Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

07 październik 2023
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Wedle przepisów obowiązujących w Polsce każdy pojazd powinien być ubezpieczony (mowa o polisie OC). Jeśli nie masz pewności, czy Twój samochód ma ważne ubezpieczenie, chcesz kupić używane auto, czy też sprawdzić polisę sprawcy kolizji drogowej, możesz to zrobić w zaledwie kilka minut. Nie musisz przeszukiwać stosu dokumentów. Poznaj sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak sprawdzić ważność OC bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Kiedy warto to zrobić?

Sprawdzanie OC pojazdu wykonuje się w wielu sytuacjach. Każdy kierowca na pewno chciałby się dowiedzieć, kiedy powinien odświeżyć polisę. Dzięki sposobom wymienionym poniżej będziesz mógł sprawdzić, kiedy powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem. Z możliwości zweryfikowania ubezpieczenia dobrze skorzystać również podczas zakupu używanego auta. Warto wiedzieć, że poprzedni właściciel musi przekazać nam pojazd wraz z dowodem rejestracyjnym oraz ważną polisą OC.

Co więcej, możliwość szybkiego zweryfikowania ważności ubezpieczenia OC jest przydatna również w przypadku kolizji drogowej. Wtedy, gdy wraz z drugim kierowcą zdecydujecie, że chcecie spisać stosowne oświadczenie bez konieczności wzywania policji na miejsce zdarzenia.

Sprawdzenie OC przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny)

Jednym ze sposobów na dowiedzenie się, czy samochód jest ubezpieczony, jest skorzystanie z bazy UFG. Sprawdzenie polisy tą metodą jest bardzo łatwe i zajmuje zaledwie kilka minut. Czym jest UFG? Jest to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca świadczenia i odszkodowania w sytuacji, kiedy sprawca kolizji czy wypadku nie wykupił OC albo nie został zidentyfikowany. Na stronie internetowej UFG jest ponadto dostępna baza danych, obejmująca informacje dotyczące wszystkich aktywnych ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Warto jednak wiedzieć, że czasami pojazd może mieć ważne ubezpieczenie, choć nie figuruje w UFG. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają 14 dni na przekazanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informacji o wykupionej przez użytkownika pojazdu polisy. Z racji tego opóźnienia można zostać wprowadzonym w błąd.

Jak sprawdzić OC auta w bazie UFG?

Aby dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone za pośrednictwem UFG, należy:

 • wejść na stronę www.ufg.pl i kliknąć zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”,
 • następnie wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN danego samochodu i kliknąć „sprawdź”,
 • na kolejnym ekranie trzeba podać datę zdarzenia i kraj, w którym doszło do kolizji.

W przygotowanym przez UFG raporcie uwzględniane są takie informacje jak: numer aktualnej polisy, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z adresem, marka i model samochodu. W razie potrzeby możesz również pobrać identyfikację polisy OC w postaci pliku PDF.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Skorzystaj z systemu CEPiK

Zweryfikuj, czy auto ma ważną polisę za pomocą systemu przygotowanego przez CEPiK. Sprawdzenie OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest niezwykle proste. Z tego serwisu warto skorzystać przede wszystkim przed zakupem używanego pojazdu, dzięki czemu będziesz mógł zweryfikować wiele kwestii, które sprzedający mógł zapomnieć Ci przekazać bądź chciał je specjalnie zataić.

Jak skorzystać z bazy CEPiK? Odwiedź stronę internetową www.historiapojazdu.gov.pl, a następnie uzupełnij następujące dane:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Po wpisaniu powyższych danych system przedstawi rozbudowany raport, w którym znajdą się następujące informacje:

 • model i marka pojazdu,
 • informacje dotyczące ubezpieczenia OC,
 • informacje dotyczące badania technicznego,
 • parametry techniczne auta związane z silnikiem, masą całkowitą, rozstawem osi,
 • stan licznika (ostatni zarejestrowany),
 • rok produkcji,
 • data wydania karty pojazdu,
 • świadectwo homologacji,
 • data wydania obecnego dowodu rejestracyjnego.

