Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

12 październik 2023
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?
Jeśli chcesz kupić samochód, musisz przygotować się na wiele wydatków. Aby stać się właścicielem pojazdu, nie wystarczy zapłacić za wybrane auto – trzeba również ponieść koszty rejestracji. Dowiedz się, jak wygląda rejestracja samochodu w Polsce, ile kosztuje oraz co warto o niej wiedzieć w 2023 roku.

Czy trzeba przerejestrować samochód w 2023 roku?

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu i koszty związane z tym przedsięwzięciem? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wcześniej się dowiedzieć, czy w ogóle trzeba przerejestrowywać pojazd w 2023 roku. Pomimo wielu zmian, jakie zaszły w Prawie o ruchu drogowym w 2022 roku, osoby, które kupują pojazdy, wciąż muszą przerejestrowywać je na siebie. Warto jednak zauważyć, że można pozostawić stare tablice rejestracyjne. Wcześniej taka możliwość dotyczyła wyłącznie samochodów zarejestrowanych w tym samym powiecie. By zachować tablice, muszą być one w dobrym stanie – litery i liczby muszą być czytelne.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu w 2023 roku?

Po wejściu w życie nowych przepisów z 4 września 2022 roku koszt przerejestrowania samochodu jest niższy w porównaniu z poprzednimi latami. Dlaczego? Powodem tego jest brak konieczności wyrabiania karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Jeśli zdecydujesz się zachować tablice auta zarejestrowanego obecnie w Polsce, koszt rejestracji samochodu będzie jeszcze mniejszy.

Opłata za rejestrację pojazdu – co się na nią składa?

To, ile kosztuje rejestracja samochodu, jest zależne od kilku czynników. Pierwszym z nich jest to, czy możesz zachować obecne tablice pojazdu. Jeśli są one nieczytelne lub uszkodzone, trzeba będzie wyrobić nowe egzemplarze. Na koszty rejestracji samochodu ma również wpływ status auta – w przypadku modeli zabytkowych należy wnieść dodatkową opłatę.

Ile więc kosztuje przerejestrowanie auta? Sprawdź, co składa się na cenę rejestracji auta. Jest to:

 • opłata za dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • opłata za tablice rejestracyjne (dwa egzemplarze) – 80 zł. Jeśli zależy Ci na tablicach indywidualnych, które składają się z konkretnych cyfr i znaków, będziesz musiał przygotować się na koszt 1000 zł;
 • opłata za pozwolenie czasowe – 26 zł (pozwolenie czasowe uprawnia do jazdy na czasowych tablicach do momentu wydania nowych egzemplarzy);
 • opłata dodatkowa za samochód zabytkowy – 20 zł;
 • opłata ewidencyjna – 1,50 zł

Przerejestrowanie samochodu – cena dotycząca pojazdów o różnym statusie

Jak wspomniano wcześniej, koszty przerejestrowania samochodu różnią się w zależności od jego statusu, a także wielu innych czynników. Najczęściej opłata za rejestrację pojazdu wynosi 161,50 zł – mowa tutaj o nowym lub używanym aucie zakupionym w Polsce albo za granicą. Jeśli chcesz mieć spersonalizowane tablice rejestracyjne, koszt przerejestrowania auta będzie o wiele wyższy i wyniesie 1081,50 zł. Opłata za przerejestrowanie samochodu zabytkowego to z kolei wydatek rzędu 181,50 zł.

Przerejestrowanie samochodu to mały koszt dla osób, które zdecydują się pozostawić obecne tablice rejestracyjne. W takim przypadku cena wyniesie zaledwie 67,50 zł. Jeśli jednak konieczne będzie wydanie pozwolenia czasowego, wówczas koszty wzrosną do 81,50 zł.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?

Niezależnie od tego, czy chcesz zarejestrować samochód z Polski, czy z Niemiec bądź innego kraju, zapłacisz tyle samo, czyli 161,50 zł. O ile w przypadku pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju będziesz mógł zaoszczędzić na pozostawieniu tablic rejestracyjnych, tak w autach spoza Polski niezbędna będzie ich wymiana. Co więcej, jeśli chodzi o przerejestrowanie samochodu i koszty związane z pojazdem z zagranicy, trzeba liczyć się także z dodatkową opłatą w wysokości 98 zł. Niektóre samochody sprowadzane z Niemiec i nie tylko wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Mowa tutaj o pojazdach, które nie mają aktualnych badań wykonanych w kraju pochodzenia.

Gdzie można opłacić rejestrację samochodu?

Opłatę za rejestrację pojazdu można uiścić w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest udanie się do kasy urzędu, w którym chcesz zarejestrować pojazd. Drugą opcją jest wykonanie przelewu na konto urzędu – w tym przypadku musisz jednak pamiętać o tym, aby w dniu rejestracji mieć ze sobą dowód opłacenia należności. W innym przypadku dokonanie rejestracji nie będzie możliwe.

