Leasing to bardzo popularna forma finansowania zakupu samochodu, jednak ze względu na aktualną sytuację na świecie oraz zmiany w przepisach prawa wielu przedsiębiorców ma obawy i wątpliwości, czy takie rozwiązanie nadal będzie opłacalne. Czy leasing w 2023 roku się opłaca?
Czym jest leasing samochodu?
Leasing samochodowy to bardzo popularna i wygodna forma użytkowania auta. W tym wypadku pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą podpisywana jest umowa cywilnoprawna, na podstawie której leasingobiorca może użytkować pojazd, chociaż nie jest jego właścicielem. Taka umowa zazwyczaj jest zawierana na okres 2–3 lat – po tym czasie leasingobiorca może wykupić auto. Oczywiście firmy leasingowe mają określone warunki, na których użyczają pojazdy, a więc nie każda firma będzie mogła skorzystać z takiego rozwiązania. Przed podpisaniem umowy leasingowej dokonana zostanie ocena ryzyka. Będą brane pod uwagę takie czynniki, jak okres prowadzenia działalności gospodarczej i historia płatnicza, poza tym bez wątpienia leasingodawca w trakcie rozpatrywania wniosku firmy będzie sprawdzał także bazy dłużników. Tak czy inaczej, leasing można otrzymać w łatwy i szybki sposób bez dopełniania szeregu skomplikowanych formalności.
Mimo kryzysu gospodarczego leasing nadal jest dość popularną formą finansowania zakupu samochodów i nadal się opłaca.
Leasing samochodu w 2023 roku
Czy leasing samochodu w 2023 roku nadal się opłaca? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy planują zakup floty samochodowej. Zmiany, które weszły w życie od 2022 roku, są wprawdzie mniej korzystne dla leasingobiorców, jednak nie oznacza to, że leasing w ogóle przestał być opłacalny. Warto podkreślić, że dla przedsiębiorców nadal jest to atrakcyjna forma finansowania. Zmiany związane z programem Nowy Ład ograniczają wyłącznie opłacalność leasingu w przypadku prywatnego wykupu z zamiarem odsprzedaży auta. Sprzedaż samochodu po leasingu 2023 rok przed upływem sześciu lat będzie obciążona podatkiem.
Jak widać, zmiany nie są tak dotkliwe, jak przewidywano. Możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i wrzucenie wydatków związanych z leasingiem do kosztów uzyskania przychodu pozostają bez zmian. Gdy samochód firmowy zostanie wycofany z działalności, przedsiębiorca traci tę możliwość. To dlatego warto zdecydować się na użytkowanie auta przez kilka lat po wykupie. Dzięki temu można będzie skorzystać ze sprzedaży nieopodatkowanej.
Wziąć leasing przed końcem roku czy poczekać do nowego? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z końcem roku popyt na usługi leasingowe jest wyższy, a więc firmy będą podwyższać ceny. Chociaż nie każda oferta leasingowa będzie droga, to musimy się z tym liczyć. Z drugiej strony w tym okresie często pojawiają się promocje mające poprawić sprzedaż. To dlatego warto dobrze rozeznać się w temacie i porównać do siebie różne oferty.
Zamieszanie związane z wprowadzeniem programu Nowy Ład spowodowało, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na ryczałt – niektórzy planują zrobić to w nowym roku. Przedsiębiorcy, którzy podjęli taką decyzję na 2023 rok, a jednocześnie myślą o podpisaniu umowy leasingowej, powinni zrobić to jeszcze w tym roku. Dzięki temu będzie można ująć w koszty podatkowe opłatę wstępną.
Dlaczego leasing się opłaca?
Mimo zmian wprowadzonych w 2022 roku leasing samochodów osobowych nadal jest opłacalnym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze zalety:
- obniżenie kosztów prowadzenia działalności,
- uproszczone procedury pozyskiwania samochodu, minimum formalności, krótki czas oczekiwania na decyzję,
- możliwość wrzucania wydatków związanych z leasingiem do kosztów uzyskania przychodu,
- niższy koszt pozyskania auta,
- elastyczna umowa leasingowa oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych w dobrej cenie, np. ubezpieczenia, pakietu assistance, wymiany opon,
- większa dostępność samochodów.
Wbrew zapowiedziom i obawom wielu przedsiębiorców, leasing samochodowy w dalszym ciągu jest jedną z najlepszych metod finansowania zakupu auta. Leasing jest prostą, wygodną formą pozyskania pojazdu, którą bez wątpienia warto rozważyć, gdy prowadzi się działalność gospodarczą.