Dziękujemy
Zgłoszenie zostało dodane.
Przepraszamy
Zgłoszenie nie zostało dodane.
Dodano do porównania
BAZA WIEDZY

Leasing używanego samochodu

15 wrzesień 2023
Leasing używanego samochodu
Rozbudowa floty firmowej niesie za sobą znaczne koszty. Przedsiębiorcy nie muszą jednak decydować się na jednorazowe wydanie ogromnej sumy pieniędzy. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z leasingu. Ta forma finansowania pozwala na użytkowanie nie tylko nowych pojazdów. Wiele osób stawia na leasing używanego auta. Dowiedz się więcej o finansowaniu samochodów z rynku wtórnego.

Leasing samochodu używanego – na czym polega?

Leasing na auto używane nie różni się w gruncie rzeczy od finansowania fabrycznie nowego samochodu. W tym przypadku również leasingodawca udostępnia pojazd leasingobiorcy, który opłaca comiesięczne raty. Przez cały okres trwania umowy to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu. Leasingobiorca może natomiast wykupić samochód po spłaceniu wszystkich rat. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju leasingu (operacyjnego lub finansowego), o czym dokładniej wspomnimy w kolejnej części artykułu.

Warto dodać, że samochody używane to również pojazdy poleasingowe, czyli takie, których poprzedni użytkownik nie zdecydował się wykupić. Do takich samochodów zalicza się również modele, które leasingobiorca wykupił, ale postanowił sprzedać na własną rękę.

Jakie kryteria powinien spełniać używany samochód w leasingu?

Leasing na samochód używany powinien być proponowany przez zaufane firmy, takie jak Multisalon24, które dopilnują, aby dany pojazd był w jak najlepszym stanie. Na auto z rynku wtórnego sprzedający powinien również wystawić pełną fakturę 23% VAT. O wiele mniej korzystna jest oferta VAT-marża, czyli bez VAT-u. Im samochód używany jest nowszy, tym na bardziej opłacalny leasing można liczyć, a co za tym idzie, również na lepszą kondycję auta. Niektóre firmy leasingowe oferują starsze modele, jednak w takim przypadku ryzyko zakupu gorszej jakości pojazdu jest znacznie wyższe.

Leasing na auto używane – ile lat mają takie pojazdy?

Najczęściej firmy leasingowe mają w swojej ofercie stosunkowo nowe pojazdy używane. Nie da się ukryć, że im auto jest młodsze, tym, po pierwsze, w lepszym stanie będzie, a po drugie, łatwiej będzie go finansować poprzez leasing.

Zwykle w ofercie firm leasingowych można znaleźć auta maksymalnie 4-letnie, choć zdarzają się również modele w wieku do 6 lat. Musisz wiedzieć, że w tej formie finansowania panuje zasada, mówiąca o tym, że okres leasingu i wiek pojazdu nie powinny być łącznie wyższe niż 9 lat. Co za tym idzie:

 • używane auto w leasingu roczne, dwuletnie lub trzyletnie można finansować przez 60 miesięcy;
 • samochody czteroletnie leasinguje się przez 48 miesięcy;
 • pięcioletnie modele finansuje się przez 36 miesięcy;
 • sześcioletnie egzemplarze leasinguje się maksymalnie do momentu, kiedy osiągną wiek 9 lat.

Leasing na samochód używany – operacyjny i finansowy

Jak wspomniano wyżej, najlepiej, aby firma oferująca leasing proponowała pełną fakturę VAT. Wówczas będzie można skorzystać z leasingu operacyjnego, który jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing finansowy.

Leasing operacyjny zapewnia wiele korzyści. Najważniejszą zaletą jest fakt, że leasingobiorca będący przedsiębiorcą będzie mógł wliczyć całą lub część kwoty miesięcznej raty za leasing do kosztów prowadzenia firmy – w zależności do tego, czy będzie użytkować pojazd jedynie w celach firmowych, czy także prywatnych. Co więcej, po zakończeniu umowy leasingowej taki klient może wykupić pojazd po wcześniejszym uregulowaniu wykupu lub zakończyć kontrakt i np. wybrać kolejny samochód w leasingu.

