Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

11 styczeń 2024
Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?
Poszukując samochodu, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego stan techniczny. Niezbędne jest dokładne sprawdzenie auta, co pomoże Ci uniknąć przykrych niespodzianek. Dowiedz się, jak podejść do tematu zakupu samochodu, aby podjąć słuszną decyzję i szybko cieszyć się radością z jazdy.

Oględziny samochodu — skorzystaj z fachowej pomocy

Dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu pozwoli Ci ocenić, czy wszystkie jego podzespoły pracują prawidłowo. Jest to bardzo ważne, gdyż sprzedawcy nierzadko chcą ukryć pewne wady, których usunięcie może się okazać bardzo kosztowne. Do sprawdzenia stanu technicznego samochodu potrzeba jednak specjalistycznej wiedzy. Jeśli wiesz, że samodzielnie nie poradzisz sobie z tym zadaniem, skorzystaj z pomocy doświadczonego mechanika. Innym rozwiązaniem jest odwiedzenie stacji diagnostycznej. Wybierz zaufane miejsce, w którym otrzymasz rzetelne i prawdziwe informacje. 

Cena takiej usługi jest uzależniona przede wszystkim od renomy stacji, a także zakresu oględzin. Kompleksowy przegląd kosztuje średnio około 300–400 zł.

Na co zwracać uwagę przy zakupie auta? Najważniejsze kwestie

Nawet jeśli zlecisz oględziny samochodu profesjonaliście, i tak powinieneś wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas oceny stanu technicznego. Pamiętaj, że Twoją czujność powinno wzbudzić podejrzane zachowanie sprzedającego. Jeśli będzie Cię ponaglać podczas oględzin lub nie zgodzi się na podróż do stacji diagnostycznej, możesz założyć, że nie jest uczciwy.

Sprawdzając samochód, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego stan wizualny. Obejrzyj lakier i sprawdź, czy nie widać na nim odprysków lub śladów szpachli. Mogą one świadczyć o tym, że pojazd brał udział w kolizji, a jej skutki zostały zamaskowane. W przypadku starszych samochodów idealny lakier także powinien wzbudzać podejrzliwość, gdyż może świadczyć o tym, że auto zostało niedawno pomalowane. Ślady poważnych kolizji są najczęściej widoczne na karoserii między pokrywą silnika a błotnikami, słupkach, progach, klapie bagażnika, tylnych błotnikach czy zderzakach.

Sprawdź także oznakowanie szyb. Ich numery powinny być takie same. W przeciwnym razie oznacza to, że były wymieniane. Nie zawsze świadczy to o udziale samochodu w kolizji czy wypadku, ale warto to zweryfikować.

Co jeszcze sprawdzić przy zakupie auta? Stan karoserii

Karoserię powinieneś obejrzeć także pod kątem ewentualnych ognisk korozji. Ślady rdzy mogą być widoczne nie tylko na nadwoziu, ale także na podwoziu. Nie bez powodu korozja jest nazywana największym wrogiem aut. Jej obecność może powodować niszczenie różnych elementów pojazdu. Grubość lakieru jest także cennym źródłem informacji — poinformuje Cię o ewentualnych naprawach powypadkowych. W sprawdzeniu powłoki pomoże Ci specjalny miernik, który możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli w którymś miejscu grubość lakieru przekroczy 180 mikronów, może to oznaczać, że składa się z więcej niż jednej warstwy. Powinno to wzbudzić Twoją czujność, gdyż może świadczyć o tym, że samochód był z jakiegoś powodu malowany.

Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu? Silnik

Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzić przy zakupie auta, nie możesz zapomnieć o dokładnych oględzinach jednostki napędowej. To od niej zależy, czy Twój nowy samochód będzie jeździł bez zarzutu. Co powinno wzbudzać niepokój? Przede wszystkim nadmiernie czysty silnik. Może to bowiem oznaczać, że pojawiły się na nim wycieki, które sprzedający chciał starannie zamaskować. Nie każdy wie, że przy zakupie samochodu należy także zweryfikować kolor spalin. Mogą one bowiem powiedzieć wiele o stanie silnika.

Białe oraz bardzo gęste spaliny z układu wydechowego mogą świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą jednostki napędowej. Z kolei czarny dym wydobywający się z samochodu z silnikiem wysokoprężnym może zwiastować problem ze wtryskiwaczem.

O co pytać przy zakupie auta? 

Przed zakupem samochodu przeprowadź dokładny wywiad ze sprzedającym. Możesz to zrobić telefonicznie jeszcze przed oględzinami. Uzyskane informacje pozwolą Ci ocenić, czy auto, którym jesteś zainteresowany, jest rzeczywiście godne Twojej uwagi. Zastanawiasz się, o co pytać przy zakupie auta? Poniżej znajdziesz listę pytań, które zdecydowanie warto zadać sprzedającemu.

