Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy, aby jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa?

28 kwiecień 2023
Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy, aby jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa?

Właściwe ustawienie fotela kierowcy ma ogromny wpływ nie tylko na komfort prowadzenia samochodu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Odpowiednia postawa ułatwia kierowanie autem oraz wykonywanie manewrów i pozwala zadbać o kręgosłup kierowcy podczas długich godzin spędzanych za kółkiem. Dowiedz się, jak prawidłowo ustawić fotel w aucie.

Dlaczego prawidłowe ustawienie fotela kierowcy jest tak ważne?

Pozycja siedząca nie wpływa korzystnie na kręgosłup i może powodować wiele poważnych schorzeń. Dyskomfort związany z długim siedzeniem obniża koncentrację, dlatego kierowca, któremu jest niewygodnie, traci swoją czujność. To z kolei może stwarzać ogromne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy zapewnia nie tylko ulgę dla jego kręgosłupa, ale i umożliwia swobodne operowanie kierownicą oraz pedałami. Nie może znajdować się on zbyt blisko ani też za daleko od nich. Właściwe ustawienie fotela zapewnia dobrą widoczność, która jest niezbędna podczas prowadzenia pojazdów.

Odsuwanie fotela za daleko od kierownicy oraz pedałów sprawia, że bardzo często niemożliwe jest maksymalne dociśnięcie sprzęgła oraz hamulca, gdy zachodzi konieczność gwałtownego zatrzymania pojazdu. Pozycja ta jest niebezpieczna również ze względu na ryzyko ześlizgnięcia się stóp z pedałów, co może przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem. Jeśli chcesz jeździć bezpiecznie, koniecznie dowiedz się, jak ustawić fotel kierowcy w odpowiedni sposób.

Ustawianie fotela kierowcy – o czym trzeba pamiętać?

Ustawianie fotela kierowcy nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga wiedzy na temat tego, jak wykonać to właściwie. Z pewnością przyda Ci się ona w życiu codziennym.

Zadbaj o odpowiednie ustawienie siedziska

Regulowanie siedzenia w aucie warto zacząć właśnie od siedziska. Musisz pamiętać o właściwym dopasowaniu nie tylko jego odległości od kierownicy i pedałów, ale też jego wysokości. Jeśli będziesz siedzieć zbyt nisko, możesz mieć ograniczoną widoczność przez okna. Taka pozycja znacznie utrudni też prawidłowe ustawienie lusterek.

Regulując siedzisko w swoim samochodzie, pamiętaj, aby:

  • zachować przestrzeń między głową a podsufitką – co najmniej 10 cm,
  • ustawić odpowiedni kąt nachylenia siedziska, 
  • sprawić, by przy wciskaniu sprzęgła noga była lekko ugięta i nie uciskała przedniej części siedziska.

Taka pozycja za kierownicą nie tylko zapewni Ci bezproblemowe kierowanie samochodem, ale i ochroni przed poważnymi urazami ciała w razie ewentualnego wypadku. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w regulację pedałów, możesz dopasować siedzenie w aucie do takich elementów, jak kierownica czy lusterka.

Jak ustawić oparcie fotela?

Ustawiając fotel kierowcy, nie możesz zapomnieć także o wyregulowaniu oparcia. Prawidłowe nachylenie wynosi 100–110° i taki właśnie kąt powinno mieć oparcie Twojego fotela. Pozycja półleżąca jest komfortowa tylko na krótkich trasach. Jeśli musisz spędzić za kółkiem wiele godzin, siedząc w taki właśnie sposób, możesz spodziewać się bólu kręgosłupa oraz karku. To z kolei obniży Twoją koncentrację i pogorszy samopoczucie. Warto temu zapobiegać, dbając o prawidłowe ustawienie fotela.

Gdy ustawisz kąt nachylenia, może się okazać, że niewielkiej regulacji wymaga także pochylenie siedziska. Zadbaj o to, aby Twoje plecy właściwie przylegały do fotela – zwłaszcza w części lędźwiowej.

