- Oprocentowanie leasingu – stałe czy zmienne?
- Leasing a WIBOR
- Zmienna stopa procentowa a leasing
- Leasing ze stałym oprocentowaniem
- Leasing a stopy procentowe – którą opcję wybrać?
- Kiedy lepszą opcją będzie leasing ze stałym oprocentowaniem?
- Kiedy zdecydować się na leasing ze zmiennym oprocentowaniem?
- Czy można zmienić rodzaj oprocentowania w czasie trwania umowy leasingowej?
- Leasing 2023 – oprocentowanie zmienne czy stałe?
Oprocentowanie leasingu – stałe czy zmienne?
Rodzaj oprocentowania jest niezwykle istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o popularną formę finansowania, jaką jest leasing. To właśnie od sposobu obliczania oprocentowania będzie zależeć wysokość miesięcznych rat leasingowych. Raz podjęta decyzja będzie więc rzutować na cały okres trwania umowy. Warto dokładnie ją przemyśleć, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.
Leasing a WIBOR
WIBOR a leasing – co wspólnego mają ze sobą te dwa pojęcia? Każda osoba decydująca się na leasing powinna wiedzieć, że wysokość oprocentowania jest obliczana na podstawie wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate). Jest on referencyjną wysokością oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wartość WIBOR-u zależy od stóp procentowych, określonych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego.
Firmy leasingowe biorą pod uwagę jeden ze wskaźników – WIBOR 1M lub WIBOR 3M – w zależności od miesięcznego lub kwartalnego cyklu rozliczania. Dodatkowo do oprocentowania doliczana jest marża leasingodawcy.
Zmienna stopa procentowa a leasing
Choć do dyspozycji leasingodawców i ich klientów są dwa rodzaje stóp procentowych, o wiele częściej wybieraną, a wręcz domyślną opcją jest leasing ze zmienną stopą procentową.
Jeśli chodzi o taki leasing, oprocentowanie może się zwiększać lub zmniejszać przez cały czas trwania umowy. Firmy leasingowe w takiej sytuacji automatycznie zmieniają wysokość raty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zawsze należy się dokładnie zapoznać z umową leasingową przed jej podpisaniem. Niektóre firmy wprowadzają zapisy mówiące o tym, że obniżenie bądź podwyższenie raty nie dzieje się automatycznie, lecz zależy od ich decyzji, co nie zawsze jest opłacalne dla klientów.
Co więcej, czasami w OWUL (ogólnych warunkach umowy leasingu) może się pojawić informacja, że klient powinien wystosować wniosek o zmianę w harmonogramie spłat. Jeżeli leasingobiorca nie śledzi na bieżąco sytuacji rynkowej, może nie zauważyć zmian i tym samym wciąż płacić wyższe raty pomimo obniżenia wskaźnika WIBOR.
Leasing ze stałym oprocentowaniem
Drugim dostępnym rozwiązaniem jest leasing ze stałym oprocentowaniem. W jego przypadku można być pewnym, że przez cały okres trwania umowy wysokość oprocentowania pozostanie na takim samym poziomie: nie zmniejszy się ani nie zwiększy. Taka opcja jest z pewnością bezpieczna i na pewno atrakcyjniejsza dla wielu osób. Jednak co ciekawe, niektóre działające na rynku firmy leasingowe nie oferują finansowania ze stałą stopą oprocentowania.
Leasing a stopy procentowe – którą opcję wybrać?
Jeśli martwisz się, czy rata leasingu może wzrosnąć w najbliższym czasie, a chcesz właśnie skorzystać z finansowania, zdecyduj się na stałe oprocentowanie. Jeżeli natomiast nie obawiasz się zmian – tego, czy raty leasingu wzrosną, czy zmaleją – możesz skorzystać z finansowania ze zmiennym oprocentowaniem.
Wybór rodzaju oprocentowania nie zawsze jest łatwy. Jakimi czynnikami można się więc kierować? Najlepiej wziąć pod uwagę to, jak obecnie kształtuje się poziom stóp procentowych oraz jakie są prognozy. Przed podpisaniem umowy z firmą leasingową warto się zainteresować poziomem WIBOR-u i sytuacją rynkową, a także zapoznać z rokowaniami specjalistów finansowych. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Kiedy lepszą opcją będzie leasing ze stałym oprocentowaniem?
