Każdy właściciel samochodu wie, jak ważne jest utrzymanie pojazdu w czystości, nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Często przewozimy przyjaciół i znajomych, co jest wystarczającym powodem, aby zadbać o to, jak wygląda nasz samochód w środku. Dużym problemem kierowców jest też nieodpowiednia konserwacja tapicerki, która prowadzi do pęknięć lub uszkodzeń jej powierzchni. Naprawa może być kosztowna, w najgorszym przypadku konieczna będzie zmiana tapicerki. Jakie są rodzaje tapicerki i jak odpowiednio się z nimi obchodzić?
- Zlecić czy wyprać auto samodzielnie?
- Jak samodzielnie wyczyścić tapicerkę w aucie?
- Kiedy oddać auto w ręce profesjonalistów?
- Rodzaje tapicerek samochodowych
Zlecić czy wyprać auto samodzielnie?
Sprzątanie możesz wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Który sposób wybrać? To zależy...
Pamiętaj, że nie możesz zrobić wszystkiego sam. Oczywiście, jeśli samochód jest tylko do Twojego użytku, nie palisz w nim papierosów, nie jesz i nie pijesz, problemów z czyszczeniem też raczej nie będzie. Umycie czy odkurzenie nie zajmie Ci dużo czasu, a opłata za sprzątanie zostanie w Twojej kieszeni. Jeśli często jeździsz samochodem z całą rodziną lub samochód jest Twoim narzędziem pracy, sytuacja się zmienia. Ślady dziecięcych butów na tapicerce przednich foteli, wsiąkanie soku lub kawy w fotele, ślady lakieru czy inne zabrudzenia, które szpecą wnętrze auta.
Intensywne użytkowanie samochodu ma swoje konsekwencje, a w niektórych sytuacjach po prostu nie da się uniknąć wizyty w profesjonalnej myjni. Specjaliści zajmują się plamami, których nie da się usunąć samodzielnie.
Jak samodzielnie wyczyścić tapicerkę w aucie?
Załóżmy, że czyścisz tapicerkę samodzielnie odpowiednimi detergentami Przede wszystkim pamiętaj, że usuwanie pojedynczych plam nie ma sensu. W ten sposób tylko wyeksponujesz niedoskonałości. Jak wyprać całą tapicerkę naraz? Pamiętaj, że tapicerka samochodowa to:
- siedzenia,
- pokrycie dachu, czyli tzw. część nad głowami pasażerów,
- wnętrze drzwi,
- wykładzina podłogowa.
Jeśli ilość pracy Ci nie przeszkadza, zacznij od odkurzacza. Co prawda urządzenie może nie zebrać całej sierści zwierząt lub piasku. Możesz je jednak usunąć za pomocą mokrej gumowej rękawicy. Na następnym etapie potrzebujesz specjalnych narzędzi. Można je kupić na stacji benzynowej lub w supermarkecie. Połącz je z odkurzaczem, wyposaż się też w miękką szczotkę i gąbkę.
Technicznie jest to proste – spryskujesz tapicerkę odpowiednim środkiem i wycierasz zabrudzenia. Dostosuj siłę tarcia do rodzaju materiału. Górna część jest zwykle najdelikatniejsza – uważaj, ponieważ zbyt duży nacisk szczoteczki może uszkodzić tapicerkę. Jeżeli samochód ma skórzaną tapicerkę, po zakończonej pracy zabezpiecz ją odpowiednim środkiem ochronnym. Jeśli jest wykonana z innego materiału, przetrzyj ją gąbką zwilżoną wodą, aby usunąć pozostałości detergentu. Pamiętaj też, że tapicerka po praniu musi wyschnąć. Samochód najlepiej zostawić na zewnątrz. Idealna temperatura to 20˚ C. Suszenie jest bardzo ważne — brudna tapicerka łatwo „chłonie” wilgoć i brzydko pachnie. Powyższe wskazówki dotyczą także średnio zabrudzonego dywanu. Czasami dobre chęci nie wystarczą, a bez fachowca nie da się go odczyścić.
Kiedy oddać auto w ręce profesjonalistów?
Jak wspomnieliśmy, ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń wzrasta, jeśli często używasz samochodu, nie myjesz go regularnie, jeździsz z pasażerami lub przewozisz zwierzęta. Poniżej znajduje się sześć przykładów sytuacji, w których konieczne może być odwiedzenie myjni samochodowej.
- Tapicerka nie była prana przez lata.
Bez „kąpieli” przez długi czas w tapicerce gromadzą się warstwy kurzu, brudu, farby i nieprzyjemnych zapachów. Nie możesz sam usunąć wieloletnich i silnie zaschniętych plam.
- Plamy trudne do usunięcia.
Niektóre plamy są bardzo trudne do usunięcia! To np. tłuste plamy, które wymagają odpowiedniego prania silnymi środkami chemicznymi.
- Tapicerka przesiąknięta dymem.
