Napędy xdrive, 4matic oraz quattro zostały stworzone przez niemieckie koncerny. Są uznawane za jedne z najlepszych i niezawodnych na całym rynku motoryzacyjnym, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. Poznaj najważniejsze informacje na ich temat oraz przekonaj się, który jest rozwiązaniem dla Ciebie.
- Napęd quattro — co warto o nim wiedzieć?
- Napęd quattro — wady i zalety
- Napęd xdrive — najważniejsze informacje
- Napęd 4matic - co to znaczy?
- Napęd quattro xdrive vs 4matic - porównanie
- Napęd xdrive czy quattro — na który się zdecydować?
- Jaki napęd wybrać - 4matic, xdrive czy quattro?
- Rodzaje napędów na 4 koła — zapamiętaj!
Napęd quattro — co warto o nim wiedzieć?
Firma Audi opracowała napęd quattro. Powstał on w latach 80. XX wieku. Jego charakterystyczną cechą jest rozdzielenie momentu obrotowego między tylną a przednią oś. Dzięki temu auta wyposażone w napęd quattro znakomicie trzymają się drogi oraz zapewniają lepszą stabilność podczas jazdy.
Firma Audi opracowała także inne warianty napędu. Wśród nich można wyróżnić wersję z aktywnym układem skrętnym oraz ze zróżnicowanym podziałem momentu obrotowego. W niektórych autach wykorzystywany jest także quattro ultra. Jest to system z możliwością odłączenia jednej osi. Wpływa to na obniżenie zużycia paliwa.
Napęd quattro — wady i zalety
Jeśli zastanawiasz się nad samochodem Audi wyposażonym w napęd quattro, wady i zalety to coś, co powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności. Do niedogodności można zaliczyć przede wszystkim:
- wyższe zużycie paliwa w porównaniu z modelami napędzanymi na jedną oś,
- wyższą cenę samochodu wyposażonego w napęd quattro,
- wyższe koszty serwisowania ze względu na bardziej skomplikowaną budowę układu.
Najważniejsze zalety tego rodzaju napędu to przede wszystkim:
- poprawa ogólnych osiągów samochodu,
- zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy,
- lepsze trzymanie się drogi,
- poprawa stabilności w trakcie prowadzenia bez względu na warunki drogowe.
Jeśli zależy Ci na aucie, które dobrze radzi sobie zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni, samochód z napędem quattro będzie doskonałym rozwiązaniem.
Napęd xdrive — najważniejsze informacje
Niemiecki koncern BMW opracował napęd xdrive. Co to oznacza? Charakteryzuje się on elastycznym rozkładem momentu obrotowego między poszczególnymi osiami. Dzięki temu auta wyposażone w ten napęd znakomicie radzą sobie także w trudnych warunkach. Zastanawiasz się, jak działa xdrive? Ten napęd przekazuje moment obrotowy na oś o większej przyczepności. W ten sposób jazda samochodem wyposażonym w niego jest bezpieczniejsza, a osiągi zoptymalizowane.
Dla kogo napęd xdrive jest dobrym rozwiązaniem? Auta tego rodzaju są chętnie wybierane głównie przez miłośników sportowych samochodów, którzy cenią sobie także bezpieczeństwo i wysoki komfort prowadzenia.
Jak działa xdrive w samochodach BMW?
Napęd na wszystkie koła xdrive jest skuteczny, dlatego warto wziąć go pod uwagę. Poniżej opisaliśmy najważniejsze zasady jego działania.
- Czujniki monitorują prędkość poszczególnych kół oraz wykrywają ewentualne poślizgi samochodu.
- Współpracują one z systemem DSC, czyli dynamiczną kontrolą stabilności.
- Jeżeli któreś z kół wpada w poślizg, elektronicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe, które jest zintegrowane ze skrzynią biegów, przenosi moment obrotowy na oś wymagającą wsparcia.
W ten sposób napęd zabezpiecza pojazd przed utratą przyczepności i wpadnięciem w niekontrolowany poślizg.
Napęd 4matic - co to znaczy?
Firma Mercedes-Benz wyposaża swoje samochody w napęd 4matic. Co to oznacza dla przeciętnego kierowcy? Jest to najbardziej złożony układ w porównaniu do dwóch omówionych wcześniej. Ma on dość skomplikowaną konstrukcję, która pozwala optymalnie dopasować parametry jazdy do aktualnych warunków na drodze. W tym rodzaju napędu moment obrotowy jest przekazywany na oś o większej przyczepności. Dzięki temu prowadzenie pojazdu nawet po mokrej i śliskiej nawierzchni jest łatwiejsze i efektywniejsze.