Niezwykle przydatnym elementem raportu CEPiK jest oś czasu, na której wypisane są najważniejsze zdarzenia dotyczące sprawdzanego pojazdu. Mogą być na niej zawarte m.in. informacje o zmianie właścicieli, daty badań technicznych, kolizji czy wypadków. Jeśli samochód jest oznaczony w bazie jako kradziony, taki zapis również pojawi się w raporcie.

Sprawdź, czy auto ma OC w aplikacji mobilnej

Jeszcze do grudnia 2022 roku osoby, które chciały się dowiedzieć, czy mają ważną polisę OC, mogły skorzystać z aplikacji mobilnych przygotowanych przez UFG: „Na wypadek” i „UFG Kup Auto” – ich działanie zostało jednak zawieszone. Jak sprawdzić, do kiedy OC jest ważne w szybki sposób? Możesz skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel.

Po zalogowaniu się do aplikacji i dodaniu niezbędnych dokumentów zyskasz łatwy i wygodny dostęp do danych dotyczących Twojego pojazdu. Warto zaznaczyć, że z usługi mogą korzystać właściciele i współwłaściciele danego samochodu. W mPojeździe wyświetlają się następujące informacje:

 • marka i model auta,
 • rok produkcji,
 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • data ważności badania technicznego,
 • data ważności OC,
 • stan licznika (z dnia ostatniego badania technicznego).

Jakie jeszcze dane zawiera mPojazd, które dotyczą polisy OC? Sprawdzenie ubezpieczenia w aplikacji mobilnej pozwoli Ci poznać: nazwę polisy, jej serię i numer, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Co więcej, bardzo przydatną opcją, jaką oferuje ta aplikacja mobilna, są przypomnienia. Przed zakończeniem ubezpieczenia mPojazd pokaże komunikat, dzięki któremu na pewno nie zapomnisz o odnowieniu polisy OC.

Ubezpieczenie OC – sprawdzenie ważności poprzez kontakt z ubezpieczycielem

Jak sprawdzić OC? Kolejnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś polisę. Sprawdzenie, czy auto ma OC w taki sposób, przydaje się szczególnie wtedy, kiedy od razu chcesz zmienić warunki ubezpieczenia, przedłużyć je czy zrezygnować z usług danej firmy – w czasie jednej rozmowy załatwisz kilka spraw jednocześnie. Bardzo często, gdy koniec Twojej polisy będzie już blisko, pracownicy towarzystwa ubezpieczeniowego skontaktują się z Tobą pierwsi. Co więcej, wiele firm ubezpieczeniowych udostępnia możliwość sprawdzenia polisy na stronie internetowej. Wystarczy zalogować się na swoje konto, a następnie zapoznać się ze szczegółami umowy.

Ubezpieczenie samochodu – sprawdzenie ważności polisy uchroni Cię przed karą finansową

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Dzięki niemu osoby poszkodowane w wyniku zdarzenia drogowego mogą otrzymać stosowną do poniesionych strat rekompensatę. Skoro dowiedziałeś się już, jak sprawdzić OC pojazdu, zrób to jak najszybciej, ponieważ nawet jeden dzień nieważnej polisy wiąże się z karą finansową.

Co grozi za nieważną polisę? Kierowca, który nie przypilnuje odnowienia ubezpieczenia OC, zostanie pociągnięty do konieczności uiszczenia kary finansowej. Jej wysokość zależy od liczby dni, w których czasie ubezpieczenie nie było aktywne. W 2023 roku (od stycznia do czerwca) kwoty przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni – 1400 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3490 zł,
 • powyżej 14 dni – 6980 zł.

Ze względu na podwyższenie minimalnego wynagrodzenia w Polsce kwoty kar za brak OC wzrosną. Z racji tego, od lipca do grudnia 2023 roku, ich wysokość będzie wyglądała następująco:

 • do 3 dni – 1440 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3600 zł,
 • powyżej 14 dni – 7200 zł.

