Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

04 styczeń 2024
Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Olej to jeden z najważniejszych płynów w każdym samochodzie. Pełni on wiele ważnych funkcji, a przede wszystkim zabezpiecza silnik przed poważnymi awariami. To właśnie z tego względu trzeba pamiętać o jego regularnej wymianie. Sprawdź, ile kosztuje taka usługa i dowiedz się, jaki olej warto wybrać do samochodu.

 

Jakie funkcje spełnia olej samochodowy?

 

Silnik zbudowany jest z różnych elementów, które podczas intensywnej pracy poruszają się względem siebie. Olej silnikowy ma za zadanie minimalizować tarcie i ryzyko ich uszkodzenia, które mogłyby skutkować poważną awarią samochodu. Zapewnia optymalny poślizg poszczególnym elementom silnika, niwelując tym samym ryzyko ich zniszczenia.

 

Regularna wymiana oleju w samochodzie wpływa korzystnie na samochód poprzez:

 

 • obniżenie zużycia paliwa oraz kosztów eksploatacji pojazdu,
 • czyszczenie silnika z zabrudzeń oraz osadu gromadzącego się wewnątrz,
 • utrzymanie właściwej temperatury pracy silnika,
 • ochronę przed korozją,
 • uszczelnianie wałów i cylindrów, co pozwala utrzymać właściwy poziom kompresji.

 

Warto więc pamiętać o tym, aby systematycznie wymieniać olej, co przedłuży żywotność silnika i zapewni mu prawidłową pracę.

 

Rodzaje olejów silnikowych – czym się od siebie różnią?

 

Wyróżnia się 3 rodzaje olejów silnikowych:

 

 • syntetyczne,
 • mineralne,
 • półsyntetyczne.

 

Pierwsze z nich, czyli syntetyczne, zapewniają najskuteczniejszą ochronę silnika i zalecane są do nowych samochodów. Nie zawierają cząstek mineralnych i korzystnie wpływają na pracę poszczególnych elementów. Ze względu na bardzo dobre właściwości cena wymiany oleju syntetycznego jest najwyższa.

 

Oleje półsyntetyczne można z powodzeniem zastosować w kilkuletnich pojazdach. Wytwarza się je z surowców mineralnych i pochodnych ropy naftowej. Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest stosowanie olejów mineralnych. Nie mają one tak świetnych właściwości, jak syntetyczne, ale najczęściej wyróżniają się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Koszt wymiany oleju w 2024 roku można zmniejszyć, wybierając ten rodzaj produktu. Musisz jednak pamiętać, że cena oleju zależy nie tylko od jego rodzaju, ale także od innych parametrów.

 

Jaki olej wybrać do swojego samochodu?

 

Podczas wyboru oleju silnikowego nie można kierować się wyłącznie jego ceną. Jednym z dwóch najważniejszych parametrów, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest jego lepkość. Parametr ten określa, z jaką łatwością substancja smarująca przepływa przez poszczególne elementy układu w konkretnej temperaturze. Biorąc pod uwagę tę właściwość, wyróżnia się oleje:

 

 • letnie,
 • zimowe.

 

Oleje letnie są gęste, dzięki czemu dobrze chronią silnik przed wysokimi temperaturami. Lepkość produktów zimowych jest niższa, co zdecydowanie ułatwia uruchomienie samochodu w niskiej temperaturze.

 

Drugi parametr, który wpływa na koszt zakupu i wymiany oleju w samochodzie, to jego norma jakości. Im jest ona wyższa, tym droższy jest olej. Wyróżnia się trzy klasyfikacje jakości:

 

 • API,
 • SAE,
 • ACEA.

 

API to normy wypracowane przez Amerykański Instytut Nafty. W przypadku olejów przeznaczonych do silników benzynowych oznaczone są one literą S. Z kolei płyny, które można stosować do silników diesla, mają oznaczenie C. Kolejna litera określa jakość oleju. Im znajduje się ona dalej w alfabecie, tym lepsza klasa produktu.

 

SAE jest z kolei oznaczeniem poziomu lepkości opracowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Na rynku można spotkać oleje z takimi oznaczeniami jak np. 0W30 lub 10W40. Poziom lepkości powinien zostać dobrany zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

 

Klasyfikacja ACEA jest europejską normą stosowaną do określania klasy oleju. Została opracowana przez Europejskie Zrzeszenie Producentów Pojazdów Samochodowych. Literą A i B oznaczone są oleje przeznaczone do silników spalinowych oraz diesla. Norma C stosowana jest w przypadku niskopopiołowych olejów, które są przystosowane do nowoczesnych norm czystości. Z kolei te oznaczone literą E stosuje się w pojazdach ciężarowych.

 

Ile kosztuje wymiana oleju i filtrów w 2024 we własnym garażu?

 

Musisz wiedzieć, że koszt wymiany oleju w Twoim samochodzie zależy przede wszystkim od tego, czy oddasz pojazd do warsztatu, czy też zdecydujesz się zrobić to samodzielnie. W obu przypadkach nie warto oszczędzać na płynie eksploatacyjnym. Jeśli chcesz wymienić olej we własnym zakresie, możesz to zrobić tylko wtedy, gdy masz doświadczenie oraz odpowiednie warunki.

