Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Czy warto kupić nowy samochód w 2023 roku?

29 marzec 2023
Czy warto kupić nowy samochód w 2023 roku?

Bez względu na to, czy planujemy kupić nowy, czy używany samochód, nie ma sensu odwlekać tej decyzji w czasie. Ceny aut szybują w górę i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Ostatni rok przyniósł wiele zmian, dlatego nie można się łudzić, że samochody będą tańsze. Czy warto kupić nowy samochód 2023? Czym się kierować podczas wyboru auta?

Kiedy najlepiej kupić samochód?

Zakup nowego samochodu może wydawać się teraz mało rozsądnym posunięciem, bo ceny są wyjątkowo wysokie. Jednak, pomimo wcześniejszych podwyżek, auta dalej drożeją, więc czekanie nic nam nie da. W sytuacji, gdy dysponujemy gotówką lub chcemy zaciągnąć mały kredyt, lepiej zrobić to teraz, później będzie tylko drożej. Decydując się na kupno nowego samochodu, trzeba liczyć się też z tym, że na pewno straci on na wartości. Ile? Wszystko zależy od wybranego modelu, marki, rodzaju silnika, przebiegu, a także jego stanu technicznego. Kiedy najlepiej kupić nowy samochód? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, przy czym nie ma sensu żyć nadzieją, że ceny w końcu się unormują. 

Gdy interesuje nas nowy samochód, musimy nastawić się na wysokie koszty, przy czym można skorzystać w tym wypadku z różnych form finansowania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się leasing lub kredyt samochodowy. Ważne jest to, aby mierzyć siły na zamiary i dopasować sposób finansowania do swoich możliwości. Obecnie nie ma dobrego czasu na zakup auta, dlatego, jeżeli tak czy inaczej, planujemy taką inwestycję, to nie warto zwlekać. Czy warto kupić nowe auto? Każdy nowy samochód będzie tracił na wartości, dlatego na jego zakup lepiej nie wydawać własnych pieniędzy, ale skorzystać z jednej z form finansowania. Natomiast zaoszczędzoną gotówkę lepiej zainwestować. 

Skąd ten ogromny skok cen?

Ceny samochodów rosły od jakiegoś czasu i to dosyć sukcesywnie, jednak nie były aż tak bardzo zauważalne dla oka i portfela. Największy wzrost cen nastąpił podczas pandemii i to właśnie od tego momentu jest coraz gorzej. Trudno się temu dziwić, gdyż znacznie wzrosły koszty produkcji, części oraz transportu. Nie można nie wspomnieć również o regulacjach unijnych. Problem z dostępnością półprzewodników, zerwane łańcuchy dostaw, inflacja, to wszystko sprawiło, że ceny części do produkcji samochodów zdrożały. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja w Ukrainie, gdzie obecnie trwa wojna. Bez wątpienia możemy mówić o ogromnym kryzysie na skalę światową, który mocno uderzył w branżę motoryzacyjną. Skok cen jest naprawdę imponujący, przykładowo w ubiegłym roku średnia cena samochodów (nowych i używanych) wynosiła 50 500 złotych. W roku 2022 to 53 000 złotych i na tym raczej nie koniec. 

Czy warto teraz kupić samochód używany?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaki samochód mnie stać, dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję, czy lepszym wyborem będzie auto nowe, czy używane. Chociaż samochody pochodzące z rynku wtórnego, będą tańsze, to kryzys nie ominął również tej branży. Ponadto w tym wypadku trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrane auto nie okazało się niewypałem. 

Według raportu AAA Auto, jednego z największych sprzedawców samochodów używanych w Europie Środkowej, mediana ceny samochodu używanego na koniec 2019 roku wynosiła 19 000 zł (przy podaży na poziomie 309 000 samochodów), w połowie 2021 roku 20 000 zł. Natomiast w czerwcu 2022 roku już 24 500 zł (przy liczbie ofert 217 849 samochodów). Okazuje się, że przez dwa i pół roku średnia cena samochodu używanego w Polsce o średnim przebiegu i wieku (11,5 roku) wzrosła z 19 000 zł do 24 500 zł, czyli około 30%. Jest to dwa razy tyle, co inflacja podliczana przez GUS. 

Co ciekawe, według Otomoto KLIK obecnie średnia cena samochodu używanego to już 34 400 zł. Zauważono też rosnący udział transakcji realizowanych za pomocą pożyczonego kapitału (44%). Z czego wynika coraz większe zainteresowanie kredytami samochodowymi, skoro ich koszty poszły mocno w górę? Być może chodzi o czynniki spekulacyjne lub fakt, że dziś nie stać nas na zakup auta z własnych oszczędności. O ile zakup samochodu, to dla niektórych zwykłe widzimisię, to dla wielu osób auto stanowi dobro podstawowe, które jest niezbędne do życia. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu, gdy mieszkamy w miejscu, gdzie nie ma dostępu do komunikacji miejskiej. 

Czy warto kupić zatem samochód używany, który jest o 30% droższy, niż w poprzednich latach, co więcej najprawdopodobniej z tego tytułu będziemy musieli zaciągnąć i spłacać kredyt? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, jednak rozsądne wydaje się wstrzymanie z zakupem samochodu, gdy nie jest on nam niezbędny. 

Leasing – najpopularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu

Ze względu na to, że zarówno nowe, jak i używane samochody są drogie – co więcej ich ceny będą rosnąć – nie warto decydować się na ich finansowanie z własnych pieniędzy. Obecnie jedną z najpopularniejszych metod zakupu samochodu jest leasing i bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie. Ponad 75% aut jest kupowanych przez firmy, tylko 25% przez osoby fizyczne. Leasing to zdecydowanie najkorzystniejsza forma finansowania zakupu samochodów, choć ostatnio dużym powodzeniem cieszą się także usługi wypożyczalni aut. Do wyboru mamy również kredyt lub pożyczkę, jednak w tym wypadku musimy nastawić się na wysokie odsetki.

Mimo zawirowań w świecie, związanych z pandemią, wojną w Ukrainie oraz rosnącą inflacją, leasing to w dalszym ciągu najkorzystniejsza opcja dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Taka forma finansowania pojazdu jest relatywnie tania i bardzo łatwo można ją uzyskać, co więcej wymaga zainwestowania tylko 10% wartości samochodu.

Zakup samochodu obecnie wiąże się z wysokimi kosztami, jednak mamy do wyboru sporo możliwości. Można rozważyć zakup samochodu używanego, wziąć kredyt, zdecydować się na leasing. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, wymagań, ale także budżetu. W dzisiejszych czasach nie warto porywać się z motyką na słońce, trzeba podejść do tego tematu w sposób racjonalny, jeżeli nie chcemy później być stratni.

Zobacz podobne artykuły