Warto zauważyć, że wysokość kar zmienia się także w zależności od rodzaju pojazdu. Podane wyżej stawki dotyczą samochodów osobowych. W przypadku aut ciężarowych opłaty w pierwszej połowie 2023 roku będą wynosić:

 • do 3 dni – 2090 zł,
 • od 4 do 14 dni – 5240 zł,
 • powyżej 14 dni – 10470 zł.

W drugiej połowie roku kary za brak OC dla samochodów ciężarowych wzrosną natomiast do następujących wartości:

 • do 3 dni – 2160 zł,
 • od 4 do 14 dni – 5400 zł,
 • powyżej 14 dni – 10800 zł.

Nieważna polisa OC a kontrola policji

Podczas jazdy w ramach kontroli drogowej może zatrzymać Cię policja. Choć obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz poświadczenia polisy OC, funkcjonariusze szybko zweryfikują stosowne informacje w bazie CEPiK. Jeśli okaże się, że nie dysponujesz ubezpieczeniem OC, wówczas policjanci wręczą Ci mandat oraz poinformują UFG o Twojej nieważnej polisie.

Warto wiedzieć, że za brak ważnej polisy odpowiada nie tylko kierowca, lecz także właściciel pojazdu. UFG nałoży karę na posiadacza samochodu oraz zażąda opłacenia należności od osoby, która kierowała autem. Co więcej, jeśli nieopłacenie ubezpieczenia OC wynikało z trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, dobrze poinformować o tym UFG. Wówczas instytucja może zgodzić się na uiszczenie opłaty w dogodnych ratach.

Co się stanie, jeśli nie opłacisz polisy i kary za jej brak w ciągu 30 dni? Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Co więcej, dłużnik będzie musiał dodatkowo opłacić odsetki, a także koszty postępowania sądowego.

Brak polisy OC a kolizja lub wypadek drogowy

Wielu kierowców z pewnością zastanawia się, co zrobić w sytuacji, gdy ich ubezpieczenie OC będzie już nieważne, a dojdzie do zdarzenia drogowego, w którym będzie się sprawcą. W takiej sytuacji wszelkie uszkodzenia i straty pokryłaby normalnie polisa OC. Jeśli osoba, która spowodowała wypadek bądź kolizję, nie będzie ubezpieczona, pokrycie wszelkich kosztów będzie stało po jej stronie, czyli będzie ona zobowiązana do opłacenia wszystkich strat z własnej kieszeni.

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu? Pamiętaj o odnowieniu polisy OC!

Jak widać, nieważna polisa OC może powodować szereg konsekwencji. Będziesz musiał opłacić nie tylko odsetki, które rosną z każdym dniem, lecz także uregulować odszkodowania za starty, które spowodujesz, gdy staniesz się sprawcą zdarzenia drogowego. Jeśli nie chcesz narazić się na poważne wydatki, sprawdzaj regularnie, kiedy kończy się Twoja polisa.

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC za pomocą wszystkich wyżej wymienionych sposobów, czyli: UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), CEPiK-u (systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), aplikacji mPojazd czy wykonaniu telefonu do towarzystwa ubezpieczeniowego jest darmowe. Każdy ze sposobów pozwoli Ci szybko i wygodnie sprawdzić datę zakończenia polisy – bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz raportu dotyczącego ubezpieczenia OC, możesz założyć konto w serwisie UFG. Dzięki temu zyskasz możliwość wygenerowania historii polisy – za ostatnie 5 lat lub pełną.

Pamiętaj również o tym, że możliwość sprawdzenia polisy OC czy zweryfikowanie pojazdu za pomocą strony historiapojazdu.pl są niezwykle przydatne w przypadku zakupu używanego auta. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup od osoby prywatnej, komisu, czy też zaufanej firmy leasingowej, zawsze warto przeanalizować wszelkie informacje na własną rękę. Co więcej, możliwość zweryfikowania OC jest przydatna także w czasie zdarzenia drogowego – wypadku czy kolizji. Będziesz mógł szybko sprawdzić, czy sprawca ma aktualne ubezpieczenie, dzięki czemu wystarczające będzie spisanie oświadczenia bez wzywania policji. Oczywiście, jeśli kolizja była niewielka.