Czy można zarejestrować samochód online? Jak się okazuje, istnieje możliwość rejestracji pojazdu przez internet. Taka opcja dotyczy jednak wyłącznie wybranych wydziałów komunikacji. W takim przypadku rejestrację wykonuje się na stronie gov.pl, po wcześniejszym zalogowaniu profilem zaufanym. Jeśli będziesz chciał zmienić tablice rejestracyjne, wówczas musisz udać się do właściwego urzędu lub wysłać je kurierem (na swój koszt).

Do kiedy trzeba zarejestrować samochód?

Ile masz czasu na przerejestrowanie auta w 2023 roku? Jeśli właśnie podpisałeś umowę kupna-sprzedaży, musisz pamiętać o tym, że na rejestrację swojego nowego nabytku motoryzacyjnego masz 30 dni. Nie zostawiaj jednak wizyty w urzędzie na ostatnią chwilę – zaraz po zakupie umów termin rejestracji. W większych miastach można spotkać się z dużymi kolejkami.

Wizytę można umówić telefonicznie, przez internet albo osobiście, pobierając numerek z automatu. Na pierwszym spotkaniu w urzędzie będziesz musiał złożyć podanie o rejestrację pojazdu i jeśli zdecydowałeś się na wymianę tablic – dostaniesz zastępcze/czasowe egzemplarze. Proces rejestracji jest dość czasochłonny, może zajmować 30 dni, choć zwykle na rozpatrzenie sprawy będziesz mógł liczyć już po 10–14 dniach. Kiedy nowe tablice będą gotowe do odbioru, zostaniesz poinformowany poprzez wiadomość SMS.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji samochodu? Gdzie go zarejestrować?

Samochód powinno zarejestrować się w miejscu zamieszkania. Jeśli jednak przebywasz w innej miejscowości, będziesz musiał udowodnić ten fakt. W takim przypadku wystarczy okazać umowę najmu mieszkania, umowę o pracę czy deklarację PIT (jeśli rozliczasz podatki w miejscu zamieszkania).

Auto rejestruje się we właściwym dla danej miejscowości wydziale komunikacji. Może być to urząd miasta, urząd starostwa powiatowego czy urząd dzielnicy w przypadku mieszkańców Warszawy.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Przed wizytą w urzędzie przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli zapomnisz choć jednego, przeprowadzenie rejestracji nie będzie możliwe i tylko stracisz swój cenny czas. Do zarejestrowania samochodu potrzebne będą:

 • wniosek o rejestrację pojazdu, który można pobrać ze strony urzędu lub gov.pl;
 • dokument potwierdzający własność pojazdu – umowa kupna/sprzedaży lub faktura VAT za zakup auta;
 • obecne tablice rejestracyjne samochodu;
 • potwierdzenie opłat – w kasie urzędu dostaniesz paragon, natomiast płacąc przez internet, będziesz musiał wydrukować potwierdzenie;
 • dowód rejestracyjny – musi w nim widnieć wpis potwierdzający ważność badania technicznego. Jeżeli termin badania minął, udaj się na stację kontroli pojazdów i złóż zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania. Jeśli natomiast nie masz dowodu rejestracyjnego, złóż oświadczenie o jego braku;
 • dowód ubezpieczenia – bez wykupionego ubezpieczenia OC nie można poruszać się po polskich drogach. Z tego powodu już w momencie zakupu auta pamiętaj o polisie. W przypadku nowego pojazdu masz 14 dni na wykupienie ubezpieczenia.

Jeśli chcesz zarejestrować nowy samochód, prosto z salonu, do kompletu dokumentów musisz dołączyć jeszcze świadectwo zgodności WE. Jest to, inaczej mówiąc, świadectwo homologacji, w którym producent zapewnia, że auto spełnia normy bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska i tym samym może być dopuszczone do ruchu.

Jakie dokumenty przygotować do rejestracji samochodu z zagranicy?

Jeśli chcesz zarejestrować samochód z zagranicy, np. z Niemiec, poza wyżej wymienionymi dokumentami będziesz musiał przygotować dodatkowo:

 • dowód odprawy celnej przywozowej – dotyczy pojazdów spoza krajów należących do Unii Europejskiej;
 • dowód opłaty akcyzy – w przypadku braku takiego obowiązku konieczne jest złożenie dokumentu potwierdzającego taką sytuację;
 • dowód badania technicznego – jeśli samochód pochodzi z krajów UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu czy Konfederacji Szwajcarskiej i ma aktualne badania techniczne, składanie dowodu nie jest konieczne.

