Klimatyzacja to obecnie standard w nowych samochodach, które trafiają na rynek. Ciężko sobie wyobrazić jazdę bez niej. Pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę zimą i zapewnia przyjemny chłód latem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o klimatyzacji w swoim samochodzie oraz dowiedz się, w jaki sposób o nią dbać, aby sprawnie działała przez długi czas.
- Zalety klimatyzacji w samochodzie
- Najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji w aucie
- Jak działa klimatyzacja w samochodzie?
- Jak używać klimatyzacji w samochodzie?
- Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?
- Konserwacja klimatyzacji – o czym trzeba pamiętać?
- Najczęściej występujące awarie klimatyzacji
Zalety klimatyzacji w samochodzie
Najważniejszą zaletą klimatyzacji jest przede wszystkim to, że pozwala ona utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz samochodu. Zapewnia więc komfort termiczny wszystkim osobom, które nim podróżują. Właściwy poziom ciepła ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla kierowcy, który musi skupić się na prowadzeniu auta. Jeśli jest zbyt gorąco lub zbyt zimno, może to osłabiać jego refleks, a tym samym stwarzać niebezpieczeństwo na drodze.
Klimatyzacja w samochodzie przydaje się zarówno latem, gdy na zewnątrz panują upały, jak i zimą. Dzięki niej można podróżować bez kurtki czy rękawiczek, które znacząco utrudniają kierowanie samochodem. Aby klimatyzacja działała bez zarzutu, musi być systematycznie konserwowana. Pozwoli to uniknąć poważnych awarii, których usunięcie mogłoby być bardzo kosztowne.
Najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji w aucie
Wyróżnia się dwa rodzaje klimatyzacji samochodowej:
- manualną,
- automatyczną.
Nie różnią się one od siebie sposobem działania, a jedynie metodą sterowania. Manualna klimatyzacja w aucie pojawiła się po raz pierwszy w latach 30. XX wieku. Obecnie nadal jest bardzo popularna. Jej obsługa jest wyjątkowo łatwa. Do ustawienia optymalnej temperatury oraz siły i kierunku nadmuchu służą pokrętła. Choć sterowanie nimi nie jest skomplikowane, to może być nieco uciążliwe. Temperatura w przypadku klimatyzacji manualnej pozostaje taka sama, nawet jeśli zmieniła się pogoda na zewnątrz.
Klimatyzacja automatyczna, nazywana również klimatronikiem, jest zdecydowanie wygodniejsza w obsłudze. Użytkownik ustawia na wyświetlaczu temperaturę, jaka ma panować w samochodzie, a system sam dobiera kierunek i siłę nawiewu. Pozwala to na automatyczne dopasowanie jej do aktualnych warunków pogodowych. Odpowiada za to szereg czujników znajdujących się w samochodzie.
Jak działa klimatyzacja w samochodzie?
Klimatyzacja jest systemem złożonym z następujących elementów:
- skraplacza,
- kompresora,
- osuszacza,
- zaworu rozprężającego,
- parownika,
- wentylatora.
Jej najważniejszym elementem jest kompresor. Odpowiada za krążenie czynnika chłodzącego po całym układzie. Wprawia go w ruch, co umożliwia uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz samochodu.
Klimatyzacja jest złożona z systemu przewodów oraz podzespołów. To właśnie nimi przemieszcza się czynnik chłodniczy, który w formie gazowej trafia do kompresora, gdzie zostaje podgrzany i sprężony. Następnie jest przekazywany do skraplacza. W nim dochodzi do obniżenia temperatury czynnika, co jest możliwe dzięki powietrzu napływającemu z zewnątrz i wentylatorowi. Po zmianie temperatury czynnik chłodniczy przechodzi w płynny stan skupienia. W osuszaczu zostaje oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń oraz wilgoci, następnie trafia do zaworu rozprężającego, gdzie jego temperatura gwałtownie spada. Schłodzony czynnik przekazywany jest do parownika, w którym pochłania ciepło z powietrza pobieranego z wnętrza samochodu.
Jak używać klimatyzacji w samochodzie?
Jeśli już wiesz, jak działa klimatyzacja samochodowa, musisz jeszcze poznać najważniejsze zasady dotyczące jej użytkowania. Jeśli będziesz to robił z rozwagą, to nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie pasażerów. Bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniej temperatury, co pomoże zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych i przeziębienia.
Optymalna temperatura wewnątrz pojazdu to 20–22 stopnie Celsjusza. Wpływa pozytywnie na koncentrację i ułatwia prowadzenie samochodu. Jeśli wewnątrz jest zbyt zimno, znacząco zmniejsza się komfort kierowcy i pasażerów. Z kolei zbyt wysoka temperatura może sprzyjać rozkojarzeniu i trudnościom w skupieniu uwagi na drodze.
