Leasing, a dokładniej z języka angielskiego „to lease”, oznacza tyle, co nająć, pożyczyć, wydzierżawić, a więc jest po części kredytem, a po części dzierżawą. Leasingobiorca (inaczej korzystający), czyli osoba używająca samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie. W praktyce usługa wygląda tak jakby korzystający był jego właścicielem, ale w świetle prawa nim nie jest. Przez cały okres trwania umowy prawnie właścicielem auta jest druga ze stron umowy nazywana leasingodawcą (inaczej finansującym przedmiot). Kiedy umowa dobiegnie końca leasingobiorca może, ale nie musi wykupywać samochodu. Auta poleasingowe są zazwyczaj o wiele tańsze niż te z salonu. Cechą charakterystyczną leasingu jest również brak konieczności angażowania własnych środków na całą inwestycję. Z tego powodu duża liczba ludzi coraz częściej postanawia wziąć auto w leasing, ponieważ taka oferta jest dla nich bardziej atrakcyjna niż kupno nowego auta.
- Rodzaje umów leasingowych – na co zwrócić uwagę?
- Jak wziąć samochód w leasing?
- Leasing a podatki
- Ubezpieczenie samochodu poleasingowego
- Wykup leasingu
- Zalety z leasingu samochodów
- Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu?
Rodzaje umów leasingowych – na co zwrócić uwagę?
Rodzaje umów leasingowych można podzielić na dwa podstawowe typy: leasing bezpośredni i pośredni. Umowa leasingowa zdefiniowana jest jako umowa cywilnoprawna, a więc jest to zgodne porozumienie co najmniej dwóch stron, które ustala ich wzajemne prawa lub obowiązki określone w umowie.
W leasingu bezpośrednim leasingodawcą jest dystrybutor lub producent samochodu. Najprościej mówiąc, producent, zamiast sprzedawać wyprodukowane przez siebie auta, oddaje je w leasing. Natomiast w drugim typie, pośrednim, leasingodawca i dostawca to dwie różne osoby. W Polsce jednak najczęściej jest stosowany leasing pośredni.
Zanim dojdzie do podpisania umowy, zawsze warto sprawdzić jej zapisy. Szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na:
- wysokość raty i termin spłaty,
- warunki ubezpieczenia,
- opłaty i TOiP,
- warunki wykupu leasingowanego samochodu.
Dokładna analiza zapisów może uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami w przyszłości.
Jak wziąć samochód w leasing?
Leasing to doskonała alternatywa dla kredytu. Warto przed podpisaniem umowy skorzystać z kalkulatora, który pozwoli przeanalizować wszystkie związane z nim koszty. W kalkulator leasingowy należy wpisać takie dane jak:
- liczba miesięcy leasingu,
- wartość przedmiotu leasingu,
- wpłata własna,
- wykup końcowy.
Internetowe narzędzie pokazuje, jak wysoka będzie opłata wstępna, kwota wykupu, rata miesięczna oraz suma opłat.
Załatwienie wszystkich formalności związanych z leasingiem auta najczęściej przebiega o sprawnie. W tej sytuacji korzysta się z procedury uproszczonej, a to jakie dokumenty trzeba dostarczyć, zależy od tego, kto zawiera wspomnianą umowę. W przypadku leasingu samochodu na firmę jest konieczne przedstawienie danych rejestrowych oraz dokumentów tożsamości osób upoważnionych do reprezentowania firmy na zewnątrz. Z kolei do leasingu konsumenckiego wymagane są jedynie dokumenty osoby korzystającej z leasingu.
Niezależnie czy w leasing samochód bierze osoba prywatna, czy firma, należy liczyć się z tym, że firma leasingowa będzie chciała sprawdzić wiarygodność leasingobiorcy. Weryfikacja będzie obejmować m.in. bazy BIK, BIG i KRD. Podchodząc praktycznie, im lepsza historia kredytowa, tym większe szanse na leasing auta.
