Poszczególne modele samochodów różnią się od siebie wieloma parametrami, w tym kształtem bryły. Ma to wpływ nie tylko na ogólny wygląd samochodu, ale także na jego funkcjonalność. Poznaj najważniejsze typy nadwozi pojazdów i dowiedz się, czym charakteryzuje się każde z nich.
Jeśli stoisz przed podjęciem decyzji związanej z wyborem auta, to ta wiedza będzie dla Ciebie bardzo cenna. Auto musi być bowiem dopasowane do Twoich potrzeb oraz oczekiwań – a także do Twojego gustu.
- Co to jest nadwozie samochodu?
- Najpopularniejsze typy nadwozia samochodu
- Jaki typ nadwozia wybrać?
- Rodzaje nadwozia – oznaczenia
- Rodzaje nadwozi a opcje finansowania
- Ile kosztuje leasing samochodu?
- Typy nadwozia samochodowego – podsumowanie
Co to jest nadwozie samochodu?
Zanim poznasz rodzaje nadwozi samochodowych, musisz wiedzieć, czym one w ogóle są. To górna obudowa auta umieszczona bezpośrednio na podwoziu. Jest złożona z konstrukcji nośnej i poszycia. Pojazdy mogą być złożone z jednej lub kilku wyraźnie oddzielonych od siebie brył. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się następujące typy nadwozia:
- jednobryłowe – konstrukcja składa się z jednej bryły, w której nie ma widocznie oddzielonych części,
- dwubryłowe – można wydzielić część silnikową oraz przestrzeń pasażerską połączoną z bagażnikiem,
- trzybryłowe – w takich autach można wyodrębnić część silnikową, osobową oraz bagażową.
Taki podział to nie tylko kwestia wizualna. Poszczególne rodzaje nadwozia mają swoje zalety i wady. Konstrukcja wpływa także na komfort – zarówno kierowcy, jak i pasażerów znajdujących się w pojeździe.
Najpopularniejsze typy nadwozia samochodu
Zanim się dowiesz, czym dokładnie charakteryzuje się każdy typ nadwozia oraz poznasz przykładowych przedstawicieli tych grup, zapoznaj się z klasycznym podziałem. Ze względu na kształt bryły wyróżnia się:
- hatchbacki,
- sedany,
- liftbacki,
- kombi,
- SUV-y,
- crossovery,
- coupe,
- pickupy,
- vany,
- auta dostawcze.
Poniżej znajdziesz ich szczegółową charakterystykę.
Hatchback
To bez wątpienia najczęściej występujący rodzaj nadwozia auta. Najczęściej to kompaktowe samochody wyposażone w 3 lub 5 drzwi. Charakterystyczną cechą jest to, że klapa bagażnika otwiera się razem z szybą (jest ona liczona jako drzwi). Bryła takiego samochodu ma wyraźnie oddzielone od siebie dwie przestrzenie: kabinę oraz komorę silnika.
Hatchbacki to idealne samochody do poruszania się po miastach. Zazwyczaj są zwinne i funkcjonalne. Po złożeniu tylnych siedzeń można znacząco powiększyć dostępną przestrzeń ładunkową. Hatchbacki to głównie modele klasy A i B, ale także kompakty z segmentu C.
Przykładowe modele z takim typem nadwozia dostępne w ofercie Multisalon24.pl:
- Opel Corsa,
- KIA Picanto,
- Dacia Sandero,
- Hyundai i20,
- Citroen C3.
Są to nie tylko funkcjonalne, ale i ekonomiczne samochody, które sprawdzą się doskonale, jeśli zależy Ci na zwinności auta.
Sedan
Ten rodzaj nadwozia jest uznawany za klasyczny i bardzo elegancki. Takie auta mają wyraźnie zarysowaną trójbryłową konstrukcję, w której część silnikowa, pasażerska oraz bagażowa są od siebie oddzielone. Tylna klapa nie jest zaliczana do drzwi, tak jak ma to miejsce w przypadku hatchbacków. Bagażnik otwiera się bez tylnej szyby.
Ten rodzaj nadwozia jest kojarzony przede wszystkim z luksusem i elegancją. Takie samochody są uznawane za przestronniejsze i bardziej prestiżowe. Sedany, które znajdziesz w naszej ofercie, to m.in.:
- Audi A4,
- BMW 318i,
- Volvo S60,
- Toyota Camry.
Dzięki temu, że kabina pasażerska jest oddzielona od przestrzeni bagażowej, nawet częste otwieranie tylnej klapy nie wpływa negatywnie na komfort termiczny wewnątrz auta.
Liftback
Jest to połączenie najlepszych cech sedana i kombi. Dzięki temu powstało eleganckie auto, które śmiało może być uznawane za limuzynę z optymalną przestrzenią ładunkową. To rozwiązanie docenią przede wszystkim osoby, które chcą jeździć samochodem wyróżniającym się stylowym designem, a jednocześnie potrzebują przestrzeni ładunkowej.