  • Ilu było poprzednich właścicieli? Im mniej, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że każdy z użytkowników cieszył się bezproblemową jazdą i korzystał z samochodu przez dłuższy czas.
  • Jak długo sprzedający jeździł autem? Jeśli auto nie było awaryjne, od jego zakupu do chwili sprzedaży powinno pokonać spory dystans. Jeśli sprzedający powie Ci, że jedynie okazjonalnie korzystał z pojazdu, dowiedz się, co było tego powodem. Być może ukrywa on poważną wadę, której usunięcie jest kosztowne.
  • Czy będziesz mógł sprawdzić stan techniczny w wybranej stacji diagnostycznej? Jeśli sprzedający bez problemu się na to zgodzi, najprawdopodobniej nie chce przed Tobą zataić żadnych usterek. Pamiętaj, aby samodzielnie wybrać warsztat, a nie godzić się na placówkę wskazaną przez sprzedającego. Może bowiem mieć w niej zaprzyjaźnionego mechanika, który nie przekaże Ci całej prawdy.

Nie wiesz, co sprawdzić przed kupnem samochodu? Zapytaj sprzedającego o wyposażenie pojazdu. Dowiedz się, czy w aucie znajduje się to, czego potrzebujesz, a to pozwoli Ci określić cenę, jaką będziesz w stanie za nie zapłacić.

Aspekty prawne — co sprawdzić przy zakupie auta?

Przygotowując się do zakupu samochodu, musisz się skupić nie tylko na jego stanie technicznym, ale także kwestiach prawnych. Auto może być bowiem poszukiwane przez policję w związku z jego kradzieżą lub stanowić zastaw kredytu. Dokładne zapoznanie się z dokumentami pojazdu pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia informacji o konkretnym samochodzie w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jest ona dostępna na stronie historiapojazdu.gov.pl i obejmuje nie tylko auta zarejestrowane w Polsce, ale także te importowane z USA, Kanady oraz wybranych krajów europejskich.

Baza CEPiK — czego można się z niej dowiedzieć?

We wspomnianej bazie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących między innymi odczytów licznika, badań technicznych, zmian właściciela czy ważności polisy OC. W tym rejestrze sprawdzisz także, czy auto, które chcesz kupić, nie zostało zgłoszone jako kradzione. Do sprawdzenia historii pojazdu potrzebujesz tylko numeru rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Korzystanie z tego serwisu jest darmowe.

Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu? Formalności

Jeśli znalazłeś swój wymarzony samochód oraz sprawdziłeś jego historię i zweryfikowałeś stan techniczny, nadszedł czas na dopełnienie wszelkich formalności związanych z jego zakupem. Kluczowa jest umowa kupna-sprzedaży. Muszą się w niej znaleźć dane pojazdu i obu stron transakcji, a także wskazanie aktualnego przebiegu pojazdu oraz cena. Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach.

Sprzedający musi Ci przekazać wszystkie dokumenty związane z samochodem. W przypadku auta sprowadzanego z zagranicy muszą one potwierdzać, że odbyło się to w pełni legalnie.

Zakup samochodu — o czym jeszcze trzeba pamiętać?

W ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości samochodu, która została zawarta w umowie. O jego opłaceniu trzeba pamiętać jeszcze przed rejestracją auta. Nie warto zaniżać wartości pojazdu wpisywanej do umowy w celu uniknięcia płacenia wysokiego podatku, gdyż może to wzbudzić podejrzenia i wiązać się z problemami.

Na rejestrację auta masz 30 dni od chwili jego zakupu. Oprócz wypełnionego wniosku musisz także dostarczyć następujące dokumenty:

  • dokument potwierdzający własność (umowa, faktura itp.),
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • ważne badania techniczne,
  • tablice rejestracyjne,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana).

Niezbędne jest także uiszczenie opłat za rejestrację pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na zmianę tablic, łącznie zapłacisz 160 zł. Możesz jednak zostawić dotychczasowe blachy, jeśli auto było już wcześniej zarejestrowane w Polsce. W takim przypadku koszt (z pozwoleniem czasowym) wynosi 80 zł. Ta kwota może być jednak niższa, jeśli zostawisz tablice bez wydawania pozwolenia czasowego. Zapłacisz wtedy 66,50 zł.

Ubezpieczenie OC — nie zapomnij o polisie!

Upewnij się, że kupujesz auto z ważnym ubezpieczeniem OC. Jest to obowiązkowa polisa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. W przypadku zakupu używanego samochodu możesz się zdecydować na kontynuowanie ubezpieczenia, które kupił poprzedni właściciel. Musi on jednak poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. Pamiętaj, że taka polisa nie wznowi się automatycznie. Oznacza to, że będziesz musiał zawrzeć nową umowę. Zakres OC we wszystkich firmach jest taki sam, gdyż regulują go przepisy prawa. Oznacza to, że nie musisz wybierać najdroższej opcji, gdyż wcale nie zapewni Ci lepszej ochrony.

Zakup samochodu to poważna decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Jeśli dokładnie sprawdzisz stan techniczny auta oraz zweryfikujesz wszystkie dokumenty, będziesz mógł się cieszyć przyjemną jazdą oraz brakiem problemów ze swoim nowym pojazdem.

Zobacz podobne artykuły