Należy pamiętać o tym, że dokumenty w oryginalnym języku danego kraju muszą zostać przetłumaczone na język polski. Nie może tego jednak zrobić zwykła osoba. Tłumaczenie będzie uznane za ważne, gdy zostanie przeprowadzone przez tłumacza przysięgłego albo konsula danego kraju.

Rejestracja samochodu w leasingu

Samochód wzięty w leasing jest własnością leasingodawcy. Z racji tego to firma leasingowa zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu. Choć jest to wygodne rozwiązanie, wiąże się zwykle z dodatkowymi kosztami. Poza standardową opłatą część firm dolicza jeszcze marżę. Jeśli chodzi o tablice rejestracyjne, leasingobiorca może wybrać miasto rejestracji. Zwykle taka możliwość dotyczy wyłącznie miejscowości, w których dana firma ma swoje oddziały. Jeżeli zależy Ci na lokalnych tablicach, zgłoś ten fakt już na początku procesu leasingowego.

Jeśli po zakończeniu umowy leasingowej zdecydujesz się na wykupienie samochodu, będziesz musiał przerejestrować go na siebie. Z racji tego, że auto zmienia właściciela, potrzebne będzie urzędowe potwierdzenie tego faktu. Rejestracja pojazdu po leasingu nie różni się od zwykłej procedury. Co więcej, jeśli wcześniej nie mogłeś uzyskać lokalnych tablic rejestracyjnych, teraz będziesz mógł wnioskować o wydanie nowych, właściwych dla Twojego województwa.

Co grozi za nieprzerejestrowanie samochodu we właściwym czasie?

Jeśli zakupiłeś samochód, ale jednak nie zdążyłeś załatwić jego rejestracji w ciągu 30 dni, będziesz musiał liczyć się z niemałą karą finansową. Od 2020 roku na spóźnialskich czeka kara w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Warto wiedzieć, że takie konsekwencje czekają również na osoby, które zapomną wyrejestrować samochód na czas z powodu jego kasacji, kradzieży czy sprzedaży na granicę.

Zobacz podobne artykuły
Używamy plików cookie
Możemy je zamieścić w celu analizy danych dotyczących odwiedzających, ulepszenia naszej strony internetowej, pokazania spersonalizowanych treści i zapewnienia Państwu wspaniałego doświadczenia na stronie internetowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, otwórz ustawienia.
Ustawienia prywatności
Ustawienia
Ciasteczka
Polityka ciasteczek
Te pliki cookie są wymagane dla dobrej funkcjonalności naszej strony internetowej i nie mogą być wyłączone w naszym systemie.
Zazwyczaj te pliki cookie są ustawiane przez Państwa działania w zapytaniach o nasze usługi. Przykładem takich działań jest logowanie, wypełnianie formularzy lub ustawianie preferencji prywatności. Możliwe jest zablokowanie tych plików cookie przez przeglądarkę użytkownika, ale niektóre części naszej strony internetowej mogą nie działać prawidłowo, gdy są one zablokowane.

Współdzielone z:
Multisalon24
Używamy tych plików cookie do dostarczania informacji statystycznych na temat naszej strony internetowej - są one wykorzystywane do pomiaru i poprawy wydajności.
Kategoria ta znana jest również pod nazwą Analytics. Działania takie jak liczenie wizyt na stronie, prędkość ładowania strony, współczynnik odbicia i technologie wykorzystywane do uzyskania dostępu do naszej strony są uwzględnione w tej kategorii.
Używamy tych plików cookie w celu zwiększenia funkcjonalności i umożliwienia personalizacji, takiej jak czaty na żywo, filmy wideo i korzystanie z mediów społecznościowych.
Kategoria ta znana jest również pod nazwą Analytics. Działania takie jak liczenie wizyt na stronie, prędkość ładowania strony, współczynnik odbicia i technologie wykorzystywane do uzyskania dostępu do naszej strony są uwzględnione w tej kategorii.
Te pliki cookie są ustawiane przez naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Te pliki cookie mogą być wykorzystywane przez firmy trzecie do stworzenia podstawowego profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania odpowiednich reklam na innych stronach internetowych. Identyfikują one przeglądarkę i urządzenie użytkownika. Jeśli zdecydujesz się na odrzucenie tych plików cookie, nie będziesz śledzony przez naszą reklamę skierowaną do innych stron internetowych.