W przypadku leasingu finansowego w koszty można wliczyć zaledwie część odsetkową raty. Co więcej, leasingobiorca zyskuje możliwość amortyzacji, jednak musi liczyć się również z koniecznością opłacenia całego podatku VAT już w momencie zakupu auta. W efekcie znacznie więcej firm leasingowych, a także klientów decyduje się na skorzystanie z leasingu operacyjnego.

Wkład własny a leasing samochodu używanego

Tak jak w finansowaniu nowego samochodu, tak i w przypadku leasingu używanego auta trzeba wpłacić wkład własny. Wysokość maksymalnego czynszu inicjalnego wynosi 45%. Jest to standardowa wartość dla każdego środka trwałego branego w leasing. Jeśli chodzi natomiast o minimalną wpłatę, jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak:

 • wiek pojazdu,
 • procedura udzielania leasingu,
 • polityka firmy leasingowej,
 • miejsce pochodzenia pojazdu – kto jest jego dostawcą.

W Multisalon24.pl większość pojazdów używanych można nabyć, wpłacając minimalnie 1% wkładu własnego.

Koszty leasingu na auto używane

Jak przedstawiają się koszty leasingu na samochód używany? Wiele zależy od stanu pojazdu, jego wieku oraz wyposażenia. Tak naprawdę pojazdy z drugiej ręki, pod względem finansowym, nie różnią się zbytnio od nowych modeli. Decydując się na auto w leasingu, warto przeprowadzić kalkulacje. Pomoże w tym intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie, jakim jest kalkulator finansowy. Można go znaleźć w opisie każdego z samochodów dostępnych w ofercie Multisalon24.

Wykonajmy przykładową kalkulację na podstawie modelu Škoda Enyaq. Jest to czwarta generacja pojazdu czeskiego producenta z silnikiem elektrycznym o mocy 62 kWh 179 KM. Proponujemy nowy samochód z 2023 roku o wartości 178 430 zł oraz model używany z 2022 roku, którego cena to 164 601 zł. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że starszy samochód jest tańszy o ponad 10 000 zł. Jak ten czynnik wpłynie na wysokość rat? Sprawdźmy!

Załóżmy, że interesuje nas leasing używanego samochodu oraz nowego z maksymalnym: udziałem własnym, wykupem i okresem finansowania. Za Škodę Enyaq z rynku wtórnego przy 60-miesięcznym okresie spłaty, wpłacie własnej na poziomie 74 070 zł oraz wykupie 48 380 zł, miesięcznie zapłacimy 1355 zł. Natomiast za nowe auto również na 60 miesięcy, z udziałem własnym 80 293 zł i wykupem 53 529 zł trzeba będzie co miesiąc płacić 1469 zł. W tym przypadku leasing auta używanego jest tańszy o ponad 100 zł – wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).

Leasing samochodu używanego na firmę

Kto może skorzystać z finansowania samochodu używanego? W zależności od oferty firmy leasingowej mogą zdecydować się na niego zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. W Multisalonie24 leasing jest dedykowany wyłącznie dla firm. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości pojazdów do swojej firmowej floty, zapoznaj się z rozbudowaną ofertą, którą przygotowaliśmy specjalnie z myślą o przedsiębiorcach.

O leasing na samochód używany może starać się każda firma, niezależnie od tego, ile lat działa na rynku. W wielu przypadkach przedsiębiorcy mogą starać się o finansowanie już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. W Multisalonie24 stawiamy na minimum formalności. Stosujemy więc tzw. procedurę uproszczoną. Nie będziesz musiał przedstawiać dokumentów finansowych i rejestrowych. Dzięki temu decyzja o przyznaniu leasingu jest gotowa już w kilka godzin.

W jakim stanie są samochody używane oferowane w leasingu?

Wiarygodne firmy leasingowe dbają o to, aby samochody używane dostępne w ich ofercie pochodziły z rzetelnego źródła. Mowa tutaj szczególnie o autoryzowanych dealerach. Na rynku można jednak spotkać się z firmami, które mają dość liberalne podejście do tematu pozyskiwania samochodów. W ich przypadku pojazdy mogą pochodzić z komisów czy nawet od osób prywatnych. Taka praktyka pociąga za sobą wiele ryzyk, czy to finansowych, czy prawnych.

