Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Dopłata do samochodu elektrycznego - jak ją uzyskać?

04 styczeń 2024
Dopłata do samochodu elektrycznego - jak ją uzyskać?

Samochody elektryczne cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na ich korzystny wpływ na środowisko naturalne. Są chętnie wybierane także ze względu na niższe koszty eksploatacyjne niż w przypadku tradycyjnych pojazdów. Jeśli planujesz zakup, leasing lub wynajem długoterminowy auta elektrycznego, możesz uzyskać dofinansowanie. Dowiedz się, jak skorzystać z tego rozwiązania.

 

Na czym polega program „Mój elektryk”?

 

„Mój elektryk” to program kierowany do osób fizycznych, przedsiębiorców, rolników, spółdzielni i jednostek samorządu terytorialnego, które planują zakup samochodu elektrycznego. Jest on finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Umożliwia on uzyskanie dofinansowania do auta elektrycznego dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z leasingu lub wynajmu długoterminowego.

 

Dopłata do auta elektrycznego jest możliwa, gdy beneficjent wywiąże się z następujących obowiązków w ciągu dwóch lat od odbioru lub nabycia samochodu:

 • nie sprzeda go lub nie zerwie umowy (w przypadku leasingu i wynajmu długoterminowego),
 • zarejestruje go w Polsce,
 • będzie opłacał ubezpieczenie OC i AC,
 • oznakuje go zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW,
 • będzie przeprowadzał regularne przeglądy techniczne.

 

W trakcie trwania umowy NFOŚiGW ma prawo kontrolować dokumenty związane z otrzymaniem dopłaty do samochodu elektrycznego.

 

Na jakie samochody można otrzymać dotację?

 

Jeśli chcesz skorzystać z oferty dostępnej na Multisalon24.pl i otrzymać dofinansowanie do samochodu elektrycznego, w ramach programu możesz kupić auto z kategorii M1, czyli samochód osobowy do max. 8 osób. Jego wartość nie może być większa niż 225 000 zł. Z dopłaty tej mogą skorzystać wyłącznie klienci Multisalon24.pl prowadzący działalność, którzy chcą podpisać umowę leasingu.

 

To, jak dużą dopłatę otrzymasz, zależy przede wszystkim od tego, do której kategorii zakwalifikujesz się jako leasingobiorca. Dokładne warunki dofinansowania do aut elektrycznych znajdziesz w poniższej tabelce.

 

Kategoria pojazdu elektrycznego Wartość maksymalna nettoSposób rozliczania VAT przez leasingobiorcęRoczny przebiegWysokość dofinansowania  

Auta osobowe do max. 8 osób


 

225 000 zł


 

100%

nie dotyczy


 

> 15 000 km 

18 750 zł


 

27 000 zł


 

201 793 zł

50%

nie dotyczy


 

> 15 000 km

18 750 zł


 

27 000 zł

182 927 zł0%

nie dotyczy


 

> 15 000 km

18 750 zł


 

27 000 zł

 

Maksymalna dotacja do samochodu elektrycznego dla przedsiębiorców wybierających leasing na Multisalon24.pl może więc wynieść nawet 27 000 zł.

 

Program „Mój elektryk” – jakie auta można wybrać?

 

W naszej ofercie znajdziesz niezawodne samochody zasilane elektrycznie, które są wygodne w użytkowaniu. Zapewnią Ci najwyższy komfort jazdy i ciche działanie. Wyróżniają się także świetnym wyglądem i optymalnymi osiągami. Modele samochodów elektrycznych z dotacją to:

 

 • Fiat 500,
 • Opel Mokka-e,
 • Peugeot 208,
 • Renault ZOE,
 • Kia Niro,
 • Peugeot 2008,
 • Ford Mustang Mach-E.

 

Szeroki wybór elektryków sprawia, że każdy znajdzie samochód dopasowany do swoich potrzeb.

 

Jak wnioskować o dotację do samochodów elektrycznych?

 

Wniosek o dotację na samochód elektryczny możesz złożyć na dwa sposoby. Jeśli chcesz skorzystać z pierwszej opcji, wykonaj poniższe kroki.

 

 1. Wybierz swoje wymarzone auto na Multisalon24.pl.
 2. Złóż wniosek o dotację do leasingu. Jeśli będziesz mieć problemy z wypełnieniem formularzy, nasz doradca chętnie Ci pomoże.
 3. Podpisz przygotowaną dla Ciebie ofertę leasingu oraz wpłać w całości pierwszą ratę.
 4. W międzyczasie bank zweryfikuje Twój wniosek i wyda decyzję.
 5. Podpisz umowę na dofinansowanie do auta elektrycznego.
 6. Odbierz swój samochód i prześlij do nas podpisany protokół przekazania.

