Już w 2025 r. do sprzedaży ma trafić pierwszy elektryczny model Suzuki — eVX. To ważny krok dla marki, która do tej pory bazowała na nowoczesnej technologii hybrydowej. Jaki będzie nowy samochód, czym będzie się charakteryzował? Poznaj odpowiedzi na te pytania, zanim pojawi się w polskich salonach.
- Marka Suzuki — najważniejsze informacje
- Suzuki eVX — co warto o nim wiedzieć?
- Suzuki eVX — design pierwszego elektryka w portfolio
- Wnętrze Suzuki eXV
- Suzuki eXV — osiągi i parametry techniczne
- Suzuki eVX — wymiary
- Suzuki eXV — cena nowego elektryka
- Oferta Suzuki — na jakie modele warto zwrócić uwagę?
- Suzuki S-Cross
Marka Suzuki — najważniejsze informacje
Suzuki Motor Corporation to japoński producent samochodów, motocykli oraz silników. Historia marki sięga 1909 r. W 1955 r. na rynku pojawiło się pierwsze masowo produkowane auto, czyli Suzulight. Był to nowoczesny model z napędem na przednie koła. W 1983 r. marka prowadziła do sprzedaży pierwszego quada — model QuadRunner LT125.
W 2004 r. zadebiutowała nowa generacja Suzuki Swift, która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na całym świecie. Przez kolejne lata w portfolio marki pojawiały się kolejne auta zyskujące zainteresowanie i zaufanie użytkowników. Cieszą się one opiniami samochodów funkcjonalnych, niezawodnych oraz mało awaryjnych.
Suzuki eVX — co warto o nim wiedzieć?
Marki Toyota oraz Suzuki współpracują ze sobą od 2016 r. i stawiają przede wszystkim nad elektryfikacją modeli wypuszczanych na rynek. Wymiana technologii oraz doświadczeń i wiedzy do tej pory zaowocowała pojawieniem się w Suzuki Swace — odpowiednika hybrydowej Toyoty Corolli oraz Suzuki Across — mającego wiele wspólnego z Toyotą RAV4 plug-in. Kolejnym efektem udanej współpracy ma być elektryczny SUV Suzuki eVX.
Kiedy pojawi się w salonach także w Polsce? Produkcja ma rozpocząć się już wiosną 2025 r. Suzuki w kolejnych latach planuje stopniowe wycofywanie ze sprzedaży modeli Swift Sport oraz Ignis. W ofercie ma pozostać hybrydowy Swift, Vitara, S-Cross oraz Across PHEV. Do 2030 r. w portfolio modele spalinowe mają być zastąpione elektrykami.
Suzuki eVX — design pierwszego elektryka w portfolio
Pierwszy elektryczny samochód Suzuki ma wyglądać tak samo, jak zaprezentowana podczas targów Auto Expo 2023 w Delhi wersja koncepcyjna. Futurystyczny design crossovera mają podkreślać solidne, nielakierowane osłony progów, poszerzone nadkola w kolorze czarnym oraz podcięte po bokach zderzaki.
Suzuki eVX powstaje na tej samej platformie, na której będzie bazować model Toyota Urban SUV. Ma zapewniać optymalną przestrzeń wewnątrz kabiny, co osiągnięto m.in. przez rozstawienie kół praktycznie na rogach nadwozia. Obniżony środek ciężkości oraz lepsze rozłożenie masy tego auta mają zapewniać doskonałe właściwości jezdne.
Wnętrze Suzuki eXV
Wnętrze Suzuki eXV to przede wszystkim wszechobecny minimalizm. Główną częścią kokpitu jest ekran zajmujący ok. 75% jego powierzchni. Sterowanie multimediami, ogrzewaniem i innymi funkcjami umożliwiają podświetlane przełączniki pojemnościowe, które są umieszczone także na kierownicy, aby zapewnić do nich bezproblemowy dostęp w trakcie jazdy.
Suzuki eXV — osiągi i parametry techniczne
Podczas premiery modelu eXV podano, że będzie on wyposażony w akumulator o pojemności 60 kWh umożliwiający pokonanie do 500 km na jednym ładowaniu. Jeśli w rzeczywistości zostaną osiągnięte takie parametry, to nowe Suzuki stanie się poważnym rywalem dla innych elektryków oferowanych na rynku już od dłuższego czasu, takich jak np. Tesla Model X Long Range. eXV ma być dostępny w wersji z napędem na jedną oś, a także w wariancie AWD z dwoma silnikami elektrycznymi.
Suzuki eVX — wymiary
Wymiary Suzuki eVX to:
- 4 300 mm długości,
- 1 800 mm szerokości,
- 1 600 mm wysokości.
Będzie to więc większy model niż jeden z najlepiej sprzedających się samochodów tej marki, czyli Suzuki Vitara.
Suzuki eXV — cena nowego elektryka
Wiosną w fabryce Suzuki Motor Gujarat w Indiach ma rozpocząć się seryjna produkcja modelu Suzuki eVX. Cena tego modelu nie jest jeszcze znana, ale w sieci można znaleźć informacje, że podstawowy wariant wyposażenia będzie kosztował od ok. 160 000 zł. Nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać, aż samochód ten faktycznie wejdzie do oferty producenta.
