- Ubezpieczenie GAP w leasingu. Czy jest obowiązkowe?
- Ubezpieczenie GAP zabezpiecza od utraty wartości samochodu
- Co jeszcze zapewnia GAP?
- Ubezpieczenie GAP indeksowy – co to jest?
- Rodzaje ubezpieczeń GAP:
- Kalkulator GAP – ile kosztuje ubezpieczenie
Ubezpieczenie GAP w leasingu. Czy jest obowiązkowe?
GAP w leasingu nie jest obowiązkowy. Jednak nie bez powodu kierowcy coraz częściej decydują się opłacać tę dodatkową polisę. Ubezpieczenie GAP to opcja dla kierowców, którzy zawsze chcą czuć się należycie zabezpieczeni i mieć poczucie komfortu, że w związku z jakimś nieprzewidzianym zdarzeniem będzie czekać ich nieplanowany wydatek. Czym jest więc ubezpieczenie GAP?
Wyobraźmy sobie, że jeździmy samochodem finansowanym przez firmę leasingową i niestety dochodzi do kolizji. Nie ważne, czy jest ona spowodowana przez nas samych, czy innego kierowcę. OC lub AC w takim przypadku pokryje straty, ale tylko do wysokości wartości samochodu. I mowa tu nie o początkowej wartości auta, lecz o tej z dnia zdarzenia drogowego. Wtedy może okazać się, że kierowca pozostanie bez nadającego się do jazdy samochodu, a ubezpieczenie nie pozwoli na zakup nowego. I tu pomocne okazuje się właśnie ubezpieczenie GAP. Polisa ta pokrywa bowiem różnicę między tym, co otrzyma kierowca z ubezpieczenia OC lub AC a wartością nowego samochodu.
Ubezpieczenie GAP zabezpiecza od utraty wartości samochodu
Dochodzi do niej wraz z upływem lat czy przejechaniem kolejnych tysięcy kilometrów. Ubezpieczenie GAP minimalizuje więc niemal do zera spadek wartości samochodu w wyniku zniszczeń, do których mogło dojść w wyniku np. wypadku. Ubezpieczenie GAP sprawdza się najlepiej w przypadku kradzieży auta. Autocasco wypłaci oczywiście odszkodowanie, ale adekwatne do wieku skradzionego pojazdu. To nie wystarczy na zakup nowego podobnej klasy pojazdu. Podobnie zresztą będzie w przypadku szkody całkowitej. Gdy wartość szkód powstałych w wyniku kolizji będzie wyższa niż 70 proc., firma ubezpieczeniowa zdecyduje o wypłacie ubezpieczenia z tytułu szkody całkowitej. Będzie ona odpowiadała wartości nie nowego samochodu, lecz średniej dla cen aut z tego samego rocznika.
Co jeszcze zapewnia GAP?
Bez ubezpieczenia GAP może się okazać, że pomimo uzyskania przez instytucję finansową odszkodowania z OC czy AC klientowi pozostanie do uregulowania jeszcze część rat. Musiałby on wtedy płacić leasing, nie mając auta. Rozwiązaniem idealnym jest w tym przypadku właśnie ubezpieczenie GAP.
Jak więc widać, ubezpieczenie OC i AC może w pewnych przypadkach okazać się opcją niewystarczającą. Bardziej przezorni kierowcy, czyli tacy, którzy obawiają się nieprzewidzianych wydatków, zdecydowanie powinni zastanowić się nad takim dodatkowym ubezpieczeniem GAP.
GAP ubezpieczenie pozwoli nie tylko spokojnie spać, ale w przypadku np. działalności jednoosobowych potencjalna kolizja nie okaże się wstrząsem dla małego przedsiębiorstwa. Jego właściciel nie będzie musiał nagle wyasygnować środków na spłatę pozostałych rat leasingowych za samochód przy jednoczesnej inwestycji w nowy pojazd. Co istotne, brak samochodu w wielu przypadkach może oznaczać także brak dochodów. Opcja ubezpieczenia GAP wydaje się więc jak najbardziej uzasadnioną.
Ubezpieczenie GAP indeksowy – co to jest?
Zagłębiając się w tematykę ubezpieczeń komunikacyjnych, warto nieco bliżej przyjrzeć się ubezpieczeniom GAP. Istnieje bowiem kilka ich rodzajów. Bez obaw. Różnice nie są ani skomplikowane, ani tym samym trudne do zrozumienia.
Rodzaje ubezpieczeń GAP:
GAP indeksowy – to bardzo popularny rodzaj ubezpieczenia GAP. Stosuje się go często w przypadku krótkich umów leasingowych zawieranych np. na trzy lata. Na czym polega GAP indeksowy? W razie powstania szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości od 20 do 30 proc. wartości skradzionego lub uszkodzonego samochodu.
GAP fakturowy – to zdecydowanie najdroższy rodzaj ubezpieczenia typu GAP. Na czym on polega? Zawierając tego typu polisę, można liczyć na to, że w razie czego ubezpieczyciel wypłaci różnicę pomiędzy ceną samochodu zawartą na fakturze a jego wartością rynkową określoną na dzień kradzieży bądź wystąpienia wypadku.
GAP Casco – bardzo słusznie kojarzy się z ubezpieczeniem autocasco. Kierowcy samochodów objętych GAP Casco w razie kradzieży bądź szkody mogą liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC lub AC a kwotą ubezpieczenia autocasco (w przypadku szkód całkowitych powiększoną o wartość wraku) a sumą ubezpieczenia AC ustaloną na dzień zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
GAP finansowy – to także rodzaj ubezpieczenia GAP, które cieszy się sporą popularnością. To najtańszy rodzaj ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń GAP. Jest wskazany przy leasingu z niskim wkładem własnym lub z wysoką kwotą wykupu pojazdu. W ramach umowy firma ubezpieczeniowa pokryje różnicę między pozostałymi do spłaty ratami leasingu a kwotą odszkodowania wypłaconego z autocasco.
Kalkulator GAP – ile kosztuje ubezpieczenie
O zaletach ubezpieczania GAP przekonywać nie trzeba. Czy ten rodzaj ubezpieczenia jest jednak przystępny finansowo? To zależy od tego, jak sami to ocenimy, jednak często słyszy się, że ubezpieczenia w Polsce są drogie. Z drugiej strony, gdy uświadomimy sobie, ile możemy zaoszczędzić na wydatkach w momencie, gdy dojdzie do kolizji lub kradzieży samochodu, kwota ubezpieczenia nie wygląda już tak strasznie. Na wielu stronach można znaleźć kalkulator ubezpieczenia GAP. Warto poszukać go np. na stronach firm ubezpieczeniowych, a niekiedy również na witrynach instytucji finansowych oferujących takie narzędzia jak leasing czy kredyty. W pewnych przypadkach ubezpieczenie GAP można wykupić już za 0,4 proc. wartości pojazdu. Najlepiej wpisać w okienkach internetowego kalkulatora GAP podstawowe dane dotyczące auta, by sprawdzić, z jak dużą składką na ubezpieczenie GAP należy się liczyć. Stawki nie są szokujące. Zwłaszcza w przypadku zakupu nowego samochodu warto zainwestować w swój święty spokój. W razie kolizji lub kradzieży samochodu będzie można spokojnie spać.