Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

21 maj 2024
Po jakim czasie kasują się punkty karne?
Kierowcy za różnego rodzaju wykroczenia drogowe są karani mandatami oraz punktami karnymi. Przekroczenie określonego limitu skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy oraz koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Dowiedz się, po jakim czasie kasują się punkty karne.

Po jakim czasie kasują się punkty karne w 2024 roku?

Jest to bardzo ważne zagadnienie, gdyż zmiany w przepisach dotyczących wysokości mandatów oraz liczby punktów karnych wprowadziły nieco chaosu. Pierwsze znaczące modyfikacje weszły w życie we wrześniu 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. 2022 poz. 1951) z 17 września 2022 roku punkty karne kasowały się po upływie 2 lat od momentu zapłacenia mandatu.

Jednak rok później, bo 17 września 2023 roku, przywrócono wcześniejsze przepisy, które zakładały kasowanie punktów po roku. Co to dokładnie oznacza dla kierowców? To, kiedy kasują się punkty karne, zależy od daty otrzymania mandatu. Jeśli kara została nałożona w okresie między 17 września 2022 roku a 17 września 2023 roku, to znikną one z konta dopiero po upływie 2 lat. Jednak w przypadku kierowców ukaranych po tej drugiej dacie skasują się już po roku.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2024 roku?

Nowe przepisy obowiązujące od września 2023 roku nie tylko określiły to, po jakim czasie znikają punkty karne, ale także wprowadziły ponownie możliwość ich samodzielnej redukcji. Przywrócono bowiem kursy pozwalające zmniejszyć ich liczbę. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ich zasady nieco się różnią od tych, które obowiązywały przez 17 września 2022 roku.

Kursy redukujące liczbę punktów karnych – najważniejsze zasady

Z takich kursów mogą skorzystać kierowcy, którzy mają prawo jazdy od co najmniej roku. Udział w szkoleniu jest możliwy raz na pół roku. Jednorazowo można zredukować 6 punktów karnych.

Kurs składa się z ośmiu wykładów, każdy z nich trwa 45 minut. Podczas nich są poruszane następujące zagadnienia:

 • prawne oraz społeczne skutki wypadków;
 • zasady i przepisy ruchu drogowego;
 • najczęstsze przyczyny oraz skutki wypadków;
 • sposoby zapobiegania wypadkom;
 • psychologiczne aspekty kierowania pojazdami.

Każdy uczestnik będzie musiał także przejść jedno zadanie praktyczne na placu manewrowym. Polega ono na wykonaniu hamowania awaryjnego przy prędkości wynoszącej 30–50 km/h.

Kursy redukujące liczbę punktów karnych są organizowane w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego wyłącznie w formie stacjonarnej. Są to odpłatne szkolenia, a ich cena zależy głównie od konkretnego regionu.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, po jakim czasie kasują się punkty karne w 2024 roku oraz w jaki sposób można sprawdzić ich liczbę. Pierwszym rozwiązaniem jest wizyta na wybranym komisariacie policji. Tam po przedstawieniu dokumentu tożsamości otrzymasz taką informację.

Możesz jednak zrobić to także przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się do serwisu mObywatel. Tam w zakładce „Sprawdź swoje punkty karne” znajdziesz tę informację. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, które pozwoli Ci zweryfikować ich liczbę w dowolnym momencie i z każdego miejsca.

Ile wynosi limit punktów karnych?

Limit punktów karnych dla kierowców, którzy mają prawo jazdy od co najmniej roku, wynosi 24. W przypadku krótszego stażu wystarczy ich 20, aby stracić nie tylko sam dokument, ale i uprawnienia. Starosta cofa je aż do momentu ponownego odbycia kursu oraz zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku kierowców, którzy mają uprawnienia krócej niż rok, nie ma możliwości zredukowania liczby punktów poprzez udział w kursie. Trzeba więc czekać do momentu,  kiedy skasują się punkty karne.

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych – co należy zrobić?

