Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
Szukaj samochodów po modelu, marce, nadwoziu:
BAZA WIEDZY

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

07 październik 2023
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Wedle przepisów obowiązujących w Polsce każdy pojazd powinien być ubezpieczony (mowa o polisie OC). Jeśli nie masz pewności, czy Twój samochód ma ważne ubezpieczenie, chcesz kupić używane auto, czy też sprawdzić polisę sprawcy kolizji drogowej, możesz to zrobić w zaledwie kilka minut. Nie musisz przeszukiwać stosu dokumentów. Poznaj sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak sprawdzić ważność OC bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Kiedy warto to zrobić?

Sprawdzanie OC pojazdu wykonuje się w wielu sytuacjach. Każdy kierowca na pewno chciałby się dowiedzieć, kiedy powinien odświeżyć polisę. Dzięki sposobom wymienionym poniżej będziesz mógł sprawdzić, kiedy powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem. Z możliwości zweryfikowania ubezpieczenia dobrze skorzystać również podczas zakupu używanego auta. Warto wiedzieć, że poprzedni właściciel musi przekazać nam pojazd wraz z dowodem rejestracyjnym oraz ważną polisą OC.

Co więcej, możliwość szybkiego zweryfikowania ważności ubezpieczenia OC jest przydatna również w przypadku kolizji drogowej. Wtedy, gdy wraz z drugim kierowcą zdecydujecie, że chcecie spisać stosowne oświadczenie bez konieczności wzywania policji na miejsce zdarzenia.

Sprawdzenie OC przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny)

Jednym ze sposobów na dowiedzenie się, czy samochód jest ubezpieczony, jest skorzystanie z bazy UFG. Sprawdzenie polisy tą metodą jest bardzo łatwe i zajmuje zaledwie kilka minut. Czym jest UFG? Jest to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca świadczenia i odszkodowania w sytuacji, kiedy sprawca kolizji czy wypadku nie wykupił OC albo nie został zidentyfikowany. Na stronie internetowej UFG jest ponadto dostępna baza danych, obejmująca informacje dotyczące wszystkich aktywnych ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Warto jednak wiedzieć, że czasami pojazd może mieć ważne ubezpieczenie, choć nie figuruje w UFG. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają 14 dni na przekazanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informacji o wykupionej przez użytkownika pojazdu polisy. Z racji tego opóźnienia można zostać wprowadzonym w błąd.

Jak sprawdzić OC auta w bazie UFG?

Aby dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone za pośrednictwem UFG, należy:

 • wejść na stronę www.ufg.pl i kliknąć zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”,
 • następnie wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN danego samochodu i kliknąć „sprawdź”,
 • na kolejnym ekranie trzeba podać datę zdarzenia i kraj, w którym doszło do kolizji.

W przygotowanym przez UFG raporcie uwzględniane są takie informacje jak: numer aktualnej polisy, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z adresem, marka i model samochodu. W razie potrzeby możesz również pobrać identyfikację polisy OC w postaci pliku PDF.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Skorzystaj z systemu CEPiK

Zweryfikuj, czy auto ma ważną polisę za pomocą systemu przygotowanego przez CEPiK. Sprawdzenie OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest niezwykle proste. Z tego serwisu warto skorzystać przede wszystkim przed zakupem używanego pojazdu, dzięki czemu będziesz mógł zweryfikować wiele kwestii, które sprzedający mógł zapomnieć Ci przekazać bądź chciał je specjalnie zataić.

Jak skorzystać z bazy CEPiK? Odwiedź stronę internetową www.historiapojazdu.gov.pl, a następnie uzupełnij następujące dane:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Po wpisaniu powyższych danych system przedstawi rozbudowany raport, w którym znajdą się następujące informacje:

 • model i marka pojazdu,
 • informacje dotyczące ubezpieczenia OC,
 • informacje dotyczące badania technicznego,
 • parametry techniczne auta związane z silnikiem, masą całkowitą, rozstawem osi,
 • stan licznika (ostatni zarejestrowany),
 • rok produkcji,
 • data wydania karty pojazdu,
 • świadectwo homologacji,
 • data wydania obecnego dowodu rejestracyjnego.

Niezwykle przydatnym elementem raportu CEPiK jest oś czasu, na której wypisane są najważniejsze zdarzenia dotyczące sprawdzanego pojazdu. Mogą być na niej zawarte m.in. informacje o zmianie właścicieli, daty badań technicznych, kolizji czy wypadków. Jeśli samochód jest oznaczony w bazie jako kradziony, taki zapis również pojawi się w raporcie.