Zobacz podobne artykuły
Używamy plików cookie
Możemy je zamieścić w celu analizy danych dotyczących odwiedzających, ulepszenia naszej strony internetowej, pokazania spersonalizowanych treści i zapewnienia Państwu wspaniałego doświadczenia na stronie internetowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, otwórz ustawienia.
Ustawienia prywatności
Ustawienia
Ciasteczka
Polityka ciasteczek
Te pliki cookie są wymagane dla dobrej funkcjonalności naszej strony internetowej i nie mogą być wyłączone w naszym systemie.
Zazwyczaj te pliki cookie są ustawiane przez Państwa działania w zapytaniach o nasze usługi. Przykładem takich działań jest logowanie, wypełnianie formularzy lub ustawianie preferencji prywatności. Możliwe jest zablokowanie tych plików cookie przez przeglądarkę użytkownika, ale niektóre części naszej strony internetowej mogą nie działać prawidłowo, gdy są one zablokowane.

Współdzielone z:
Multisalon24
Używamy tych plików cookie do dostarczania informacji statystycznych na temat naszej strony internetowej - są one wykorzystywane do pomiaru i poprawy wydajności.
Kategoria ta znana jest również pod nazwą Analytics. Działania takie jak liczenie wizyt na stronie, prędkość ładowania strony, współczynnik odbicia i technologie wykorzystywane do uzyskania dostępu do naszej strony są uwzględnione w tej kategorii.
Używamy tych plików cookie w celu zwiększenia funkcjonalności i umożliwienia personalizacji, takiej jak czaty na żywo, filmy wideo i korzystanie z mediów społecznościowych.
Kategoria ta znana jest również pod nazwą Analytics. Działania takie jak liczenie wizyt na stronie, prędkość ładowania strony, współczynnik odbicia i technologie wykorzystywane do uzyskania dostępu do naszej strony są uwzględnione w tej kategorii.
Te pliki cookie są ustawiane przez naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Te pliki cookie mogą być wykorzystywane przez firmy trzecie do stworzenia podstawowego profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania odpowiednich reklam na innych stronach internetowych. Identyfikują one przeglądarkę i urządzenie użytkownika. Jeśli zdecydujesz się na odrzucenie tych plików cookie, nie będziesz śledzony przez naszą reklamę skierowaną do innych stron internetowych.