Dowiedz się, jaki wybrać leasing, jakie oprocentowanie będzie korzystniejsze i na jakie czynniki zwracać uwagę. Na stałą stopę procentową warto się zdecydować w następujących przypadkach:
- Kwota leasingu jest wysoka – przy znacznym podwyższeniu rat będzie można uniknąć utraty płynności finansowej.
- Umowa leasingowa jest zawierana na długi czas – im dłuższy okres leasingu, tym trudniej przewidzieć, jak będą się kształtować stopy procentowe.
- Brak wystarczających umiejętności analizowania rynku.
- Sytuacja rynkowa jest niestabilna i ciężko stwierdzić, jakie będą kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej NBP.
- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w najbliższym czasie dojdzie do podwyżki wskaźników WIBOR.
- Podczas podpisywania umowy leasingowej różnica pomiędzy kosztami stałego a zmiennego oprocentowania jest podobna.
Kiedy zdecydować się na leasing ze zmiennym oprocentowaniem?
Kiedy lepiej wybrać leasing ze zmiennym oprocentowaniem? Warto to zrobić na przykład, jeśli WIBOR i stopa procentowa plasują się na wysokim poziomie, ale prawdopodobnie już niedługo zostaną obniżone. To również dobra opcja, gdy stopa procentowa i WIBOR znajdują się na niskim poziomie i co ważne, żadna z prognoz nie wskazuje na podwyżkę tych wartości. Zmienne oprocentowanie jest też bardziej opłacalne w przypadku umów leasingowych zawieranych na krótki okres – można bowiem łatwiej przewidzieć wysokość oprocentowania. Jeśli firma leasingowa proponuje korzystniejsze warunki finansowania przy wyborze zmiennej stopy oprocentowania, lepszą decyzją może się okazać wybranie tego rodzaju leasingu.
Czy można zmienić rodzaj oprocentowania w czasie trwania umowy leasingowej?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można zmienić aktualne oprocentowanie leasingu, na które zdecydowało się przy podpisywaniu umowy leasingowej. Jak się okazuje, taka opcja bywa możliwa. Część firm leasingowych pozwala swoim klientom na przejście ze stałej stopy na zmienną albo odwrotnie. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to nieczęsto spotykana praktyka. W przypadku możliwości zmiany marża firmy pozostaje bez zmian, natomiast nierzadko konieczne jest dodanie do umowy płatnego aneksu.
Warto zapytać o możliwość zmiany oprocentowania w czasie trwania umowy jeszcze przed jej podpisaniem. Wtedy konsultant przedstawi wszystkie dostępne opcje, na jakie można się zdecydować względem finansowania i pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do sytuacji finansowej Twojej firmy.
Leasing 2023 – oprocentowanie zmienne czy stałe?
Zarówno w przypadku WIBOR-u 1M, jak i 3M od początku 2023 roku można zauważyć wahania wysokości tych wskaźników. Szczególnie dynamiczne zmiany były zauważalne w odniesieniu do WIBOR-u 1M. Nie są to jednak bardzo drastyczne skoki, dlatego wybór zarówno stałej, jak i zmiennej stopy wydaje się dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli mowa o drugim kwartale roku. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiedni rodzaj oprocentowania, zapoznaj się dokładnie z notowaniami WIBOR. W ten sposób uda Ci się nie tylko poznać obecną sytuację na rynku finansowym, lecz także zdobędziesz umiejętność jej analizowania. To niezwykle przydatne nie tylko dla osób, które chcą korzystać z leasingu, lecz także interesujących się pożyczką czy inną formą finansowania.
W ofercie portalu Multisalon24.pl znajduje się między innymi leasing samochodu (opcja dostępna dla firm) lub skorzystania z pożyczki dla konsumenta. Wśród dostępnych aut można znaleźć wiele popularnych modeli, takich jak Audi A6, Fiat 500, Citroen C3 czy Skoda Fabia.