Leasing a podatki
Opodatkowanie leasingu przedstawia się następująco:
- 50% podatku VAT, gdy pojazdy w leasingu są użytkowane w sposób mieszany, czyli nie tylko w celach służbowych, ale i prywatnych,
- 100% podatku VAT, gdy samochody te są używane wyłącznie do celów służbowych.
Prawidłowy wybór rozliczenia pomoże nam bezstresowo przejść przez kontrolę urzędu skarbowego.
Ubezpieczenie samochodu poleasingowego
By ubezpieczyć leasingowany samochód, można wybrać jedną z dwóch możliwości: finansujący ubezpiecza pojazd, ale to korzystającego obciąża kosztami. Drugą możliwością jest ubezpieczenie pojazdu przez leasingobiorcę pod warunkiem uiszczenia opłaty za wydanie mu przez leasingodawcę zgody na zawarcie ubezpieczenia znalezionego samodzielnie.
Najczęściej leasingowe auta muszą mieć całkowitą ochronę ubezpieczeniową, inaczej mówiąc: nie wystarczy wykupienie obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC), niezbędne jest również ubezpieczenie go w ramach polisy autocasco (AC). Niejednokrotnie leasingodawcy chcą również dodatkowego zabezpieczenia w postaci (NNW), czyli przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.
Wykup leasingu
Gdy umowa leasingu dobiega końca, pora na decyzję: albo rezygnuje się z samochodu, albo się go wykupuje. Zazwyczaj jednak wykup samochodu jest opłacalny ze względu na niższą cenę auta. Wysokość wykupu jest znana od samego początku, ponieważ musi zostać zawarta w umowie. Czasami umowy leasingowe są tak korzystne, że za wykup samochodu z leasingu nie trzeba płacić więcej niż 1 proc. jego wartości.
Zalety z leasingu samochodów
Jedną z zalet leasingu samochodu jest to, że jest dobrym sposobem na finansowanie samochodów. Coraz częściej można zauważyć, że poleasingowe auta zyskują coraz większą popularność, ponieważ korzysta z niego nawet połowa przedsiębiorstw w Polsce. To bardzo duża liczba, ponieważ jest on obecnie trzecią najczęściej wybieraną formą finansowania przez małe firmy tuż po pożyczkach i kredytach. Nic w tym dziwnego, ponieważ pojazdy poleasingowe mają formę bardziej zbliżoną do wynajmu oraz dzierżawy, niż do samego kredytu.
Dodatkowo leasingobiorca może liczyć na nabycie i korzystanie z samochodu za określoną sumę, przez ustalony okres. Należy pamiętać, że ową płatność uiszcza się tylko za korzystanie z auta poleasingowego. To prosta procedura, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu dla zainteresowanych tą ofertą. Już po krótkiej chwili następuje wydanie zarejestrowanego pojazdu, którego można używać.
Kolejnym plusem jest możliwość opłacania ubezpieczenia przez leasingodawcę. To wygodne rozwiązanie dla osób, którym zdarza się zapomnieć o dopełnieniu niektórych formalności. Wśród ofert firm reprezentujących samochody poleasingowe, można wybierać z wielu różnych marek i modeli – od osobowych aż po dostawcze. Zdecydowanie się na leasing auta, umożliwia pożyczenie samochodów za niewielką cenę. Ponadto leasing sam w sobie jest dużo tańszy i prostszy od standardowego kredytu. To dlatego coraz większa liczba osób postanawia wziąć auto w leasing.
Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu?
Najistotniejszym kryterium jest to, czy dana oferta spełnia wszystkie wymogi ważne dla przyszłego leasingobiorcy. Leasing musi też odpowiadać naszym możliwościom finansowym. Pomocne mogą się okazać porównywarki leasingowe, które są dokładnym narzędziem wspierającym przyszłych leasingobiorców.