Kombi
Charakterystyczną cechą kombi jest przede wszystkim bardzo pojemny bagażnik. Jest on w stanie bez problemu zmieścić duże walizki i inne bagaże. Kombi zapewnia także wygodną podróż ze względu na to, że w kabinie jest sporo miejsca. Przestrzeń bagażnika i pasażerska są ze sobą połączone, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność. Długi dach umożliwia zamontowanie np. stojaka na rowery.
Wybierając ten typ nadwozia auta, trzeba jednak liczyć się z tym, że ze względu na swoje gabaryty, przede wszystkim długość, zaparkowanie nim może być nieco problematyczne. Dotyczy to głównie dużych miast, w których miejsca parkingowe najczęściej są małe. Jazda takim samochodem wymaga także większej wprawy.
Jeśli interesują Cię samochody kombi, to sprawdź ofertę Multisalon24.pl, w której znajdziesz m.in. takie modele jak:
- Hyundai i30,
- Skoda Octavia,
- KIA Ceed,
- Peugeot 308.
Ten rodzaj nadwozia to świetne rozwiązanie także dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pojemnego, a zarazem komfortowego samochodu dla swojej firmy.
SUV i crossover
Te dwa typy aut można analizować razem, gdyż ich konstrukcje są do siebie bardzo zbliżone. SUV to Sport Utility Vehicle, czyli sportowy samochód użytkowy. Jest on połączeniem zalet auta osobowego oraz terenowego. Oznacza to, że doskonale się sprawdza zarówno do codziennych dojazdów po mieście, jak i w dłuższych trasach. Poradzi sobie również podczas przemieszczania się po nieutwardzonej drodze w niesprzyjających warunkach pogodowych.
SUV to przede wszystkim wysokie nadwozie i duży prześwit ułatwiający pokonywanie różnych przeszkód. Ten rodzaj nadwozia można podzielić zarówno na modele o właściwościach terenowych wyposażone w szereg różnych systemów wspomagających prowadzenie, jak i te o sportowym charakterze.
Crossovery swoim wyglądem przypominają SUV-y – są jednak mniejsze. To auta stworzone z myślą o jeździe po mieście, dlatego najczęściej nie mają napędu 4 x 4 oraz są mniej zwinne w terenie. W porównaniu z tradycyjnymi osobówkami zapewniają jednak lepszą widoczność ze względu na to, że kierowca siedzi w nich zdecydowanie wyżej.
W naszej ofercie powinny Cię szczególnie zainteresować następujące modele, które można zaliczyć do tej grupy:
- BAIC Beijing 3,
- Opel Mokka,
- Mazda CX-5,
- Hyundai Tucson.
Zarówno SUV-y, jak i crossovery to świetne samochody, które zapewnią Ci komfortową i bezpieczną jazdę.
Coupe
Charakterystyczną cechą wyglądu tego rodzaju nadwozia jest niskie zawieszenie oraz miękko opadająca linia dachu. Dzięki temu auto coupe ma typowo sportowy charakter. Zazwyczaj z tyłu nie ma zbyt dużo miejsca dla pasażerów. Takie samochody najczęściej są wyposażone wyłącznie w jedną parę drzwi.
Pick-up
Jest to rodzaj nadwozia, który łączy w sobie cechy samochodu osobowego, dostawczego oraz terenowego. Przestrzeń ładunkowa jest całkowicie odkryta lub opcjonalnie wyposażona w hardtop. Taki samochód może być wykorzystywany do wielu celów ze względu na swoją funkcjonalność. Przede wszystkim wyróżnia się dużą ładownością, dlatego może pomieścić wiele ładunków. W kabinie zwykle znajduje się miejsce dla kierowcy i pasażera, jednak na rynku można znaleźć także modele, w których może jeździć pięć osób.
W ofercie Multisalon24.pl znajdziesz następujące modele pick-upów:
- Toyota Hilux,
- Maxus T90,
- RAM 1500.
Jeśli szukasz pojemnego samochodu, którym będziesz mógł przewozić ładunki także po wymagającym terenie, to pick-up jest najlepszym rozwiązaniem. To auto przystosowane do pracy nawet w ciężkich warunkach.
Van i auto dostawcze
Jest to typ nadwozia przystosowany do przewożenia ładunków oraz transportu pasażerów. W zależności od konkretnego modelu może się on składać z jednej lub dwóch brył. Wyróżnia się dużymi rozmiarami oraz optymalną przestrzenią wewnątrz. Takie auto jest niezbędne w wielu branżach ze względu na swoją funkcjonalność.
Vany i „dostawczaki”, które znajdziesz w ofercie Multisalon24.pl, to m.in.:
- Opel Movano,
- Ford Tourneo Courier,
- Toyota Proace City,
- Citroen Jumper.
Przestronne auto dostawcze lub van to rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje pojazdu z dużą przestrzenią ładunkową przeznaczoną zarówno na towary, jak i do przewozu ludzi.