Jeśli przekroczysz dopuszczalny limit punktów karnych, otrzymasz skierowanie na badania psychologiczne oraz ponowny egzamin na prawo jazdy. W przypadku kierowców, którzy mają uprawnienia powyżej roku, nie ma obowiązku zaliczania całego kursu. Wystarczy, że podejdziesz do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.

Pamiętaj! Jeśli masz prawo jazdy na kilka kategorii, to po przekroczeniu limitu punktów stracisz wszystkie uprawnienia, bez względu na to, jakim pojazdem poruszałeś się w momencie zatrzymania.

Jeśli zaliczysz egzamin, odzyskasz swój dokument i będziesz mógł ponownie jeździć. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku jego niezdania. Wtedy będziesz musiał przejść od nowa cały kurs, a po jego zakończeniu ponownie podejść do egzaminu.

Taryfikator punktów karnych – ile ich otrzymasz za konkretne wykroczenia?

Warto wiedzieć nie tylko, po ilu latach kasują się punkty karne, ale także, ile możesz ich otrzymać za konkretne wykroczenia. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące przekroczenia prędkości, a także wysokości mandatów oraz liczby punktów, które otrzymasz w razie kontroli. 

Przekroczenie prędkościLiczba punktów karnychWysokość mandatuDodatkowe uwagi 
do 10 km/h1 pkt50 zł-/- 
11–15 km/h2 pkt100 zł-/- 
16–20 km/h3 pkt200 zł-/- 
21–25 km/h5 pkt300 zł-/- 
26–30 km/h7 pkt400 zł-/- 
31–40 km/h9 pkt800 zł za to samo wykroczenie w ciągu 2 lat 1 600 zł
41–50 km/h11 pkt1 000 zza to samo wykroczenie w ciągu 2 lat 2 000 zł
61–60 km/h13 pkt1 500 złza to samo wykroczenie w ciągu 2 lat 3 000 zł
61–70 km/h14 pkt2 000 zł za to samo wykroczenie w ciągu 2 lat 4 000 zł
71 km/h i więcej15 pkt2 500 zł za to samo wykroczenie w ciągu 2 lat 5 000 zł

Jak widzisz, jazda z nadmierną prędkością, która znacząco wykracza poza dopuszczalny limit, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Nie tylko zapłacisz wysoki mandat, ale też możesz otrzymać nawet 15 punktów karnych. W przypadku recydywy, czyli ponownego dopuszczenia się tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat w niektórych przypadkach przewidziano podwojenie mandatu. Liczba punktów karnych pozostaje jednak taka sama.

Za jakie wykroczenia można otrzymać najwięcej punktów karnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami policja może ukarać kierowcę maksymalnie 15 punktami karnymi. Są one przyznawane za najpoważniejsze wykroczenia. Otrzymasz je m.in. w następujących przypadkach:

 • nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych;
 • spowodowania wypadku drogowego, sprowadzenia katastrofy w ruchu lub stworzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu;
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
 • wyprzedzanie na pasach lub bezpośrednio przed nimi;
 • kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających;
 • ominięcie pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszych;
 • niezatrzymanie się do kontroli drogowej;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 70 km/h;
 • niestosowanie się do znaku B-25 i B-26 oznaczających zakaz wyprzedzania;
 • wjazd na przejazd kolejowy mimo opuszczonych zapór, a także wtedy, gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte lub podnoszenie nadal trwa;
 • wjazd na przejazd kolejowy mimo braku miejsca po drugiej stronie potrzebnego do kontynuowania jazdy.

Są to sytuacje, które stwarzają duże zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Warto wiedzieć, że przepisy, które wejdą 14 marca 2024 roku, zakładają możliwość przepadku pojazdu mechanicznego za jazdę w stanie nietrzeźwości. Będzie to kolejna z dostępnych kar, które mają pomóc w walce z niebezpiecznymi kierowcami.

Jeżdżąc niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, trzeba się liczyć z możliwością otrzymania mandatu, a także punktów karnych. Przekroczenie ich limitu skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy, a więc dla wielu osób jest poważnym problemem. Warto więc na bieżąco sprawdzać ich liczbę oraz skorzystać z możliwości ich zredukowania poprzez uczestnictwo w kursach.

Zobacz podobne artykuły