Pamiętaj o poprawnym ustawieniu zagłówków

Fotel to także zagłówki, dlatego na sam koniec zadbaj również o ich właściwe ustawienie. Zadaniem tych elementów jest ochrona głowy podczas wypadku czy kolizji. Do wyregulowania ich wysokości przyda Ci się pomoc drugiej osoby. Powinna ustawić jego szczyt na wysokości wierzchołka Twojej głowy. Zrobienie tego samodzielnie może być nieco trudne. Część potyliczna głowy powinna w jak największym stopniu stykać się z miękkim zagłówkiem.

Jeśli ten element w Twoim samochodzie jest niewygodny i ciężko ustawić go w odpowiedni sposób, możesz zaopatrzyć się w specjalną poduszkę, która zabezpieczy Twoją głową.

Jak ustawić kierownicę w samochodzie?

Jeśli już wiesz, jak ustawić fotel w aucie w taki sposób, abyś mógł w nim wygodnie siedzieć, zadbaj także o wyregulowanie kierownicy. W większości samochodów możliwe jest dopasowanie zarówno jej wysokości, jak i odległości od fotela.

Kierownica powinna znajdować się w odległości 25–40 cm od klatki piersiowej. Jeśli przestrzeń będzie zbyt mała, to może to stwarzać niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała w przypadku wybuchu poduszki powietrznej.

Aby właściwie ustawić fotel do kierownicy:

  • usiądź wygodnie na siedzisku i oprzyj plecy;
  • połóż nadgarstek na górnej części kierownicy – jeśli ręka jest lekko ugięta, a łopatka nie odrywa się od fotela, to oznacza, że jej ustawienie jest odpowiednie;
  • wykonaj kilka szybkich ruchów kierownicą – jeśli musisz prostować ręce i odrywać plecy od oparcia, to znak, że musisz poprawić jej ustawienia.

Po ustawieniu fotela oraz kierownicy przychodzi czas na regulację pasa. Musi on dobrze przylegać do barku oraz klatki piersiowej w taki sposób, aby ciało nie mogło się spod niego swobodnie wysunąć. Nie może opadać na szyję ani ramiona. Pasy bezpieczeństwa odgrywają bardzo ważną rolę i mogą uratować życie podczas wypadku. Nie zapomnij więc o wyregulowaniu ich we właściwy sposób.

Jakie są najwygodniejsze fotele samochodowe?

Na komfort i bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko to, w jaki sposób ustawisz fotel kierowcy przed jazdą. Ważna jest także jakość materiałów, z których jest on wykonany oraz jego konstrukcja. Planując zakup samochodu, zwróć więc uwagę na to, w jakie fotele wyposażony jest model, który Cię interesuje.

Rodzaj fotela zależy głównie od klasy auta, jakie kupisz. Zdecydowanie najwygodniejsze są te, które można znaleźć w samochodach premium. Można je dowolnie ustawiać, co ułatwia ich dopasowanie do kierowcy. Niektóre modele mają także funkcję zapamiętywania ustawień, co jest bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, gdy autem jeździ więcej niż jeden kierowca. Dzięki tej opcji każda osoba korzystająca z pojazdu może szybko i bezproblemowo przywrócić własne parametry fotela.

Standardem w coraz większej liczbie nowych samochodów jest podgrzewanie kierownicy oraz fotela. Dzięki temu nawet w mroźny dzień prowadzenie pojazdu od razu po wejściu do niego nie sprawia dyskomfortu. Nowoczesne modele foteli samochodowych wyposażone są także w funkcję masowania pleców i karku podczas jazdy. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które często podróżują i spędzają dużo czasu za kierownicą.

Wybierając auto, zwróć uwagę także na to, czy fotele samochodowe, w które jest wyposażone, mają certyfikaty bezpieczeństwa. Takie oznaczenia są przyznawane wyłącznie modelom spełniającym restrykcyjne normy i standardy. Kupując pojazd z takimi fotelami, masz pewność, że jazda nim będzie bezpieczna i przyjemna.

Jeśli szukasz niezawodnego samochodu, który spełni Twoje oczekiwania, sprawdź ofertę na Multisalon24.pl. Znajdziesz w niej wiele ciekawych modeli, które są wyposażone w wygodne i ergonomiczne fotele.

Zobacz podobne artykuły