Jaki typ nadwozia wybrać?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz tego, do jakich celów będziesz używać auto. Jeśli zależy Ci na przestronnym samochodzie rodzinnym, który pomieści zarówno pasażerów, jak i bagaże, to postaw na SUV-a lub kombi. Zapewniają one wygodę podczas długich podróży, a jednocześnie są pojemne.
Jeśli jednak interesują Cię rodzaje samochodów kompaktowych, które idealnie sprawdzą się podczas jazdy po mieście, wybierz małego hatchbacka lub sedana. Z myślą o poruszaniu się po aglomeracjach stworzone zostały także crossovery. Swoim wyglądem przypominają SUV-y, jednak są od nich zdecydowanie bardziej kompaktowe. Nie mogą także pochwalić się takimi osiągami, jak ich więksi kuzyni.
Rodzaje nadwozia – oznaczenia
Możesz się spotkać z oznaczeniami rodzaju nadwozia. Prezentują się one następująco:
- hatchback – hb,
- sedan – sed,
- kombi – kb,
- liftback – lif,
- coupe – cp,
- van – van,
- pick-up – p-up.
Warto także znać podział na poszczególne segmenty samochodów:
- małe – A,
- miejskie – B,
- kompaktowe klasy niższej – C,
- klasy średniej rodzinne – D,
- klasy wyższej – E,
- luksusowe – F,
- sportowe – S,
- kabriolety – H,
- terenowe – J,
- vany – M.
Taka wiedza z pewnością ułatwi Ci wybór samochodu dopasowanego do konkretnych potrzeb i oczekiwań oraz rozjaśni ich opisy.
Rodzaje nadwozi a opcje finansowania
Bez względu na to, który rodzaj nadwozia samochodowego najbardziej Cię interesuje, wybrane auto może być Twoje w następujących opcjach finansowania przygotowanych przez Multisalon24.pl:
- leasing (dla przedsiębiorców),
- wynajem długoterminowy (dla przedsiębiorców),
- pożyczka (dla osób fizycznych).
Jeśli prowadzisz firmę, zastanów się nad wynajmem lub leasingiem. Wszystko zależy od tego, czy planujesz wykupić auto po zakończeniu umowy i stać się jego właścicielem, czy nie. Jeśli tak, to zdecyduj się na pierwszą opcję finansowania. W zależności od wybranego wariantu leasingu będziesz mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu część lub całość raty. Jednak korzyści podatkowe to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Możesz bowiem dopasować wysokość comiesięcznych opłat do potrzeb oraz możliwości finansowych.
Wynajem długoterminowy to opcja, która powinna zainteresować przede wszystkim przedsiębiorców lubiących często wymieniać auta. Po zakończeniu umowy możesz bowiem oddać pojazd i rozpocząć nowe zobowiązanie. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z użytkowania kolejnego nowego samochodu co jakiś czas.
Ile kosztuje leasing samochodu?
To, ile każdego miesiąca będziesz płacić za leasing wybranego samochodu, zależy przede wszystkim od ceny auta, wysokości opłaty wstępnej, kwoty wykupu i długości trwania umowy. Poniżej znajdziesz przykładowe kalkulacje modeli reprezentujących kilka wybranych typów nadwozia.
KIA Picanto – hatchback
Symulacja dla wersji L 1.0 67 KM
- okres leasingu: 60 miesięcy
- opłata wstępna: 5 252 zł netto
- kwota wykupu: 15 756 zł netto
- cena samochodu: 52 521 zł netto
- miesięczna rata: 805 zł netto
Kalkulacja na dzień 03.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art. 63).
Toyota Camry – sedan
Symulacja dla wersji Comfort 2.5 Hybrid 218 KM
- okres leasingu: 60 miesięcy
- opłata wstępna: 14 020 zł netto
- kwota wykupu: 42 060 zł netto
- cena samochodu: 140 202 zł netto
- miesięczna rata: 2 149 zł netto
Kalkulacja na dzień 03.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art. 63).
Mazda CX-5 – SUV
Symulacja dla wersji Homura 2.0 165 KM
- okres leasingu: 60 miesięcy
- opłata wstępna: 13 602 zł netto
- kwota wykupu: 40 808 zł netto
- cena samochodu: 136 028 zł netto
- miesięczna rata: 2 085 zł netto
Kalkulacja na dzień 03.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art. 63).
Typy nadwozia samochodowego – podsumowanie
Przy wyborze samochodu musisz uwzględnić nie tylko jego parametry, ale również wygląd zewnętrzny, a dokładniej rodzaj nadwozia. Wbrew pozorom od niego także zależy komfort podróżowania. Najczęściej jest ono związane z klasą pojazdu. Znajomość najpopularniejszych rodzajów nadwozia jest niezwykle cenna. Od tego, jaką bryłę ma konkretny model, zależy m.in. pojemność bagażnika czy przestrzeni pasażerskiej. Pamiętaj także o tym, że każda konstrukcja ma swoje oznaczenie, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej ocenisz, czy auto spełnia Twoje oczekiwania.