 

W przypadku drugiej opcji wnioskowania o dotację na samochód elektryczny zastosuj poniższe wskazówki.

 

 1. Złóż wniosek o dotację na Multisalon24.pl.
 2. Poczekaj na otrzymanie decyzji dotyczącej przyznania dotacji.
 3. Zdecyduj, czy chcesz zawrzeć umowę leasingu. Jeśli tak – podpisz ją i opłać pierwszą ratę.
 4. Odbierz samochód i wyślij protokół przekazania.

 

Czy dofinansowanie aut elektrycznych obejmuje samochody hybrydowe?

 

Samochody, które mogą być objęte dofinansowaniem w ramach programu „Mój elektryk”, muszą być zeroemisyjne. Dotyczy więc ono aut zasilanych tylko bateriami. Oznacza to, że dotacje na auta elektryczne nie pozwalają na zakup hybrydy.

 

Ile kosztuje leasing samochodu elektrycznego?

 

Koszty leasingu mogą być różne, gdyż wpływa na nie kilka istotnych czynników. To, jak wysoka będzie Twoja miesięczna rata, zależy przede wszystkim od modelu, na jaki się zdecydujesz. W ofercie Multisalon24.pl znajdziesz zarówno tańsze, jak i droższe samochody elektryczne. Dzięki temu możesz wybrać taki, który najbardziej Ci odpowiada.

 

Na koszty leasingu, jakie poniesiesz, wpływa także czas, na jaki została zawarta umowa. Możesz ją podpisać na maksymalnie 72 miesiące. Im dłużej będzie ona obowiązywać, tym mniejsza może być Twoja miesięczna rata.

 

Koszty leasingu zależą także od wpłaty początkowej oraz kwoty wykupu. Po zakończeniu umowy samochód, który weźmiesz w leasing, może być Twój. Po zapłaceniu ostatniej raty oraz uiszczeniu konkretnej kwoty wykupu staniesz się jego właścicielem. Im wyższa wpłata początkowa oraz końcowa, tym niższa rata.

 

Dlaczego warto zdecydować się na samochód elektryczny?

 

Leasing samochodu elektrycznego to świetne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który szuka niezawodnego i niedrogiego w eksploatacji auta. Jest to także dobra okazja do tego, aby wyróżnić się na drodze. Mimo że samochody elektryczne są coraz bardziej popularne, to i tak nie spotyka się ich zbyt często. Możesz w ten sposób pokazać, jak ważna jest dla Ciebie ekologia, dzięki czemu Twoja firma wyróżni się na tle konkurencji. Wystarczy, że zdecydujesz się na leasing i dofinansowanie auta elektrycznego, a następnie umieścisz na nim swoje logo. Z pewnością pomoże Ci to w budowaniu rozpoznawalności marki.

 

Niewątpliwą zaletą korzystania z samochodów elektrycznych jest także to, że emitują znikome ilości spalin. Przy zanieczyszczeniu środowiska naturalnego ma to ogromne znaczenie. Możesz więc jeździć nim bez obaw o stan powietrza.

 

Podróżowanie samochodem elektrycznym daje także ogromny komfort kierowcy i pasażerom. Auta te pracują bardzo cicho, dzięki czemu jazda nimi nie jest tak męcząca, jak podróże tradycyjnymi pojazdami. Bardzo ważne jest także to, że elektryki są ekonomiczne. Naładowanie ich akumulatorów jest tańsze niż zatankowanie pełnego baku paliwa.

 

Leasing samochodu elektrycznego to doskonała alternatywa dla kupowania go za gotówkę lub na kredyt. Przedsiębiorcy mogą włączyć wydatki związane z podpisaniem umowy oraz utrzymaniem auta w koszty uzyskania przychodu. Daje to realne korzyści, gdyż pozwala zmniejszyć kwotę podatku, jaki trzeba zapłacić.

 

Możliwość otrzymania dofinansowania do samochodu elektrycznego sprawia, że koszty związane z leasingiem wybranego modelu mogą być znacznie niższe. Sprawdź ofertę takich modeli na Multisalon24.pl i ciesz się komfortową jazdą swoim elektrykiem.

Zobacz podobne artykuły