Zapach papierosów wnika głęboko w tkaninę i jest trudny do usunięcia. Można to zrobić, ale tylko przez dokładne umycie tapicerki, najlepiej specjalnym odkurzaczem. Wiele firm sprzątających oferuje ozonowanie wnętrza samochodu – usuwając nieprzyjemne zapachy, i jednocześnie podnosząc poziom bezpieczeństwa w czasie pandemii i nie tylko
- Tapicerka z delikatnego materiału.
Producenci samochodów Premium chętnie wyposażają je w delikatne materiały takie jak np. aksamit. Czyszczenie takiej tapicerki to wyzwanie, więc lepiej zaufać w tej kwestii profesjonalistom.
- Prowadzisz samochód wypożyczony na długi okres.
Dbasz o samochód wypożyczony tak jakby to był Twój własny, jednak formalnie należy do wypożyczalni. Po zakończeniu umowy (np. po roku lub dwóch latach) musisz zwrócić samochód w dobrym stanie — wewnątrz i na zewnątrz. Zadbaj więc o samochód przez cały czas trwania umowy, a generalne porządki zostaw fachowcom.
Rodzaje tapicerek samochodowych
Tapicerka materiałowa to rodzaj tapicerki, która jest zarówno najtańsza, jak i najmniej atrakcyjna. Zwykle widujemy ją w podstawowych wersjach aut, które są nieco tańsze. Trzeba jednak wiedzieć, że taka tapicerka charakteryzuje się chropowatością i ograniczonym wyborem kolorów. Zaletą jest to, że bardzo łatwo się ją czyści zwykłymi detergentami lub delikatną chemią, które można tanio kupić w każdym sklepie samochodowym. Brud nie wnika głęboko w warstwy materiału. Najlepiej sprawdza się piana, która wnika w natryskiwaną powierzchnię, a następnie zamienia się w proszek. Później można go szybko i skutecznie usunąć z pomocą standardowego odkurzacza. Koszty utrzymania wnętrza samochodu w przypadku tego rodzaju tapicerki samochodowej są dość niskie.
Innym rodzajem tkaniny obiciowej stosowanej w samochodach jest tapicerka welurowa. Wygląda znacznie lepiej niż jej materiałowy poprzednik oraz zapewnia możliwość stworzenia komfortowego i nowoczesnego wnętrza pojazdu. Aksamitna tapicerka jest miękka w dotyku i długo zachowuje swoje właściwości. Jednak jej największą wadą jest mała odporność na zabrudzenia. Materiał bardzo szybko wchłania wilgoć, co przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Oznacza to, że prawidłowa pielęgnacja tego typu tapicerki samochodowej jest dużym wyzwaniem. Głęboko wchłania wszelki pył, brud i kurz. Najlepszym sposobem radzenia sobie z brudem na tego typu tapicerce jest dokładne odkurzenie, a następnie użycie chemicznych środków czyszczących. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest kontakt z tapicerem, który zajmie się czyszczeniem.
Kolejnym rodzajem jest tapicerka z alcantary. To specjalna tkanina obiciowa mająca wiele zalet. Przede wszystkim to tapicerka trwała, efektowna, przyjemna w dotyku oraz dostępna w kilku kolorach. Sprawdzi się we wnętrzu każdego samochodu i co najważniejsze jest przyjazna dla alergików, ponieważ nie pochłania kurzu. Znajdziemy ją głównie w autach z wyposażeniem premium. Ogromną zaletą tego rodzaju tapicerki samochodowej jest to, że jest bardzo łatwa w utrzymaniu w dobrym stanie. Do czyszczenia najlepiej używać myjek parowych, które są dostępne w każdej myjni samochodowej. Oprócz brudu usuwają również nieprzyjemne zapachy, a my nie musimy czekać, aż tapicerka wyschnie.
Ostatnia to tapicerka skórzana. To tapicerka samochodowa stosowana w samochodach o najwyższych standardach wykończenia. Jest odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości. Mimo to jasne kolory tej tkaniny obiciowej szybko tracą swoją głębię i atrakcyjny wygląd. Na czarnej skórzanej podkładce nie widać żadnych zabrudzeń. Jednak większość kierowców preferuje tańsze rozwiązania ze względu na cenę tej tkaniny obiciowej. Należy pamiętać, że odpowiednio pielęgnowana skórzana tapicerka będzie wyglądać nienagannie przez kilka lat. Właściwa konserwacja wymaga odpowiednich narzędzi. Nie możemy impregnować skórzanej tapicerki produktami przeznaczonymi do czyszczenia innych tkanin. Drobne zabrudzenia najlepiej usuwać wilgotną ściereczką, należy jednak uważać, aby nie zamoczyć tapicerki. Jeśli wymagane jest dokładne wyczyszczenie tapicerki, najlepiej użyć specjalnych środków do czyszczenia. Pamiętajmy też, że eksperci od tapicerki skórzanej zalecają jej czyszczenie przynajmniej dwa razy w roku. Zapobiega to wysychaniu, a tym samym pękaniu skóry na fotelach.