Współdzielone z:
Santander Leasing
Google Analytics
Microsoft Clarity
Aktualizacja: 24.02.2024, 03:44
Ta lista pokazuje wszystkie możliwe pliki cookie znalezione w tej witrynie. Nie zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.
Niezbędne (zawsze aktywne)
csrftoken
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: długość sesji
Typ: Cookie
Dostawca: Multisalon24
Plik cookie csrftoken to plik cookie niezbędny do zabezpieczenia formularzy na stronie multisalon24.pl.
Wydajność (Performance)
_cux_pr
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_pr służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_pv
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_pv służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_pv_ttl
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_pv_ttl służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_ref
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_ref służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_s
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_s służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Funkcjonalne pliki cookie
CLID
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 30 minut
Typ: Cookie
Dostawca: Microsoft Clarity
Plik cookie CLID do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cltk
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: -
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cltk do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Reklama / śledzenie
_gid
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 24 godziny
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _gid służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_clsk
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 24 godziny
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _clsk służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_clck
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 rok
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _clck służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_ga
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 2 lata
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _ga służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Aktualizacja: 24.02.2024, 03:44
Czym są ciasteczka?
Cookies i podobne technologie to bardzo małe dokumenty tekstowe lub fragmenty kodu, które często zawierają unikalny kod identyfikacyjny. Gdy użytkownik odwiedza stronę internetową lub korzysta z aplikacji mobilnej, komputer prosi komputer lub urządzenie przenośne o pozwolenie na zapisanie tego pliku na komputerze lub urządzeniu przenośnym i uzyskanie dostępu do informacji. Informacje gromadzone za pośrednictwem plików cookie i podobnych technologii mogą obejmować datę i godzinę wizyty oraz sposób, w jaki użytkownik korzysta z określonej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.
Dlaczego używamy plików cookie
Cookies zapewniają, że podczas wizyty w naszym sklepie internetowym pozostaniesz zalogowany, wszystkie artykuły pozostaną w koszyku, będziesz mógł bezpiecznie robić zakupy, a strona internetowa będzie działać sprawnie. Pliki cookie zapewniają nam również możliwość sprawdzenia, w jaki sposób nasza strona jest wykorzystywana i jak możemy ją ulepszyć. Ponadto, w zależności od preferencji użytkownika, nasze własne pliki cookie mogą być wykorzystywane do prezentowania reklam, które odpowiadają jego osobistym zainteresowaniom.
Jakiego rodzaju plików cookie używamy?
Niezbędne pliki cookie
Te pliki cookie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Niektóre z poniższych działań mogą być wykonywane przy użyciu tych plików cookie.- Przechowuj artykuły w koszyku na zakupy online - Zapisz preferencje dotyczące plików cookie dla tej strony internetowej - Zapisywanie preferencji językowych - Zaloguj się do naszego portalu. Musimy sprawdzić, czy jesteś zalogowany.
Pliki cookie dotyczące wydajności
Te pliki cookie są wykorzystywane do zbierania informacji statystycznych na temat korzystania z naszej strony internetowej, zwanych również plikami cookie do celów analitycznych. Wykorzystujemy te dane w celu optymalizacji działania i strony internetowej.
Funkcjonalne pliki cookie
Te pliki cookie umożliwiają większą funkcjonalność dla osób odwiedzających naszą stronę internetową. Te pliki cookie mogą być ustawiane przez naszych zewnętrznych dostawców usług lub naszą własną stronę internetową. Następujące funkcje mogą, ale nie muszą być aktywowane, gdy zaakceptujesz tę kategorię. Usługi czatu na żywo - Oglądaj filmy wideo online - Przyciski udostępniania mediów społecznościowych - Zaloguj się do naszej strony internetowej za pomocą mediów społecznościowych.
Reklama / śledzenie plików cookie
Te pliki cookie są ustawiane przez zewnętrznych partnerów reklamowych i są wykorzystywane do profilowania i śledzenia danych na wielu stronach internetowych. Jeśli użytkownik zaakceptuje te pliki cookie, możemy wyświetlać nasze reklamy na innych stronach internetowych w oparciu o profil użytkownika i preferencje. Pliki cookie zapisują również dane o tym, ilu odwiedzających widziało lub kliknęło na nasze reklamy w celu optymalizacji kampanii reklamowych.
Niesklasyfikowane
Te pliki cookie są nadal w procesie klasyfikacji. Pojawią się one w jednej z następujących kategorii: Niezbędne, Wydajne, Funkcjonalne lub Reklama.
Jak mogę wyłączyć lub usunąć pliki cookie?
Możesz zrezygnować ze wszystkich, ale nie z wszystkich niezbędnych plików cookie. W ustawieniach przeglądarki można zmienić ustawienia, aby zapewnić, że pliki cookie zostaną zablokowane. Większość przeglądarek wyjaśnia, jak to zrobić w tzw. funkcji pomocy. Jeśli jednak zablokujesz pliki cookie, może się zdarzyć, że nie będziesz mógł korzystać ze wszystkich funkcji technicznych oferowanych przez naszą stronę internetową i może to mieć negatywny wpływ na Twoje wrażenia z użytkowania.