Oferta Suzuki — na jakie modele warto zwrócić uwagę?
Zanim Suzuki eXV trafi do sprzedaży, warto zwrócić na inne modele dostępne w ofercie tej japońskiej marki. A jest w czym wybierać! Sprawdź, co warto wiedzieć o wybranych samochodach Suzuki.
Suzuki Swift
Suzuki Swift to kompaktowy samochód miejski. Jest wyposażony w nowoczesny napęd mil hybrid oraz silnik benzynowy 1.2 DUALJET. Zapewnia oszczędną jazdę oraz zmniejszoną emisję spalin przy wyższym momencie obrotowym. Jednostka napędowa Suzuki Swift współpracuje z hybrydowym napędem SHVS. Jest on odpowiedzialny za to, że podczas zwalniania lub hamowania przekształca energię kinetyczną w elektryczną i magazynuje ją w akumulatorze litowo-jonowym.
Podstawowa wersja wyposażenia Comfort Plus obejmuje m.in.:
- reflektory LED Hi/Low (dla świateł mijania i drogowych),
- czujniki parkowania,
- kamerę cofania,
- system multimedialny z 9’’ ekranem.
Za bezpieczeństwo odpowiada m.in.:
- system rozpoznawania znaków drogowych,
- system wspomagania ruszania na wzniesieniu,
- system ABS, EBD i wspomaganie hamowania awaryjnego BAS,
- system stabilizacji toru jazdy ESP® z kontrolą trakcji.
Suzuki Swift od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych modeli tej marki.
Suzuki Swace
Suzuki Swace to wszechstronne kombi, które dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii hybrydowej zapewnia ekonomiczną jazdę. Układ łączy mocny silnik elektryczny z jednostką benzynową o pojemności 1.8 l. Zapewnia to dynamiczną jazdę, optymalne przyspieszenie oraz niskie zużycie paliwa.
Wyposażenie w podstawowej wersji obejmuje m.in. reflektory LED, 2- strefową klimatyzację, podgrzewaną kierownicę oraz multimedialny system z ekranem dotykowym. Za komfort odpowiada głównie funkcja świateł „Follow me home”, automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne oraz możliwość wyboru trybu jazdy.
Suzuki Vitara
Vitara to legendarny SUV w portfolio marki. Teraz jest dostępny z napędem hybrydowym Strong Hybrid. Jest połączeniem nowoczesności z najwyższym poziomem wygody i funkcjonalności. To auto doskonale radzi sobie nie tylko na miejskich drogach, ale również podczas pokonywania tras o nieutwardzonej nawierzchni. Umożliwia to duży prześwit oraz napęd na wszystkie koła.
Nowa wersja Suzuki Vitara to napęd hybrydowy z wolnossącym silnikiem benzynowym 1.5 i elektryczną jednostką napędową o mocy 33 KM. W litowo-jonowym akumulatorze 140 V i pojemności 840 kWh gromadzi energię pozwalającą na jazdę wyłącznie na silniku elektrycznym. 6- biegowa zautomatyzowana skrzynia biegów umożliwia płynną jazdę. Wsparciem dla układu napędowego jest układ ISG zintegrowany z silnikiem. Jest zasilany akumulatorem i umożliwia łagodny rozruch podczas jazdy po mieście. Dzięki temu znacząco obniża się spalanie, a także emisja zanieczyszczeń.
Suzuki S-Cross
Ten model to połączenie najlepszych cech kompaktowego auta osobowego i SUV-a. Poradzi sobie z jazdą po nieutwardzonej nawierzchni. Umożliwia to zaawansowany napęd na wszystkie koła. S-Cross jest dostępny w dwóch wersjach silnikowych:
- z układem mild Hybrid,
- z układem DualJet Hybrid.
Na uwagę zasługuje wyposażenie standardowe obejmujące m.in. elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, centralny zamek ze zdalnym sterowaniem elektrycznie regulowane szyby, kamerę cofania i interaktywny multimedialny wyświetlacz z ekranem dotykowym 7’’.
Bezpieczeństwo zapewnia m.in. system stabilizacji toru jazdy, wspomaganie awaryjnego hamownia, asystent ruszania na wzniesieniu, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa, rozpoznawanie znaków drogowych. Wszystkie te funkcje sprawiają, że podróżowanie Suzuki S-Cross jest niezwykle przyjemne i komfortowe bez względu na warunki pogodowe czy terenowe.
Producenci samochodów coraz chętniej stawiają na elektryfikację swoich pojazdów. Wypuszczają na rynek odświeżone wersje dobrze znanych modeli, ale z silnikami elektrycznymi lub tak jak Suzuki, projektują zupełnie nowe samochody. eXV ma być odpowiedzią na zmieniające się preferencje użytkowników, którzy w dużej mierze stawiają na funkcjonalność, oszczędność i ekologię.