Współdzielone z:
Santander Leasing
Google Analytics
Microsoft Clarity
Aktualizacja: 24.02.2024, 03:44
Ta lista pokazuje wszystkie możliwe pliki cookie znalezione w tej witrynie. Nie zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.
Niezbędne (zawsze aktywne)
csrftoken
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: długość sesji
Typ: Cookie
Dostawca: Multisalon24
Plik cookie csrftoken to plik cookie niezbędny do zabezpieczenia formularzy na stronie multisalon24.pl.
Wydajność (Performance)
_cux_pr
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_pr służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_pv
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_pv służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_pv_ttl
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_pv_ttl służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_ref
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_ref służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cux_s
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 miesiąc
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cux_s służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Funkcjonalne pliki cookie
CLID
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 30 minut
Typ: Cookie
Dostawca: Microsoft Clarity
Plik cookie CLID do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_cltk
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: -
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Plik cookie _cltk do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Reklama / śledzenie
_gid
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 24 godziny
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _gid służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_clsk
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 24 godziny
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _clsk służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_clck
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 1 rok
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _clck służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
_ga
Nazwa domeny: multisalon24.pl
Czas wygaśnięcia: 2 lata
Typ: Cookie
Dostawca: Santander Leasing
Pliki cookie _ga służący do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Aktualizacja: 24.02.2024, 03:44
Czym są ciasteczka?
Cookies i podobne technologie to bardzo małe dokumenty tekstowe lub fragmenty kodu, które często zawierają unikalny kod identyfikacyjny. Gdy użytkownik odwiedza stronę internetową lub korzysta z aplikacji mobilnej, komputer prosi komputer lub urządzenie przenośne o pozwolenie na zapisanie tego pliku na komputerze lub urządzeniu przenośnym i uzyskanie dostępu do informacji. Informacje gromadzone za pośrednictwem plików cookie i podobnych technologii mogą obejmować datę i godzinę wizyty oraz sposób, w jaki użytkownik korzysta z określonej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.
Dlaczego używamy plików cookie
Cookies zapewniają, że podczas wizyty w naszym sklepie internetowym pozostaniesz zalogowany, wszystkie artykuły pozostaną w koszyku, będziesz mógł bezpiecznie robić zakupy, a strona internetowa będzie działać sprawnie. Pliki cookie zapewniają nam również możliwość sprawdzenia, w jaki sposób nasza strona jest wykorzystywana i jak możemy ją ulepszyć. Ponadto, w zależności od preferencji użytkownika, nasze własne pliki cookie mogą być wykorzystywane do prezentowania reklam, które odpowiadają jego osobistym zainteresowaniom.
Jakiego rodzaju plików cookie używamy?
Niezbędne pliki cookie
Te pliki cookie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Niektóre z poniższych działań mogą być wykonywane przy użyciu tych plików cookie.- Przechowuj artykuły w koszyku na zakupy online - Zapisz preferencje dotyczące plików cookie dla tej strony internetowej - Zapisywanie preferencji językowych - Zaloguj się do naszego portalu. Musimy sprawdzić, czy jesteś zalogowany.
Pliki cookie dotyczące wydajności
Te pliki cookie są wykorzystywane do zbierania informacji statystycznych na temat korzystania z naszej strony internetowej, zwanych również plikami cookie do celów analitycznych. Wykorzystujemy te dane w celu optymalizacji działania i strony internetowej.
Funkcjonalne pliki cookie
Te pliki cookie umożliwiają większą funkcjonalność dla osób odwiedzających naszą stronę internetową. Te pliki cookie mogą być ustawiane przez naszych zewnętrznych dostawców usług lub naszą własną stronę internetową. Następujące funkcje mogą, ale nie muszą być aktywowane, gdy zaakceptujesz tę kategorię. Usługi czatu na żywo - Oglądaj filmy wideo online - Przyciski udostępniania mediów społecznościowych - Zaloguj się do naszej strony internetowej za pomocą mediów społecznościowych.
Reklama / śledzenie plików cookie
Te pliki cookie są ustawiane przez zewnętrznych partnerów reklamowych i są wykorzystywane do profilowania i śledzenia danych na wielu stronach internetowych. Jeśli użytkownik zaakceptuje te pliki cookie, możemy wyświetlać nasze reklamy na innych stronach internetowych w oparciu o profil użytkownika i preferencje. Pliki cookie zapisują również dane o tym, ilu odwiedzających widziało lub kliknęło na nasze reklamy w celu optymalizacji kampanii reklamowych.
Niesklasyfikowane
Te pliki cookie są nadal w procesie klasyfikacji. Pojawią się one w jednej z następujących kategorii: Niezbędne, Wydajne, Funkcjonalne lub Reklama.
Jak mogę wyłączyć lub usunąć pliki cookie?
Możesz zrezygnować ze wszystkich, ale nie z wszystkich niezbędnych plików cookie. W ustawieniach przeglądarki można zmienić ustawienia, aby zapewnić, że pliki cookie zostaną zablokowane. Większość przeglądarek wyjaśnia, jak to zrobić w tzw. funkcji pomocy. Jeśli jednak zablokujesz pliki cookie, może się zdarzyć, że nie będziesz mógł korzystać ze wszystkich funkcji technicznych oferowanych przez naszą stronę internetową i może to mieć negatywny wpływ na Twoje wrażenia z użytkowania.