 

Koszt wymiany oleju zależy od tego, jaki rodzaj płynu eksploatacyjnego wybierzesz. Sprawdź także, jak dużo potrzebujesz go do swojego samochodu. Auta kompaktowe z mniejszymi silnikami najczęściej wymagają wlania około 5 litrów oleju. W przypadku większych modeli z dużymi silnikami może to być nawet 10 litrów. Pamiętaj, aby nie wlewać go nigdy do pełna, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i negatywnie wpłynąć na pracę silnika.

 

Litr oleju syntetycznego to koszt około 35 zł. Zdecydowanie tańszy jest mineralny, za który trzeba zapłacić około 15 zł za litr. Do ceny wymiany oleju w 2024 roku musisz doliczyć również koszt zakupu nowego filtra. W przypadku większości najpopularniejszych modeli trzeba zapłacić za niego około 40 zł. Można więc przyjąć, że samodzielna wymiana oleju i filtrów wyniesie Cię około 100–200 zł, w zależności od rodzaju produktu, jaki wybierzesz. Pamiętaj, że koszt ten będzie zdecydowanie wyższy, jeśli masz samochód z silnikiem o większej pojemności.

 

Koszt wymiany oleju i filtrów w warsztacie samochodowym

 

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana oleju i filtrów w warsztacie? Koszty takiej usługi mogą być różne. Zależą przede wszystkim od renomy serwisu oraz tego, czy jest to warsztat autoryzowany, czy też nie. Duże znaczenie ma także miasto i region, w którym ma zostać wykonana ta usługa. Zdecydowanie najwyższe ceny obowiązują w dużych aglomeracjach.

 

Cena robocizny wymiany oleju i filtrów w zwykłym warsztacie waha się w granicach 50–100 zł. Jeśli chcesz skorzystać z usług oferowanych przez autoryzowany serwis, musisz liczyć się ze zdecydowanie wyższymi kosztami. Taka usługa może kosztować nawet 150–200 zł. Doliczając do tego koszt zakupu oleju i filtra, może to być duża suma.

 

Jeśli korzystasz z samochodu w ramach wynajmu długoterminowego, możesz skorzystać z takiego serwisu w ramach pakietu usług serwisowych. Dzięki temu będziesz mógł dokonać wymiany oleju i filtrów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Sprawdź oferty leasingu i wynajmu długoterminowego proponowane przez Multisalon24.pl.

 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

 

Jeśli znasz już cenę wymiany oleju i filtrów w silniku, to musisz wiedzieć, jak często to robić. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Możesz kierować się zaleceniami producenta – w końcu to on najlepiej wie, co będzie dobre dla Twojego samochodu. W tej kwestii trzeba być jednak ostrożnym, gdyż dość często producenci podają zawyżone interwały czasowe, aby ich samochody lepiej wypadały na tle konkurencji. Warto więc mimo zaleceń regularnie kontrolować poziom oleju, a w razie potrzeby go uzupełnić.

 

Zaleca się, aby wymieniać olej co 15–20 tys. przejechanych kilometrów. Nie jest to jednak zasada, której można się sztywno trzymać, gdyż na częstotliwość wymiany wpływa także styl jazdy. Jeśli poruszasz się głównie po autostradach i drogach szybkiego ruchu, to możesz zmieniać olej zdecydowanie rzadziej. W przypadku, gdy silnik Twojego samochodu jest mocno eksploatowany, to wymiana może być konieczna nawet po pokonaniu 10 tys. km.

 

Ile trwa wymiana oleju i filtrów?

 

To, czy będziesz zajmować się samodzielnie wymianą oleju i filtrów wpływa nie tylko na cenę tej usługi, ale także na czas jej trwania. Możesz to zrobić sam tylko wtedy, gdy masz niezbędne narzędzia oraz umiejętności. Bardzo ważne jest to, abyś zapewnił sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa. Przygotuj odzież roboczą oraz rękawice ochronne. Może przydać Ci się także lejek z sitkiem, za pomocą którego wlejesz nowy olej, a także kombinerki, które mogą okazać się przydatne do odkręcenia korka spustowego.

 

Wymianę oleju najłatwiej jest przeprowadzić nad kanałem. Możesz również użyć podnośnika samochodowego do podniesienia auta. Pojazd powinien stać na płaskim podłożu. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć go przed przypadkowym stoczeniem się. Warto także nieco rozgrzać silnik, dzięki czemu olej będzie rzadszy i łatwiej go usuniesz. Przed przystąpieniem do wymiany musisz jednak wyłączyć silnik.

 

Odkręć korek spustowy, a następnie spuść zużyty olej do pojemnika. Odkręć filtr, ale rób to ostrożnie, gdyż spod niego również może wypłynąć nieco cieczy. Wlej czysty płyn i wymień filtr, a następnie zakręć korek. 

Zobacz podobne artykuły