Sprawdź, czy auto ma OC w aplikacji mobilnej

Jeszcze do grudnia 2022 roku osoby, które chciały się dowiedzieć, czy mają ważną polisę OC, mogły skorzystać z aplikacji mobilnych przygotowanych przez UFG: „Na wypadek” i „UFG Kup Auto” – ich działanie zostało jednak zawieszone. Jak sprawdzić, do kiedy OC jest ważne w szybki sposób? Możesz skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel.

Po zalogowaniu się do aplikacji i dodaniu niezbędnych dokumentów zyskasz łatwy i wygodny dostęp do danych dotyczących Twojego pojazdu. Warto zaznaczyć, że z usługi mogą korzystać właściciele i współwłaściciele danego samochodu. W mPojeździe wyświetlają się następujące informacje:

 • marka i model auta,
 • rok produkcji,
 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • data ważności badania technicznego,
 • data ważności OC,
 • stan licznika (z dnia ostatniego badania technicznego).

Jakie jeszcze dane zawiera mPojazd, które dotyczą polisy OC? Sprawdzenie ubezpieczenia w aplikacji mobilnej pozwoli Ci poznać: nazwę polisy, jej serię i numer, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Co więcej, bardzo przydatną opcją, jaką oferuje ta aplikacja mobilna, są przypomnienia. Przed zakończeniem ubezpieczenia mPojazd pokaże komunikat, dzięki któremu na pewno nie zapomnisz o odnowieniu polisy OC.

Ubezpieczenie OC – sprawdzenie ważności poprzez kontakt z ubezpieczycielem

Jak sprawdzić OC? Kolejnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś polisę. Sprawdzenie, czy auto ma OC w taki sposób, przydaje się szczególnie wtedy, kiedy od razu chcesz zmienić warunki ubezpieczenia, przedłużyć je czy zrezygnować z usług danej firmy – w czasie jednej rozmowy załatwisz kilka spraw jednocześnie. Bardzo często, gdy koniec Twojej polisy będzie już blisko, pracownicy towarzystwa ubezpieczeniowego skontaktują się z Tobą pierwsi. Co więcej, wiele firm ubezpieczeniowych udostępnia możliwość sprawdzenia polisy na stronie internetowej. Wystarczy zalogować się na swoje konto, a następnie zapoznać się ze szczegółami umowy.

Ubezpieczenie samochodu – sprawdzenie ważności polisy uchroni Cię przed karą finansową

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Dzięki niemu osoby poszkodowane w wyniku zdarzenia drogowego mogą otrzymać stosowną do poniesionych strat rekompensatę. Skoro dowiedziałeś się już, jak sprawdzić OC pojazdu, zrób to jak najszybciej, ponieważ nawet jeden dzień nieważnej polisy wiąże się z karą finansową.

Co grozi za nieważną polisę? Kierowca, który nie przypilnuje odnowienia ubezpieczenia OC, zostanie pociągnięty do konieczności uiszczenia kary finansowej. Jej wysokość zależy od liczby dni, w których czasie ubezpieczenie nie było aktywne. W 2023 roku (od stycznia do czerwca) kwoty przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni – 1400 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3490 zł,
 • powyżej 14 dni – 6980 zł.

Ze względu na podwyższenie minimalnego wynagrodzenia w Polsce kwoty kar za brak OC wzrosną. Z racji tego, od lipca do grudnia 2023 roku, ich wysokość będzie wyglądała następująco:

 • do 3 dni – 1440 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3600 zł,
 • powyżej 14 dni – 7200 zł.

Warto zauważyć, że wysokość kar zmienia się także w zależności od rodzaju pojazdu. Podane wyżej stawki dotyczą samochodów osobowych. W przypadku aut ciężarowych opłaty w pierwszej połowie 2023 roku będą wynosić:

 • do 3 dni – 2090 zł,
 • od 4 do 14 dni – 5240 zł,
 • powyżej 14 dni – 10470 zł.

W drugiej połowie roku kary za brak OC dla samochodów ciężarowych wzrosną natomiast do następujących wartości:

 • do 3 dni – 2160 zł,
 • od 4 do 14 dni – 5400 zł,
 • powyżej 14 dni – 10800 zł.

Nieważna polisa OC a kontrola policji

Podczas jazdy w ramach kontroli drogowej może zatrzymać Cię policja. Choć obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz poświadczenia polisy OC, funkcjonariusze szybko zweryfikują stosowne informacje w bazie CEPiK. Jeśli okaże się, że nie dysponujesz ubezpieczeniem OC, wówczas policjanci wręczą Ci mandat oraz poinformują UFG o Twojej nieważnej polisie.

