiejszych czasach w ogóle opłaca się takie rozwiązanie? Wielu z nas zadaje sobie właśnie te pytania. Popularność leasingu przypada na lata 2010–2018 – wtedy firmy odnotowały znaczne wzrosty. Niestety przez zawirowania na świecie w 2019 roku pierwszy raz od ponad 10 lat przyniósł spadki. Pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony w strukturze finansowania leasingowego były szacowane na 35,3 mld złotych. W 2020 roku wzięto w leasing 139 791 samochodów osobowych i 46 569 samochodów ciężarowych, a ich szacowana wartość wynosiła 27,28 mld zł. Chociaż za taki spadek można obwiniać pandemię COVID-19 i związane z nią obostrzenia gospodarcze, to duży wpływ na taki stan rzeczy miała też zmiana przepisów w podatku dochodowym dotycząca samochodów osobowych. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w szczytowym momencie pandemii zainteresowanie leasingiem spadło o połowę. Mimo to leasing samochodu nadal jest bardzo opłacalną formą finansowania.
Leasing to połączenie kredytu i dzierżawy – w tym wypadku leasingobiorca korzysta z auta zgodnie z warunkami, które są ściśle określone w umowie. Trzeba też wiedzieć, że w trakcie trwania umowy samochód nie jest własnością osoby, która go użytkuje – jest on jedynie jej udostępniany na określony czas. Dużą zaletą takiej metody finansowania samochodu jest to, że po zakończeniu umowy można zdecydować się na zakup użytkowanego pojazdu. Zadajesz sobie pytanie, ile zaoszczędzę, kupując na firmę? Wszystko zależy od modelu samochodu oraz rodzaju umowy, dlatego na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Ponieważ kwota wykupu będzie w tym przypadku dużo niższa od rynkowej, jest to naprawdę opłacalna opcja.
Jak wygląda umowa leasingowa? Chociaż każdy leasingodawca może mieć inne zasady, to zazwyczaj przepisy w poszczególnych firmach pokrywają się ze sobą. Różnice mogą pojawić się przede wszystkim w cenach. Najdłuższa umowa leasingowa może trwać 6 lat, chociaż przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na zobowiązanie na 2–3 lat. Wybierając konkretny samochód, trzeba określić wysokość wpłaty własnej, która może wynosić od 0,5 do 10%. Istnieje też możliwość wzięcia samochodu w leasing bez wpłaty własnej, przy czym w tym przypadku trzeba się liczyć z wyższymi ratami.
Koszt leasingu samochodu
Koszty leasingu samochodowego w dużej mierze są uzależnione od ceny wybranego pojazdu. Tak więc dużo tańszy będzie leasing auta, które jest warte 100 tys. złotych, niż takiego, który kosztuje 300 tys. złotych. Na koszty leasingu wpływ ma także wysokość wpłaty własnej, długość trwania umowy, a także w niektórych przypadkach roczny limit kilometrów. Im samochód będzie mniej eksploatowany, tym finansowanie może być tańsze. Jak widać, rzeczywisty koszt leasingu może być różny, dlatego zawsze trzeba uwzględnić indywidualne czynniki.
Najwięcej umów leasingowych jest podpisywanych pod koniec roku. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorcom zależy na obniżeniu kosztów. Leasing a podatek dochodowy – jak to działa? Kupując samochód poniżej kwoty 150 tys. złotych netto lub 225 tys. złotych netto koszty uzyskania przychodu można zaliczyć w 100% do wydatków poniesionych jako czynsz inicjalny oraz raty leasingowe. W tym przypadku nie ma dodatkowych ograniczeń.
Czy nadal warto wziąć leasing?
W zasadzie co roku o tej samej porze powtarza się podobna historia. Część osób gorączkuje się, żeby zdążyć przed końcem roku i wziąć auto w leasing oraz uzyskać koszty podatkowe. Druga część zastanawia się nad tym, czy skorzystać z leasingu teraz, czy może lepiej jeszcze poczekać.
Pod koniec roku firmy podpisują najwięcej umów leasingowych, a jak wiadomo, większy popyt oznacza wzrost ceny. Oczywiście nie oznacza to, że każda znaleziona oferta będzie droższa, jednak warto o tym pamiętać. Co więcej, niektórym firmom będzie zależeć na tym, aby mieć dobre wyniki sprzedażowe, dlatego mogą wprowadzać w tym okresie korzystne promocje. Decydując się na podpisanie umowy leasingowej pod koniec roku, nie można działać pochopnie. Warto porównać poszczególne oferty i poznać dokładne warunki finansowania, co pozwoli uzyskać satysfakcjonującą cenę.
Wraz z nadejściem nowego roku następuje zmiana rocznika używanych środków trwałych. Co to oznacza? Tylko tyle, że po nowym roku każdy samochód stanie się nominalnie o rok starszy. Ma to o tyle duże znaczenie, że leasingodawcy zazwyczaj posiadają ściśle określone zasady w zakresie finansowania, na przykład dotyczące wieku pojazdu i okresu trwania leasingu, który nie może przekroczyć 8 lat. Co to oznacza? Podpisując umowę leasingu samochodu z 2019 roku, jeszcze w 2022 roku można rozłożyć raty na 5 lat. Gdy zdecydujemy się wziąć auto w leasing wraz z początkiem roku, wówczas rocznik 2019 będzie można sfinansować, ale maksymalnie na okres 4 lat.
Mimo że wielu przedsiębiorców boi się zmian podatkowych, to wraz z początkiem 2023 roku nie są przewidywane żadne modyfikacje w zakresie wynajmu długoterminowego i leasingu. To dlatego zawarcie umowy leasingowej pod koniec roku może okazać się dobrym wyborem.