Jeśli już wiesz, co oznacza 4matic, powinieneś także przekonać się, w jakie dodatkowe technologie może być on wyposażony. W różnych modelach producent stosuje innowacyjne rozwiązania, takie jak sprzęgła wielopłytkowe czy elektroniczne sterowanie momentem obrotowym. Samochody Mercedes-Benz wyposażone w ten napęd są chętnie wybierane przez kierowców, dla których najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo.
Samochód z napędem 4matic - czy warto się na niego zdecydować?
Auta wyposażone w napęd 4matic wyróżniają się bardziej skomplikowanym systemem sterowania momentem obrotowym. Dzięki temu są lepiej dostosowane do warunków panujących na drodze bez względu na to, czy nawierzchnia jest sucha, czy mokra oraz pokryta śniegiem i błotem.
Napęd quattro xdrive vs 4matic - porównanie
Najważniejsza różnica quattro vs xdrive oraz 4matic dotyczy przede wszystkim sposobu rozdzielania momentu obrotowego. W pierwszym przypadku odbywa się to jednocześnie między przednią i tylną osią. Rozkład sił jest dynamiczny i uwarunkowany tym, co dzieje się na drodze. Centralny mechanizm różnicowy przekazuje zazwyczaj 60% mocy silnika na przednią oraz 40% na tylną oś. W sytuacji, gdy koła zaczynają się ślizgać, następuje zmiana rozkładu siły. Nowoczesne auta z napędem quattro są w stanie przesyłać do 85% mocy na tył lub do 70% na przednią, jeśli wymagają tego warunki.
W przypadku napędów xdrive oraz 4matic moment obrotowy trafia na oś o większej przyczepności. Samochody wyposażone w nie dobrze radzą sobie na mokrej i suchej nawierzchni. Można nimi bezpiecznie jeździć zarówno po śniegu, jak i błocie. Wybór konkretnego napędu nie jest więc łatwym zadaniem. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od samochodu.
Napęd xdrive czy quattro — na który się zdecydować?
Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze różnice w porównaniu napędów xdrive vs quattro? Są one wynikiem zastosowania zróżnicowanych konstrukcji oraz rozwiązań technologicznych. Quattro zapewnia stałe rozdzielenie momentu obrotowego, dzięki czemu auto wyposażone w ten rodzaj napędu lepiej trzyma się drogi. Zapewnia to także optymalną stabilność podczas prowadzenia.
Napęd xdrive wyróżnia się większą elastycznością ze względu na to, że przekazuje moment obrotowy między osiami. W ten sposób auto może lepiej dopasować się do warunków panujących na drodze. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać samochód wyposażony w xdrive czy quattro, to odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.
Jaki napęd wybrać - 4matic, xdrive czy quattro?
Już wiesz, jak działa xdrive od BMW, quattro od Audi oraz 4matic opracowany przez Mercedes-Benz. Każdy z tych napędów ma wady oraz zalety, które wpływają na ich popularność.
Xdrive zapewnia znakomitą przyczepność oraz stabilną jazdę w różnych warunkach. Dynamicznie dostosowuje rozkład sił między poszczególnymi osiami, aby zwiększyć osiągi, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Auta wyposażone w napęd xdrive to pojazdy ze sportowym zacięciem.
Napęd quattro radzi sobie przede wszystkim na mokrej i śliskiej nawierzchni, dzięki stałemu rozdzielaniu momentu obrotowego na obie osie w różnym zakresie. Jeśli więc szukasz auta, które zapewni Ci bezpieczeństwo i wysoki komfort jazdy, weź pod uwagę modele Audi z napędem quattro.
4matic to zaawansowany system, który gwarantuje jeszcze lepsze dostosowanie parametrów auta do warunków drogowych. Ten napęd wyróżnia się niezawodnością oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań. Samochody marki Mercedes-Benz, które są w niego wyposażone to synonim bezpieczeństwa, elegancji i prestiżu.
Rodzaje napędów na 4 koła — zapamiętaj!
Napęd 4x4 jest chętnie wybierany przez kierowców ze względu na to, że zapewnia stabilną i bezpieczną jazdę bez względu na warunki panujące na drodze. Najpopularniejsze warianty dostępne na rynku to przede wszystkim 4matic od Mercedes-Benz, quattro opracowane przez Audi oraz xdrive, w który są wyposażane niektóre modele BMW. Cieszą się one największą popularnością ze względu na ich wydajność i niezawodność, którą zapewniają.
Napęd quattro rozdziela moment obrotowy jednocześnie na obie osie. Z kolei 4matic oraz xdrive przenoszą go na oś o większej przyczepności. Wszystkie te rozwiązania mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Bez względu na to, na który napęd się zdecydujesz, z pewnością auto w niego wyposażone zapewni Ci stabilną i bezpieczną jazdę w różnych warunkach.