Warto wiedzieć, że za brak ważnej polisy odpowiada nie tylko kierowca, lecz także właściciel pojazdu. UFG nałoży karę na posiadacza samochodu oraz zażąda opłacenia należności od osoby, która kierowała autem. Co więcej, jeśli nieopłacenie ubezpieczenia OC wynikało z trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, dobrze poinformować o tym UFG. Wówczas instytucja może zgodzić się na uiszczenie opłaty w dogodnych ratach.

Co się stanie, jeśli nie opłacisz polisy i kary za jej brak w ciągu 30 dni? Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Co więcej, dłużnik będzie musiał dodatkowo opłacić odsetki, a także koszty postępowania sądowego.

Brak polisy OC a kolizja lub wypadek drogowy

Wielu kierowców z pewnością zastanawia się, co zrobić w sytuacji, gdy ich ubezpieczenie OC będzie już nieważne, a dojdzie do zdarzenia drogowego, w którym będzie się sprawcą. W takiej sytuacji wszelkie uszkodzenia i straty pokryłaby normalnie polisa OC. Jeśli osoba, która spowodowała wypadek bądź kolizję, nie będzie ubezpieczona, pokrycie wszelkich kosztów będzie stało po jej stronie, czyli będzie ona zobowiązana do opłacenia wszystkich strat z własnej kieszeni.

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu? Pamiętaj o odnowieniu polisy OC!

Jak widać, nieważna polisa OC może powodować szereg konsekwencji. Będziesz musiał opłacić nie tylko odsetki, które rosną z każdym dniem, lecz także uregulować odszkodowania za starty, które spowodujesz, gdy staniesz się sprawcą zdarzenia drogowego. Jeśli nie chcesz narazić się na poważne wydatki, sprawdzaj regularnie, kiedy kończy się Twoja polisa.

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC za pomocą wszystkich wyżej wymienionych sposobów, czyli: UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), CEPiK-u (systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), aplikacji mPojazd czy wykonaniu telefonu do towarzystwa ubezpieczeniowego jest darmowe. Każdy ze sposobów pozwoli Ci szybko i wygodnie sprawdzić datę zakończenia polisy – bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz raportu dotyczącego ubezpieczenia OC, możesz założyć konto w serwisie UFG. Dzięki temu zyskasz możliwość wygenerowania historii polisy – za ostatnie 5 lat lub pełną.

Pamiętaj również o tym, że możliwość sprawdzenia polisy OC czy zweryfikowanie pojazdu za pomocą strony historiapojazdu.pl są niezwykle przydatne w przypadku zakupu używanego auta. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup od osoby prywatnej, komisu, czy też zaufanej firmy leasingowej, zawsze warto przeanalizować wszelkie informacje na własną rękę. Co więcej, możliwość zweryfikowania OC jest przydatna także w czasie zdarzenia drogowego – wypadku czy kolizji. Będziesz mógł szybko sprawdzić, czy sprawca ma aktualne ubezpieczenie, dzięki czemu wystarczające będzie spisanie oświadczenia bez wzywania policji. Oczywiście, jeśli kolizja była niewielka.

Zobacz podobne artykuły
Cookies
Pliki cookies przetwarzamy w celu rozpoznania Twoich preferencji i sposobu korzystania z naszych serwisów, by oferować produkty i usługi dopasowane do Twoich potrzeb.

Twoja zgoda na korzystanie z plików cookies jest dobrowolna i w każdej chwili możesz ją wycofać. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.
Cookies
Wymagane pliki cookie (zawsze aktywne)
Niezbędne pliki cookie zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszej witryny oraz korzystanie z dostępnych usług i funkcjonalności. Dotyczy to m.in. zapamiętania wybranych przez użytkownika ustawień użytkownika, np. w zakresie wyglądu strony internetowej. Bez tych plików witryna nie może działać prawidłowo.
Właściciel: Multisalon24
Funkcjonalne pliki cookie
Pliki cookies służące do rejestrowania zachowań użytkowników na stronie w celu poprawy jakości funkcjonowania witryny i usług, przy zachowaniu polityki prywatności i protokołów CSP - anonimizacja IP.
Właściciel: Santander Leasing, CUX
Analityczne pliki cookie
Pliki cookies służące do zbierania danych statystycznych na temat zachowań i cech anonimowych użytkowników witryny.
Właściciel: Santander Leasing, Google Analytics, Microsoft Clarity