Pamiętaj o tym, aby stopniowo dopasowywać temperaturę wewnątrz pojazdu. Jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco, nie ustawiaj klimatyzacji samochodowej na zbyt niskie wartości, bo taki szok dla organizmu nie jest wskazany. Zanim wejdziesz do auta podczas upałów, przez kilka minut przewietrz je, otwierając okna. Włącz klimatyzację i ustaw temperaturę o kilka stopni niższą niż ta, która panuje na zewnątrz. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w system manualny, ustaw nawiewy w kierunku podłogi, szyb i sufitu. Chłodne powietrze nie powinno dmuchać bezpośrednio na kierowcę i pasażerów. Zanim wyjdziesz z pojazdu, zwiększ nieco temperaturę wewnątrz, co pozwoli Ci uniknąć szoku termicznego.
Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?
Klimatyzacja w aucie powinna być włączana także zimą. Nie tylko pomoże Ci to zapewnić komfort termiczny w samochodzie, ale i utrzyma ją w dobrym stanie technicznym. Zaleca się, aby uruchamiać nawiew przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut. Zbyt długie zaleganie czynnika chłodzącego w bezruchu może spowodować awarię klimatyzacji. Zawiera on domieszkę smaru, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych elementów. Po uruchomieniu klimatyzacji po długim przestoju może dojść do uszkodzenia jej podzespołów.
Warto włączać ją regularnie, także zimą, co pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci w samochodzie. Osusza ona powietrze, dzięki czemu skutecznie pozbędziesz się problemu zaparowanych szyb, które zmniejszają widoczność. Warto ustawić nawiewy w taki sposób, aby były skierowane w stronę drzwi i przedniej szyby. Tak samo, jak w przypadku zasad dotyczących użytkowania klimatyzacji latem, również zimą musisz pamiętać, aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury. Wyjście z ciepłego samochodu na mróz może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu.
Konserwacja klimatyzacji – o czym trzeba pamiętać?
Jeśli chcesz, aby klimatyzacja w Twoim samochodzie działała bez zarzutu, musisz wiedzieć, jak o nią dbać. Bardzo ważne jest przeprowadzanie jej regularnych przeglądów co najmniej raz w roku. Musisz to robić systematycznie, nawet jeśli klimatyzacja działa poprawnie. Podczas kontroli mechanik sprawdzi nie tylko jej ogólny stan, ale również uzupełni poziom czynnika chłodzącego. Sprawdzi również szczelność całego układu, dzięki czemu zyskasz pewność, że klimatyzacja w Twoim samochodzie działa bez zarzutu.
Czynnik chłodzący odpowiada za prawidłowe działanie klimatyzacji samochodowej. Bez niego może dojść do zatarcia poszczególnych elementów oraz ich uszkodzenia. Naprawa klimatyzacji może być bardzo kosztowna, dlatego warto pamiętać o jej regularnym serwisowaniu, dzięki czemu można uniknąć zbędnych wydatków. Systematyczne czyszczenie klimatyzacji wpływa pozytywnie także na jakość powietrza wewnątrz pojazdu. Pamiętaj również o tym, aby regularnie wymieniać filtr kabinowy, który jest odpowiedzialny za wyłapywanie zanieczyszczeń.
Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z wynajmu długoterminowego na Multisalon24.pl, otrzymasz pakiet serwisowy m.in. z takimi usługami jak przegląd klimatyzacji.
Najczęściej występujące awarie klimatyzacji
Jak już wiesz, klimatyzacja jest skomplikowanym systemem przewodów i elementów, dlatego może zdarzyć się, że jeden z nich ulegnie awarii. Warto wiedzieć, które z nich psują się najczęściej.
Jedną z usterek, które przytrafiają się dość często, jest awaria kompresora. Zazwyczaj jest to spowodowane zbyt małą ilością czynnika chłodzącego. Poszczególne elementy tego urządzenia nie mają wtedy zapewnionej odpowiedniej ochrony i ocierają się o siebie. To z kolei może powodować ich zniszczenie. Aby tego uniknąć, pamiętaj o wykonywaniu regularnych przeglądów swojej klimatyzacji.
Inną awarią, która również dość często przytrafia się użytkownikom klimatyzacji w samochodzie, jest nieszczelność układu. Może dotyczyć ona zarówno przewodów, jak i poszczególnych elementów. Nieszczelności często niosą ze sobą poważne konsekwencje w postaci awarii, których usunięcie może być dość kosztowne. Na szczęście można je wykryć i skutecznie wyeliminować podczas przeglądów.