Leasing na auto używane z zagranicy

Dobre firmy leasingowe dbają o pochodzenie samochodów używanych, które oferują. W końcu są ich właścicielami do czasu, kiedy leasingobiorca zdecyduje się na wykup. Wiele osób zastanawia się jednak, czy możliwy jest leasing auta używanego z zagranicy. Jak się okazuje, niektóre firmy leasingowe umożliwiają takie rozwiązanie.

Zakup przez firmę leasingową

Samochód z zagranicy można wyleasingować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakup pojazdu przez firmę leasingową. Osoba zainteresowana konkretnym autem informuje o tym firmę, a ta dokonuje zakupu, który jest niemałym wydatkiem.

Samodzielny zakup przez leasingobiorcę

Druga opcja to samodzielny zakup pojazdu przez klienta za gotówkę. Leasingobiorca będzie musiał również sprowadzić auto na własną rękę. Dopiero wtedy firma leasingowa odkupi auto i rozpocznie się procedura tzw. leasingu zwrotnego. Co ciekawe, w jej przypadku wymagana jest np. wyższa wpłata własna. Taka opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla klientów, którzy dysponują większymi oszczędnościami, a ich płynność finansowa jest na tyle dobra, że mogą zamrozić swoje fundusze na pewien czas. Zwykle trwa to kilka tygodni.

Zakup auta przez komis samochodowy

Trzecie rozwiązanie to sprowadzenie samochodu przez komis samochodowy, który sprzeda auto firmie leasingowej, a ta będzie mogła zaoferować leasing zainteresowanej osobie.

Jak widać, finansowanie pojazdów używanych z zagranicy nie jest proste. Dodatkowo wiąże się z wieloma trudnościami i formalnościami. Najczęściej klienci decydują się na „ściągnięcie” samochodów luksusowych, z wyższej półki. Wówczas wszelkie wysiłki włożone w sprowadzenie pojazdu są opłacalne zarówno dla samego klienta, jak i dla firmy leasingującej.

Jakie samochody używane można wziąć w leasing?

W Multisalonie24 jest dostępna szeroka oferta samochodów, które można wziąć w leasing. Proponujemy modele, takich marek jak:

 • Alfa Romeo,
 • Audi,
 • BMW,
 • Citroen,
 • Cupra,
 • Dacia,
 • Fiat,
 • Honda,
 • Hyundai,
 • Jaguar,
 • Jeep,
 • Kia,
 • Land Rover,
 • Lexus,
 • Mazda,
 • Mercedes,
 • Mini,
 • Nissan,
 • Opel,
 • Renault,
 • Seat,
 • Škoda,
 • Suzuki,
 • Toyota,
 • Volkswagen,
 • Volvo.

Są to pojazdy z różnych segmentów. Wśród nich znajdują się auta miejskie, SUV-y, crossovery i wiele innych wartych uwagi samochodów. Przedsiębiorcy mogą ponadto zdecydować się na budżetowe marki oraz te z wyższej półki, które podniosą prestiż firmy.

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo budowlane, ogrodnicze czy związane m.in. z przemysłem, z pewnością doskonałym rozwiązaniem będą dla Ciebie samochody dostawcze. Dzięki nim będziesz mógł przewozić różnorodne materiały w wygodny sposób. Zwiększysz tym samym wydajność swojej firmy.

Czy warto zdecydować się na leasing auta używanego?

Biorąc pod uwagę fakt, że większość samochodów używanych, które można wziąć w leasing, to pojazdy zaledwie kilkuletnie, ich finansowanie jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. W Multisalonie24 można znaleźć auta używane, które nie różnią się pod względem wyposażenia czy standardu od nowych egzemplarzy, a ich finansowanie jest o wiele bardziej atrakcyjne.

Jeśli chcesz rozbudować swoją flotę firmową i potrzebujesz samochodów osobowych oraz dostawczych, leasing aut używanych może być strzałem w dziesiątkę. Nie musisz wydawać jednorazowo dużej kwoty, która mogłaby zrujnować finanse Twojego przedsiębiorstwa. Leasing to rozwiązanie, pozwalające rozsądnie zarządzać firmowym budżetem.

Zobacz podobne artykuły